Partijen willen wet mensenrechtenschendingen voor bedrijven
DEN HAAG (ANP) - Bedrijven moeten wettelijk verplicht worden om mensenrechtenschendingen en milieuschade te voorkomen bij de productie van hun goederen. Als bedrijven dat niet doen, volgen sancties. Dat staat in een initiatiefwetsvoorstel dat de ChristenUnie, PvdA, SP en GroenLinks deze week naar buiten brengen.
Er zijn wel al OESO-richtlijnen opgesteld waar internationaal opererende bedrijven zich aan zouden moeten houden. Daarin staat dat bedrijven naast mensenrechten ook werknemersrechten en het milieu moeten respecteren. De overheid maakt vrijwillige afspraken met bedrijven over de naleving van deze regels.
Maar volgens de vier partijen levert dit onvoldoende op. Volgens hen onderschrijft slechts 35 procent van de Nederlandse bedrijven de OESO-richtlijnen voor maatschappelijk verantwoord ondernemen. De vier partijen wijzen erop dat andere landen zoals Duitsland ook al bindende wetgeving op dit vlak hebben.
'Bizar'
De partijen hopen dat met de wet zaken als illegale houtkap en kinderarbeid uit de productieketens van alle in Nederland gevestigde ondernemingen gaan verdwijnen. Een toezichthouder moet ervoor zorgen dat de wet wordt nageleefd, schreven ze vorig jaar al in een initiatiefnota.
"Het is bizar dat Nederlandse bedrijven anno 2021 via hun productieketens betrokken zijn bij moderne slavernij, dwangarbeid en milieuvervuiling", aldus Joël Voordewind (ChristenUnie). "Na jaren van vrijblijvendheid en vrijwilligheid is het tijd voor wettelijke verplichtingen."
Kaag verbaasd
Rechten van arbeiders, vrouwen en het milieu staan steeds meer onder druk, meent Kirsten van den Hul (PvdA). Daarom is die wet volgens haar nodig. "Het is heel belangrijk dat we als Nederland blijven staan voor de bescherming van mensenrechten en het klimaat", zegt Tom van den Nieuwenhuijzen (GroenLinks).
Minister Sigrid Kaag (Buitenlandse Handel) zegt woensdag op NPO Radio 1 een beetje verbaasd te zijn over het wetsvoorstel. Ze heeft eerder al een plan voor internationaal maatschappelijk verantwoord ondernemen aan de Tweede Kamer gepresenteerd, "waar al deze ideeën al in verwerkt zijn. Dus het wordt al aangepakt."
Meer uit Financieel
BRUSSEL (ANP) - De voorzitter van de Europese Commissie Ursula von der Leyen is ook na haar telefoongesprek met de Amerikaanse president Donald Trump optimistisch over de handelsdeal tussen de Europese Unie en de Verenigde Staten. Trump dreigde na het gesprek met hogere importheffingen als de Europeanen de deal niet voor 4 juli doorvoeren, maar Von der Leyen heeft er vertrouwen in dat dat gaat lukken.
6 uur geledenNEW YORK (ANP) - Shake Shack ging donderdag hard onderuit op de aandelenbeurzen in New York. De hamburgerketen heeft in het eerste kwartaal een omzet behaald die tegenviel bij de verwachtingen van kenners. De Amerikaanse fastfoodketen heeft onder meer last van stijgende kosten voor rundvlees en slecht weer.
6 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump geeft de Europese Unie tot 4 juli de tijd om de handelsdeal met de Verenigde Staten in te voeren. Hij dreigt anders de importheffingen voor het landenblok te verhogen, stelt de president in een bericht op zijn socialemediaplatform Truth Social.
7 uur geledenPARIJS (ANP/BLOOMBERG/DPA/AFP) - Frankrijk heeft zijn onderzoek naar Elon Musk en diens socialemediaplatform X opgevoerd, nadat de miljardair niet kwam opdagen voor een vrijwillig verhoor waarvoor hij was opgeroepen. Dat meldden Franse aanklagers donderdag.
8 uur geledenLONDEN (ANP/AFP) - Harrods heeft tientallen mensen een vergoeding gegeven na seksueel misbruik door de inmiddels overleden eigenaar Mohamed Al Fayed. Meer dan 75 slachtoffers hebben een "volledige compensatie" gekregen na het indienen van een claim bij het beroemde Londense warenhuis.
9 uur geledenLONDEN (ANP/AFP) - Britse adverteerders vinden dat Google zijn eigen advertentiedienst online heeft voorgetrokken. Zij hebben daarover een claim ingediend in het Verenigd Koninkrijk en eisen een schadevergoeding tot 3 miljard pond (bijna 3,5 miljard euro).
9 uur geledenKEULEN (ANP/AFP) - Het Duitse AI-vertaalbedrijf DeepL schrapt ongeveer een kwart van de banen. Topman en oprichter Jarek Kutylowski meldt donderdag op LinkedIn dat zo'n 250 werkplekken bij DeepL verdwijnen vanwege de opmars van kunstmatige intelligentie.
9 uur geleden