Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Pensioenfonds ABP nog niet van alle fossiele beleggingen af

Pensioenfonds ABP nog niet van alle fossiele beleggingen af

AMSTERDAM (ANP) - Pensioenfonds ABP heeft al zijn liquide beleggingen in de fossiele energiesector van de hand gedaan. Maar het fonds bezit nog wel zo'n 4,8 miljard euro aan beleggingen die verband houden met fossiele brandstoffen die niet snel verhandelbaar zijn, zegt bestuursvoorzitter Harmen van Wijnen in een interview met persbureau Bloomberg.

"We willen alleen beleggen in bedrijven die ook een visie hebben en op weg zijn in de transitie naar een duurzame economie", zei Van Wijnen. Enkele jaren geleden kondigde het fonds voor de pensioenen van ruim 3 miljoen ambtenaren en leraren al aan om volledig te willen stoppen met beleggen in de fossiele industrie.

Inmiddels zijn alle aandelen en obligaties van olie- en gasbedrijven en termijncontracten in fossiele brandstoffen uit de portefeuille verdwenen, met een waarde van in totaal zo'n 10 miljard euro. Maar er zijn ook investeringen in bijvoorbeeld niet-beursgenoteerde bedrijven of hedgefondsen waar ABP volgens Van Wijnen minder snel van af kan door langere contractuele verplichtingen.

Aandeelhouder

ABP stapte onder andere uit de grote olie- en gasconcerns Shell en BP. Eerdere pogingen om als aandeelhouder bestuurders van die bedrijven tot een groenere koers te bewegen, hadden volgens het fonds te weinig uitgehaald.

Er klinkt ook kritiek op het dumpen van die aandelen van grote vervuilers. Mark van Baal, oprichter van de groene beleggersclub Follow This, stelde vorige week dat een pensioenfonds zo de mogelijkheid verliest om energieconcerns onder druk te zetten. "Met iedere kritische aandeelhouder minder gaat de vlag uit bij Shell", zei hij na de jaarvergadering van dat concern.

Meer uit Financieel

Grote Italiaanse bank voor miljoenen opgelicht met AI-misleiding

MILAAN (ANP/RTR) - Oplichters hebben met AI-middelen 95 miljoen euro weten buit te maken bij de private tak van een van de Italiaanse grootbanken, Intesa Sanpaolo. Hoewel meer dan de helft van het verduisterde geld inmiddels terug is, is nog altijd circa 36 miljoen euro spoorloos.

5 uur geleden
EU-commissaris waarschuwt landen voor energieprijscrisis

BRUSSEL (ANP/RTR) - De Europese Unie kampt met een energieprijscrisis door de gevolgen van de Iranoorlog voor de olie- en gasmarkten. Dat schrijft Eurocommissaris Dan Jørgensen (Energie) vrijdag in een brief die is ingezien door persbureau Reuters. Hij roept lidstaten daarin op maatregelen te overwegen om de vraag naar energie te beperken.

6 uur geleden
Wall Street sluit hoger om hoop op einde oorlog Midden-Oosten

NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag met plussen gesloten. De hoop op een einde aan de Iranoorlog en lagere olieprijzen zorgden voor optimisme op de beursvloeren.

6 uur geleden
Bill Gates gelooft dat AI kan zorgen voor een miljard doden

NEW YORK (ANP) - Medeoprichter van Microsoft Bill Gates gelooft dat kunstmatige intelligentie tot de dood van een miljard mensen kan leiden. Dat zei hij vrijdag in een interview met nieuwszender NBC. Gates vindt dat de Verenigde Staten met wetgeving moeten komen om de risico's van de technologie te verminderen.

8 uur geleden
Pentagon mag Anthropic van hof uitsluiten van opdrachten

NEW YORK (ANP/AFP/RTR) - Het Amerikaanse ministerie van Defensie mag AI-bedrijf Anthropic uitsluiten van opdrachten omdat de techonderneming een nationaal veiligheidsrisico zou vormen. Dat heeft een hof van beroep in Washington D.C. geoordeeld in een rechtszaak over het conflict tussen Anthropic en de Amerikaanse minister van Defensie Pete Hegseth.

9 uur geleden
EU voert methaanregels energie-import mogelijk een jaar later in

BRUSSEL (ANP/BLOOMBERG) - De Europese Commissie geeft importeurs van olie en gas mogelijk een jaar langer de tijd om zich voor te bereiden op nieuwe regels rond methaanuitstoot. Vanaf 2027 moet de invoer van fossiele brandstoffen in de Europese Unie voldoen aan monitoring- en rapportageregels, die zijn bedoeld om de methaanuitstoot te verminderen. Eurocommissaris Dan Jørgensen (Energie) zei vrijdag dat de EU de invoering ervan mogelijk uitstelt tot 2028.

10 uur geleden
AEX-index eindigt hoger, olieprijzen dalen na Iraans voorstel

AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak is vrijdag met een plus de handel uitgegaan. De lagere olieprijzen hielpen het sentiment op de aandelenbeurs in Amsterdam. Olie- en gasconcern Shell en oliedienstverlener SBM Offshore stonden bij de verliezers in de hoofdindex en zakten 0,9 procent en 1,9 procent.

11 uur geleden