Pensioenfondsen roepen Tesla op arbeidsrechten te respecteren
KOPENHAGEN (ANP/RTR) - Een groep Scandinavische pensioenfondsen stuurt deze week een gezamenlijke brief naar Tesla. Daarin zullen ze de Amerikaanse elektrische autofabrikant oproepen om collectieve onderhandelingen voor zijn werknemers in Scandinavië te respecteren. Dat meldde het Deense pensioenfonds PFA maandag.
"Als investeerders in Tesla erkennen we de grote bijdrage van het bedrijf aan de elektrificatie van de transportsector, maar roepen we tegelijkertijd het management op om een oplossing voor het arbeidsconflict te vinden", zei Rasmus Bessing, hoofd investeringen bij PFA.
Tesla ligt in de Scandinavische regio onder vuur vanwege zijn weigering om in te gaan op eisen over een nieuwe cao voor automonteurs in Zweden. Eind oktober legden zo'n 130 medewerkers van tien Tesla-werkplaatsen in Zweden het werk neer. Leden van andere Zweedse vakbonden, onder wie postbodes, havenarbeiders en schoonmakers, hebben zich uit solidariteit aangesloten bij de actie.
Ook vakbonden in Denemarken, Noorwegen en Finland hebben aangekondigd mee te doen met de acties tegen Tesla. Het grote Noorse staatsfonds Norges Bank Investment Management riep de autofabrikant ook al op de fundamentele arbeidsrechten te respecteren, waaronder collectieve onderhandelingen. Het fonds is de op zes na grootste investeerder in Tesla wereldwijd. Tesla wil echter geen collectieve arbeidsovereenkomst ondertekenen, omdat het bedrijf dat naar eigen zeggen "nergens ter wereld doet".
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - De wereldwijde export van vloeibaar gemaakt aardgas (lng) heeft dit jaar de sterkste stijging in drie jaar tijd laten zien. Dat meldt grondstoffenmarktonderzoeker Kpler. Die stijging kwam vooral doordat meer lng uit Canada en de Verenigde Staten werd geleverd via exportterminals.
31 minuten geledenSINGAPORE (ANP) - Meta koopt het van oorsprong Chinese AI-bedrijf Manus, dat een digitale hulp aanbiedt die zelfstandig taken uitvoert. Met de overname haalt het Amerikaanse moederbedrijf van Facebook en Instagram een bedrijf binnen dat met abonnementen geld verdient aan kunstmatige intelligentie.
37 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Bakkers rekenen op een iets betere oliebollenverkoop rond de jaarwisseling door het verwachte koude en droge weer. Volgens Bakker Van Maanen, met tientallen vestigingen in Nederland, kunnen gunstige weersomstandigheden zorgen voor wel 15 tot 20 procent meer verkopen. De wat kleinere keten Meesterbakker Voskamp denkt dat het weer vooral de kwaliteit van de oliebol ten goede komt, omdat die bij droog weer knapperiger blijft dan bij regenachtige omstandigheden.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De prijzen die Nederlandse industriebedrijven vragen voor hun goederen zijn in november licht gedaald, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Gemiddeld waren de afzetprijzen 0,3 procent lager dan in dezelfde maand vorig jaar. In oktober waren de prijzen gelijk aan die van een jaar eerder.
1 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn maandag licht lager gesloten. Beleggers deden het rustig aan tijdens het begin van de laatste week van 2025. Onder andere techaandelen eindigden in de min.
10 uur geledenSÃO PAULO (ANP/RTR) - Een aantal grote sojahandelaren wil een overeenkomst uit 2006 verbreken die ontbossing van het Amazone-regenwoud tegengaat. Dit melden twee ingewijden aan persbureau Reuters. De beslissing heeft volgens hen te maken met Braziliaanse belastingvoordelen die in januari worden ingetrokken.
12 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index heeft de eerste handelsdag na de kerstonderbreking met winst afgesloten. Uitzendconcern Randstad was met een plus van 4 procent de overtuigende koploper in de hoofdgraadmeter, die 0,5 procent hoger sloot op 946,16 punten.
13 uur geleden