Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Pensioenfonds ABP nog niet van alle fossiele beleggingen af

Pensioenfonds ABP nog niet van alle fossiele beleggingen af

AMSTERDAM (ANP) - Pensioenfonds ABP heeft al zijn liquide beleggingen in de fossiele energiesector van de hand gedaan. Maar het fonds bezit nog wel zo'n 4,8 miljard euro aan beleggingen die verband houden met fossiele brandstoffen die niet snel verhandelbaar zijn, zegt bestuursvoorzitter Harmen van Wijnen in een interview met persbureau Bloomberg.

"We willen alleen beleggen in bedrijven die ook een visie hebben en op weg zijn in de transitie naar een duurzame economie", zei Van Wijnen. Enkele jaren geleden kondigde het fonds voor de pensioenen van ruim 3 miljoen ambtenaren en leraren al aan om volledig te willen stoppen met beleggen in de fossiele industrie.

Inmiddels zijn alle aandelen en obligaties van olie- en gasbedrijven en termijncontracten in fossiele brandstoffen uit de portefeuille verdwenen, met een waarde van in totaal zo'n 10 miljard euro. Maar er zijn ook investeringen in bijvoorbeeld niet-beursgenoteerde bedrijven of hedgefondsen waar ABP volgens Van Wijnen minder snel van af kan door langere contractuele verplichtingen.

Aandeelhouder

ABP stapte onder andere uit de grote olie- en gasconcerns Shell en BP. Eerdere pogingen om als aandeelhouder bestuurders van die bedrijven tot een groenere koers te bewegen, hadden volgens het fonds te weinig uitgehaald.

Er klinkt ook kritiek op het dumpen van die aandelen van grote vervuilers. Mark van Baal, oprichter van de groene beleggersclub Follow This, stelde vorige week dat een pensioenfonds zo de mogelijkheid verliest om energieconcerns onder druk te zetten. "Met iedere kritische aandeelhouder minder gaat de vlag uit bij Shell", zei hij na de jaarvergadering van dat concern.

Meer uit Financieel

Christine Lagarde sluit eerder vertrek bij ECB niet uit

PARIJS (ANP/AFP) - Christine Lagarde sluit niet uit dat ze voor het einde van haar tweede termijn vertrekt als president van de Europese Centrale Bank (ECB). Ze houdt de mogelijkheid open om een "Europese stem" te laten horen tijdens de Franse presidentsverkiezingen volgend jaar, zegt ze tegen zakenkrant Les Echos.

6 minuten geleden
Zorgen over tempo overgang pensioenen bij verzekeraars

DEN HAAG (ANP) - Werkgevers die de pensioenen voor hun personeel regelen bij verzekeraars of premiepensioeninstellingen, moeten haast maken met de overgang naar het nieuwe pensioenstelsel. De transitie bij deze categorie pensioenen gaat nog te langzaam, stelt het ministerie van Sociale Zaken en Werkgelegenheid in een voortgangsrapport.

1 uur geleden
Aantal aangevraagde hypotheken daalt voor het eerst in drie jaar

CAPELLE AAN DEN IJSSEL (ANP) - Nederlanders hebben voor het eerst in drie jaar minder hypotheken aangevraagd, meldt De Hypotheker. Uit cijfers van de hypotheekadviseur komt naar voren dat in het afgelopen kwartaal 3 procent minder aanvragen zijn gedaan dan een jaar geleden. Vooral voor bijvoorbeeld het verbouwen of verduurzamen van een woning zijn minder verzoeken gedaan.

3 uur geleden
FNV: studie naar gezondheidsschade vliegtuiguitstoot hard nodig

UTRECHT (ANP) - FNV is blij dat het ministerie van Sociale Zaken en Werkgelegenheid het RIVM heeft gevraagd een onderzoek in te stellen naar de gezondheidsschade door de uitstoot van vliegtuigmotoren onder medewerkers op Schiphol. Dat is volgens de vakbond hard nodig voor de duizenden werknemers die dagelijks in de vliegtuiguitstoot werken.

3 uur geleden
Beurs in Amsterdam valt met kleine min uit de toon in Europa

AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index is donderdag met een klein verlies gesloten, waarmee de beurs in Amsterdam uit de toon viel tussen andere Europese beurzen. Daar bouwden de graadmeters hun winsten juist uit na nieuws over een zwakker dan verwachte banengroei in de Verenigde Staten. Die verkleinen mogelijk de kans op een renteverhoging door de Federal Reserve.

3 uur geleden
Tesla voert autoverkopen weer op na jaar vol controverses

AUSTIN (ANP/BLOOMBERG) - Tesla heeft in het tweede kwartaal een kwart meer auto's verkocht dan in dezelfde periode vorig jaar. Daarmee toont de fabrikant van elektrische auto's, geleid door Elon Musk, herstel na een forse daling van de verkopen vorig jaar.

5 uur geleden
Beurzen in New York openen hoger na zwak Amerikaans banenrapport

NEW YORK (ANP) - De beurzen in New York zijn donderdag met winsten begonnen. Beleggers reageerden op het belangrijke banenrapport van de Amerikaanse overheid. Volgens dat rapport zijn er in de grootste economie ter wereld in juni 57.000 banen bijgekomen. Dat was veel minder dan verwacht.

5 uur geleden