Parlement VS bijeen om verkiezingswinst Trump goed te keuren
WASHINGTON (ANP) - Het Amerikaanse parlement is bijeengekomen om de verkiezingsoverwinning van Donald Trump te bekrachtigen. Dat gaat volgens Amerikaanse media gepaard met zware veiligheidsmaatregelen, al zouden er geen aanwijzingen zijn dat het net zo uit de hand kan lopen als vier jaar geleden. Toen bestormden Trump-aanhangers het parlementsgebouw nadat de Republikein had geweigerd zich neer te leggen bij zijn verkiezingsnederlaag.
Trump heeft dit keer wel gewonnen en zijn tegenstander Kamala Harris heeft dat ook erkend. De Democrate Harris treedt als vicepresident ook op als Senaatsvoorzitter en heeft in die hoedanigheid een belangrijke rol bij het officieel tellen van de stemmen van kiesmannen. Dat gebeurt in alfabetische volgorde per staat, te beginnen met Alabama, en geldt normaliter als een formaliteit die niet lang hoeft te duren.
Harris meldt uiteindelijk hoeveel kiesmannen zij en Trump achter zich hebben. Die kiesmannen zijn degenen die officieel de president en vicepresident kiezen. Amerikaanse kiezers doen dat niet rechtstreeks. Winst in staten levert bij verkiezingen de steun op van kiesmannen. Na het tellen van de stemmen van kiesmannen in het parlement, volgt op 20 januari de beëdiging van Trump als president. Hij volgt dan de Democraat Joe Biden op.
Harris deelde in aanloop naar de Congresbijeenkomst een videoboodschap waarin ze haar rol in de machtsoverdracht een "heilige plicht" noemde. Ze is niet de eerste vicepresident die verkiezingen verloor en vervolgens de eigen nederlaag moest bekrachtigen. Dat overkwam bijvoorbeeld ook haar partijgenoot Al Gore. Hij verloor ongeveer een kwart eeuw geleden nipt van de Republikein George W. Bush.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse vicepresident JD Vance heeft contact gezocht met de Iraanse veiligheidschef. Volgens The Wall Street Journal was dat om de vredesbesprekingen nieuw leven in te proberen te blazen. President Donald Trump bevestigt het contact, maar zegt dat Iran hulp nodig heeft met medische voorraden en ontkent dat er onderhandelingen zijn.
1 uur geledenURDA (ANP) - Nog 53 mensen liggen in ziekenhuizen in Spanje na het dodelijke treinongeluk ten zuiden van Madrid op woensdagochtend, meldt de Spaanse krant El País. 56 mensen zijn inmiddels ontslagen uit ziekenhuizen.
1 uur geledenMIAMI (ANP/RTR) - De Braziliaanse oud-presidentskandidaat Flávio Bolsonaro noemt zichzelf 'de werkelijk gekozen president van Brazilië', zo schrijft hij in een statement. Hij verloor zondag de presidentsverkiezingen in zijn land en weigerde gehoor te geven aan het rechterlijk bevel om in Brazilië te blijven. Eerder op woensdag landde hij in de Amerikaanse staat Florida.
7 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump eist dat de Democratische kandidaat voor de Senaat in Alaska, Mary Peltola, zich terugtrekt uit de verkiezingen. Dat schrijft hij op Truth Social. Dat doet Trump na een artikel van de New York Times waarin staat dat haar medewerkers maandenlang bezig zijn geweest met het werven van kandidaten om de Republikeinse kandidaat Dan S. Sullivan dwars te zitten. Ze zouden ook betrokken zijn geweest bij het kandidaat stellen van iemand met dezelfde naam: Dan J. Sullivan.
7 uur geledenMADRID (ANP) - De verkeersleider die betrokken was bij het dodelijke treinongeluk woensdagochtend in Spanje, is ondervraagd door de Guardia Civil. Dat schrijft de Spaanse nieuwssite Demócrata. Bij die treincrash ten zuiden van Madrid kwamen voor zover bekend 68 mensen om het leven. Tientallen inzittenden raakten gewond, sommige van hen ernstig.
8 uur geledenNEW YORK (ANP/AFP) - Alvin Hellerstein, de rechter die de zaak tegen de door de VS gevangengenomen Venezolaanse president Nicolás Maduro overziet, is overleden. Dat meldt onder meer The New York Times. Hellerstein werd 92 jaar. Volgens de krant is niet duidelijk wat Hellersteins dood voor invloed zal hebben op het verloop van de zaak-Maduro.
9 uur geledenCAMBRIDGE (ANP) - Dat er op aarde leven mogelijk is, is niet te danken aan kometen. Dat concludeert een groep wetenschappers van de Britse Universiteit van Cambridge. Ze zijn het niet eens met de gangbare theorie in de wetenschap, namelijk dat kometen die miljarden jaren geleden insloegen op aarde daarbij de bouwstenen voor het leven hebben achtergelaten. Dit zijn onder meer koolstof, stikstof en waterstofcyanide.
9 uur geleden