Paus opent eucharistieviering in Brussel met 'goedemorgen'
BRUSSEL (ANP) - Met een monter "goedemorgen" opende paus Franciscus zondagmorgen in het Nederlands de eucharistieviering in het Brusselse Koning Boudewijnstadion. De viering, die hij zelf voorgaat, is het slotstuk van zijn vierdaagse bezoek aan België. In een witte Fiat 500 kwam hij in het stadion aan. Langs de weg werd hij toegejuicht door gelovigen.
Eenmaal in het stadion reed hij onder gejuich en applaus een rondje in zijn pausmobiel. Regelmatig stopte hij even om baby's en kinderen te zegenen. In het stadion zijn ongeveer 40.000 mensen aanwezig.
Een groot deel van de gelovige Belgische koninklijke familie woont de dienst bij, onder wie koning Filip en koningin Mathilde, hun dochter prinses Eléonore en koning Albert en koningin Paola.
Misbruik
Aan het begin van de mis heeft de paus Anna van Jezus zalig verklaard. Zij werd op 25 november 1545 in Medina del Campo geboren en stierf op 4 maart 1621 in Brussel. Ze heeft een bepalende rol gespeeld in de uitbreiding van de Karmelitaanse kloosterfamilie in Frankrijk en de Spaanse Nederlanden.
De paus ging tijdens de mis opnieuw in op het misbruik van kinderen binnen de katholieke kerk. "Er is geen plaats voor misbruik en geen plaats voor het toedekken van misbruik", zei hij onder andere in zijn preek. "Het misbruik moet worden veroordeeld en de misbruikers moeten worden geholpen om te genezen." Na deze woorden volgde luid applaus vanuit het stadion. "Het kwade moet niet verborgen worden. Het zijn allemaal arme zondaars", zei hij verder.
Paus Franciscus veroordeelde vrijdag al het misbruik in de katholieke kerk. "Misbruik van minderjarigen is een schande", zei de paus tijdens zijn bezoek aan het koninklijk paleis in het Brusselse Laken. Later die dag sprak de paus twee uur met Belgische slachtoffers van misbruik. "Ik heb hun lijden gehoord", zei hij zondag tijdens de mis. Over de gesprekken die de paus met hen had, is niets bekendgemaakt. De gesprekken zijn achter gesloten deuren gevoerd.
Meer uit Buitenland
WENEN (ANP) - Vier mensen die het optreden van Israël in de eerste halve finale van het Eurovisie Songfestival verstoorden zijn daarna uit de zaal verwijderd. Dat bevestigen de Oostenrijkse omroep ORF en songfestivalorganisator European Broadcasting Union desgevraagd aan het ANP.
4 uur geledenWENEN (ANP) - Israël heeft zich dinsdag in Wenen zoals verwacht geplaatst voor de finale van het Eurovisie Songfestival. Het omstreden land, dat meedoet met zanger Noam Bettan, kreeg in de eerste halve finale genoeg punten van jury en publiek.
5 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - Het Golden Dome-project van de Amerikaanse president Donald Trump gaat 1,2 biljoen dollar kosten (ongeveer 1 biljoen euro). Dat heeft de rekenkamer van het Amerikaanse Congres, de Congressional Budget Office (CBO), berekend. Het bedrag moet over de komende twintig jaar worden uitgegeven.
6 uur geledenCANNES (ANP) - Regisseur Peter Jackson heeft dinsdagavond op het Filmfestival van Cannes een ere-Palm gekregen voor zijn grote bijdrage aan de filmwereld. Jackson kreeg de prijs uit handen van acteur Elijah Wood, die in de Lord of the Rings-films die Jackson maakte de rol van Frodo speelde.
6 uur geledenRIYAD (ANP/RTR) - Saudi-Arabië heeft eind maart meerdere aanvallen uitgevoerd op Iran, meldt persbureau Reuters op basis van westerse en Iraanse functionarissen. Dat is voor zover bekend nog niet eerder gebeurd. De aanvallen zouden vergeldingen zijn voor eerdere Iraanse aanvallen.
7 uur geledenLONDEN (ANP) - Het Verenigd Koninkrijk wil met mijnbestrijdingsdrones, gevechtsvliegtuigen en droneafweersystemen helpen de scheepvaart in de Straat van Hormuz weer op gang te krijgen. Een Britse torpedobootjager is al op weg naar de door Iran geblokkeerde zeestraat, zegt defensieminister John Healey na overleg met gelijkgezinde landen, waaronder Nederland.
8 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Oekraïne ontvangt in juni het eerste deel van de EU-lening van 90 miljard euro, heeft EU-buitenlandchef Kaja Kallas dinsdag bekendgemaakt. Het geld gaat Oekraïne aan drones besteden. "Die vormen momenteel de belangrijkste capaciteit om de Russische troepen terug te dringen", zei Kallas na afloop van de vergadering van EU-ministers van Defensie in Brussel.
9 uur geleden