Patiëntenclubs: deel info na concentreren van kinderhartchirurgie
DEN HAAG (ANP) - Als de operaties aan aangeboren hartafwijkingen bij kinderen straks worden geconcentreerd, moeten de twee overgebleven centra ervoor zorgen dat ze informatie goed met elkaar delen. "Ze moeten niet gaan steggelen van: ja, maar onze patiënt is onze patiënt. Het is belangrijk dat de ziekenhuizen ook kijken naar uitwisseling van kennis, dat ze van elkaar weten wat voor aandoeningen ze tegenkomen. Zo wordt de kwaliteit nog beter", zegt een woordvoerder van de Hartstichting, mede namens stichting Hartekind, Harteraad en de Patiëntenvereniging Aangeboren Hartafwijkingen.
Minister Ernst Kuipers (Volksgezondheid) maakte donderdag bekend dat hij vasthoudt aan zijn plan om de kinderhartchirurgie te concentreren bij het Erasmus MC in Rotterdam en het Universitair Medisch Centrum Groningen (UMCG). Dat betekent dat de twee andere kinderhartcentra, Leiden/Amsterdam en Utrecht, geen operaties meer kunnen uitvoeren.
De overgang kost waarschijnlijk zo'n 2,5 jaar, verwacht Kuipers. Volgens de patiëntenorganisaties is die periode "hard nodig om oplossingen te vinden voor de gevolgen". De toezichthouder, de Nederlandse Zorgautoriteit, waarschuwde eerder dat concentratie ertoe kan leiden dat sommige medewerkers van de getroffen ziekenhuizen vertrekken en dat daardoor ook andere zorg in de knel kan komen.
Duidelijkheid
De raad van bestuur van het Erasmus MC is "verheugd" over het besluit van de minister, maar "begrijpt" volgens bestuursvoorzitter Stefan Sleijfer "de pijn bij alle betrokkenen van de centra die deze ingrepen moeten afbouwen.’'
"Voor de patiënten is het belangrijk dat er duidelijkheid is. Dat geldt voor volwassenen met een aangeboren hartafwijking en voor jonge hartpatiënten en hun ouders. Het geldt ook voor alle betrokken zorgprofessionals. Wij zullen alles doen om voor de patiënten en de ‘latende’ centra de effecten zo minimaal mogelijk te laten zijn", zegt hij verder op de site van zijn organisatie.
Alleen een eventuele ingreep heeft volgens het Erasmus plaats in Rotterdam of in Groningen. "In de regel kunnen patiënten al één of twee dagen na de operatie terug naar hun eigen kinderhartcentrum. "
Meer uit Gezond
DEN HAAG (ANP) - De Amsterdamse politie kwam tijdens corona vaak in de positie dat er geëscaleerd moest worden, omdat de lokale driehoek landelijk beleid volgde. Dat zei burgemeester Femke Halsema tegen de parlementaire enquêtecommissie corona. Zij legde uit dat hoe meer beperkingen demonstranten krijgen, hoe eerder de politie moet optreden.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Amsterdamse burgemeester Femke Halsema moest de avondklok tijdens corona uitvoeren, aangezien het een landelijke maatregel was. "Hoe ingewikkeld ook", zei Halsema tegen de parlementaire enquêtecommissie corona.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De nadruk in het coronabeleid kwam gaandeweg te veel op repressie en handhaving te liggen, vindt burgemeester Femke Halsema van Amsterdam. "Het plaatste de overheid op een veel te harde manier tegenover een bevolking die de moed aan het verliezen was", zei zij tegen de parlementaire enquêtecommissie corona.
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Een vrije discussie over de te nemen maatregelen tegen het coronavirus was eigenlijk niet mogelijk. Daarvoor was de positie van het Outbreak Management Team (OMT) te sterk. Dat zei burgemeester Femke Halsema van Amsterdam tijdens haar verhoor door de parlementaire enquêtecommissie corona.
8 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De topman van de Wereldgezondheidsorganisatie (WHO), Tedros Adhanom Ghebreyesus, verwacht dat de uitbraak van het hantavirus op zijn einde loopt. Volgens de laatste cijfers, van halverwege vorige week, worden er wereldwijd nog dertig mensen actief gevolgd, aldus de verklaring van Tedros op X. Er zijn geen nieuwe besmettingen meer geconstateerd.
12 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het is volgens oud-minister Arie Slob "onbegrijpelijk" dat het vorige kabinet de pandemische paraatheid heeft afgebouwd en dat het huidige kabinet die bezuiniging niet volledig heeft teruggedraaid. Als dat niet gebeurt, dan spelen dezelfde problemen weer op bij een volgende crisis, denkt hij.
3 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Vijf keer werden er besluiten genomen over onderwijs tijdens de coronacrisis die niet in lijn waren met het OMT-advies. Dat zei oud-onderwijsminister Arie Slob tijdens zijn verhoor door de parlementaire enquêtecommissie corona. Volgens hem is het beeld ontstaan dat het kabinet blindelings achter het OMT aanliep, maar hij benadrukte dat dit op onderwijs zeker niet het geval was.
3 dagen geleden