Paus wil meer gezag in kerk voor leken en vrouwen
VATICAANSTAD (ANP/AFP/DPA) - Paus Franciscus ziet een belangrijkere rol weggelegd voor leken en ook voor vrouwen in de kerk, maar hij heeft zich niet uitgesproken voor een mogelijkheid om desnoods getrouwde priesters in te schakelen. Hij repte evenmin over het toelaten van vrouwen in gewijde ambten.
De paus kwam woensdag met een boodschap naar aanleiding van het tekort aan geestelijken in het enorme Amazonegebied. Hierdoor verdwijnt de rooms-katholieke geestelijkheid in dunbevolkte delen van het 'roomse' gebied dat ruim een derde van Zuid-Amerika beslaat.
Een van de oplossingen die is aangedragen voor de 'krimp' van de geestelijkheid in dit deel van Latijns-Amerika is gerespecteerde, gehuwde mannen de status van priester te geven. Maar de paus repte daar niet over in zijn boodschap "Querida Amazonia" (Geliefd Amazonië). Hij zei dat er meer priesters moeten komen en dat leken en vrouwen meer "autoriteit" zouden moeten krijgen.
Verdeeldheid
Op een bisschoppenconferentie in oktober in het Vaticaan is de vraag gesteld of in uitzonderingssituaties, zoals in het schaars bewoonde regenwoud, getrouwde mannen zouden kunnen worden gewijd als priester. Het vraagstuk verdeelt conservatieve en hervormingsgezinden in de kerk diep. De paus ging niet concreet in op die kwestie. De Canadese kardinaal Michael Czerny zei op de vraag van journalisten of de kwestie van het celibaat nu van tafel is, enkel "dat er nog een lange weg te gaan is".
Franciscus riep op tot sociale gerechtigheid en respect voor de natuur in het Amazonegebied. Hij zei dat rooms-katholieken "woede moeten voelen over de uitbuiting van inheemse volkeren en de verwoesting van de natuur door illegale mijnbouw en ontbossing".
Meer uit Buitenland
ISLAMABAD (ANP/RTR) - De Iraanse minister van Buitenlandse Zaken Abbas Araghchi wordt volgens Pakistaanse bronnen vrijdagavond in de Pakistaanse hoofdstad Islamabad verwacht. Hij komt met een delegatie om eventueel met de VS te onderhandelen. Een Amerikaans team is volgens de bronnen al in Islamabad om een nieuwe ronde onderhandelingen tussen Iran en de VS voor te bereiden.
23 minuten geledenBEIJING (ANP/RTR) - China heeft geërgerd gereageerd op uitspraken van de Amerikaanse president Donald Trump over een geënterd vrachtschip. Trump verklaarde deze week bij CNBC dat het vaartuig "bepaalde spullen" aan boord had. "Misschien wel een cadeautje uit China", opperde hij over de lading, zonder verder in detail te treden.
3 uur geledenLONDEN (ANP) - De Amerikaanse zedendelinquent Jeffrey Epstein heeft volgens de BBC ook in Londen slachtoffers van seksueel misbruik gehuisvest. De Britse omroep heeft onderzoek gedaan naar de Epstein-documenten die in de Verenigde Staten zijn gepubliceerd en vond daar vier huizen in de Britse hoofdstad waar vrouwen werden ondergebracht. Zes van hen verklaarden later te zijn misbruikt.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Binnen het Pentagon worden mogelijkheden bekeken om NAVO-bondgenoten van de VS te straffen die onvoldoende steun zouden hebben gegeven tijdens de oorlog in het Midden-Oosten. Dat laat een Amerikaanse functionaris weten aan persbureau Reuters. Het gaat om opties als het schorsen van Spanje als NAVO-lid en het herzien van het Amerikaanse standpunt over de Britse claim op de Falklandeilanden.
3 uur geledenODESA (ANP/AFP) - Russische aanvallen op de Oekraïense havenstad Odesa hebben volgens de hulpdiensten twee mensen het leven gekost. Veertien anderen raakten gewond.
7 uur geledenBOGOTÁ (ANP/AFP) - De vliegtuigcrash waardoor vorige maand in Colombia 69 militairen omkwamen, is veroorzaakt doordat het toestel bomen raakte. Dat blijkt uit voorlopige onderzoeksresultaten van de Colombiaanse luchtmacht.
9 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De Verenigde Staten nodigen de Russische president Vladimir Poetin uit voor de G20-top in Miami. President Donald Trump betwijfelt echter of Poetin komt.
11 uur geleden