Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Paus wil meer gezag in kerk voor leken en vrouwen

Paus wil meer gezag in kerk voor leken en vrouwen

VATICAANSTAD (ANP/AFP/DPA) - Paus Franciscus ziet een belangrijkere rol weggelegd voor leken en ook voor vrouwen in de kerk, maar hij heeft zich niet uitgesproken voor een mogelijkheid om desnoods getrouwde priesters in te schakelen. Hij repte evenmin over het toelaten van vrouwen in gewijde ambten.

De paus kwam woensdag met een boodschap naar aanleiding van het tekort aan geestelijken in het enorme Amazonegebied. Hierdoor verdwijnt de rooms-katholieke geestelijkheid in dunbevolkte delen van het 'roomse' gebied dat ruim een derde van Zuid-Amerika beslaat.

Een van de oplossingen die is aangedragen voor de 'krimp' van de geestelijkheid in dit deel van Latijns-Amerika is gerespecteerde, gehuwde mannen de status van priester te geven. Maar de paus repte daar niet over in zijn boodschap "Querida Amazonia" (Geliefd Amazonië). Hij zei dat er meer priesters moeten komen en dat leken en vrouwen meer "autoriteit" zouden moeten krijgen.

Verdeeldheid

Op een bisschoppenconferentie in oktober in het Vaticaan is de vraag gesteld of in uitzonderingssituaties, zoals in het schaars bewoonde regenwoud, getrouwde mannen zouden kunnen worden gewijd als priester. Het vraagstuk verdeelt conservatieve en hervormingsgezinden in de kerk diep. De paus ging niet concreet in op die kwestie. De Canadese kardinaal Michael Czerny zei op de vraag van journalisten of de kwestie van het celibaat nu van tafel is, enkel "dat er nog een lange weg te gaan is".

Franciscus riep op tot sociale gerechtigheid en respect voor de natuur in het Amazonegebied. Hij zei dat rooms-katholieken "woede moeten voelen over de uitbuiting van inheemse volkeren en de verwoesting van de natuur door illegale mijnbouw en ontbossing".

Meer uit Buitenland

Iran zegt klaar te zijn voor compromis met Amerikanen

GENÈVE (ANP) - Iran is klaar om over compromissen te praten met de Verenigde Staten, zegt onderminister van Buitenlandse Zaken Majid Takht-Ravanchi tegen de BBC. Maar hij vindt dat de Amerikanen dan ook bereid moeten zijn om te praten over het stoppen van sancties tegen zijn land.

18 minuten geleden
Obama vergelijkt optreden ICE met handelwijze in dictaturen

WASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse voormalige president Barack Obama heeft het optreden van de immigratiedienst ICE in Minnesota vergeleken met de handelwijze in dictaturen. Dat deed hij in een interview met de progressieve youtuber Brian Tyler Cohen.

3 uur geleden
Acht hoofden gevonden in Ecuador met bericht 'Verboden te stelen'

GUAYAQUIL (ANP/AFP) - De politie in de provincie Guayas in het zuidwesten van Ecuador heeft acht hoofden gevonden met daarbij het bericht 'Verboden te stelen'. Dat maakte de politie zaterdag bekend.

5 uur geleden
Nieuw team astronauten aangekomen op ruimtestation ISS

CAPE CANAVERAL (ANP/AFP/DPA) - Een nieuw team astronauten is aangekomen op het ruimtestation ISS. Dat blijkt uit beelden die de Amerikaanse ruimtevaartorganisatie NASA zaterdag vrijgaf.

7 uur geleden
Parket van Parijs wijst team aan voor Epstein-onderzoek

PARIJS (ANP/AFP) - Het parket van Parijs richt een team op voor onderzoek naar zedendelinquent Jeffrey Epstein. De focus ligt daarbij op mogelijke misdrijven waarbij Fransen betrokken zijn.

11 uur geleden
Zwitserland: Oman faciliteert overleg tussen VS en Iran in Genève

BERN (ANP/AFP) - Oman faciliteert volgende week het overleg tussen de Verenigde Staten en Iran in het Zwitserse Genève. "Zwitserland verwelkomt en ondersteunt deze gesprekken", aldus het Zwitserse ministerie van Buitenlandse Zaken.

12 uur geleden
Tientallen mensen gedood bij aanvallen op Nigeriaanse dorpen

ABUJA (ANP/AFP) - Gewapende mannen hebben meer dan veertig mensen gedood bij drie nieuwe aanvallen op dorpen in Nigeria, zo vertelde een humanitaire bron zaterdag aan AFP.

12 uur geleden