Pharming onderuit op Damrak na tegenvaller rond geneesmiddel
AMSTERDAM (ANP) - Pharming ging vrijdag 7 procent onderuit op de Amsterdamse beurs. De biotechnoloog liet weten dat de Europese goedkeuring voor het middel leniolisib vertraging oploopt. Leniolisib is een behandeling voor APDS, een zeldzame aandoening aan het immuunsysteem. Volgens Pharming heeft het Europees Geneesmiddelenbureau (EMA) het positieve klinische voordeel en de veiligheid van leniolisib voor APDS-patiënten bevestigd, maar wil de toezichthouder meer informatie op het gebied van chemie, productie en controles.
Beleggers wachten verder vooral op de inflatiecijfers van de eurozone en de Verenigde Staten, die later op de dag naar buiten komen. Die cijfers moeten duidelijk maken of de inflatie voldoende is afgekoeld en de centrale banken kunnen beginnen met het verlagen van de rentetarieven.
Inflatie
De AEX-index noteerde in de ochtendhandel 0,1 procent lager op 904,94 punten. De hoofdindex koerst desondanks af op een maandwinst van zo'n 3 procent. De MidKap daalde 0,2 procent tot 925,18 punten. De beurs in Frankfurt daalde 0,2 procent. Londen en Parijs klommen 0,1 procent.
Het statistiekbureau CBS maakte al bekend dat de inflatie in Nederland in mei volgens de Europese rekenmethode is opgelopen tot 2,7 procent, van 2,6 procent in april. Eerder deze week bleek al dat de inflatie in Duitsland in mei licht is toegenomen. Voor de eurozone wordt ook een lichte toename van de inflatie voorzien. In april bleef de inflatie in het eurogebied nog onveranderd op 2,4 procent.
NN Group en ING
Verzekeraar NN Group en ING waren de sterkste stijgers in de AEX, met winsten tot 1 procent. Techinvesteerder Prosus stond in de staartgroep met een verlies van 3 procent. ASR (min 3,4 procent) noteerde ex-dividend. Dat betekent dat de aandelen van de verzekeraar geen recht meer geven op het dividend over de afgelopen periode, wat meestal voor koersdruk zorgt.
In de MidKap won Galapagos 0,9 procent. De biotechnoloog gaat samenwerken met het Britse Adaptimmune Therapeutics op het gebied van T-celtherapie voor mensen met kanker. De samenwerking stelt Galapagos in staat om zijn celtherapieportfolio in oncologie uit te breiden met behandelingen voor vaste tumoren. Als onderdeel van de samenwerking ontvangt Adaptimmune voor miljoenen aan mijlpaalbetalingen en royalty's van Galapogos.
Euro en olie
De euro was 1,0822 dollar waard, tegen 1,0844 dollar een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie werd 0,3 procent goedkoper op 77,68 dollar. Brentolie daalde 0,1 procent in prijs tot 81,75 dollar per vat.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - Alphabet behoorde donderdag tot de grote winnaars op de beurzen in New York. Het moederbedrijf van Google presteerde afgelopen kwartaal beter dan verwacht. Vooral via de cloud- en platformdiensten van Google Cloud kwam er meer geld binnen, dankzij de toepassingen van AI en de achterliggende rekenkracht die het bedrijf klanten aanbiedt. Het aandeel werd 6,9 procent hoger gezet.
36 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - De Belastingdienst heeft inmiddels 10,2 miljoen belastingaangiftes binnen, vlak voor het aflopen van de aangiftetermijn. Mensen kunnen tot middernacht aangifte doen voor de inkomstenbelasting. "Met het aflopen van de aangiftetermijn is het traditioneel druk bij de Belastingdienst", meldt de fiscus, die ziet dat sommige mensen wederom op het laatste moment nog snel hun aangifte indienen.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Een Nederlandse claimstichting sleept Netflix voor de rechter om prijsverhogingen die de streamingdienst de afgelopen jaren heeft doorgevoerd voor lopende abonnementen. Stichting Bescherming Consumentenbelang stelt dat die onrechtmatig zijn en wil dat het bedrijf gedupeerde consumenten terugbetaalt.
1 uur geledenFRANKFURT (ANP) - De Europese Centrale Bank (ECB) vindt het nog niet nodig om in te grijpen vanwege de oplopende inflatie. De beleidsbepalers bij de centrale bank in Frankfurt besloten donderdag de rente in de eurozone opnieuw ongewijzigd te laten.
1 uur geledenHAARLEMMERMEER (ANP) - Greenpeace heeft de actie rondom de aandeelhoudersvergadering van vleesverwerkingsbedrijf JBS beëindigd. Het is onduidelijk of de vergadering elders is voortgezet of op een later moment plaatsvindt.
2 uur geledenPARIJS (ANP) - Tickets van Air France-KLM zullen nog duurder worden door de hoge brandstofkosten als gevolg van de Iranoorlog. Toch kan het luchtvaartbedrijf niet alle extra kerosinekosten doorberekenen aan reizigers, omdat het Frans-Nederlandse luchtvaartconcern dan te veel klanten verliest.
2 uur geledenSTRAATSBURG (ANP) - De Europese Commissie moet een diepgaand onderzoek instellen naar de overname van het moederbedrijf van de elektronicaketens MediaMarkt en Saturn, wil het Europees Parlement. Het Chinese webwinkelconcern JD.com wil Ceconomy AG overnemen. Een voorstel van de Nederlandse Europarlementariër Dirk Gotink (NSC) voor een onderzoek is donderdag aangenomen in het Europees Parlement.
3 uur geleden