
Parlement Turkije akkoord met NAVO-lidmaatschap voor Zweden
ANKARA (ANP/BLOOMBERG/RTR) - Het Turkse parlement is akkoord gegaan met de Zweedse toetreding tot de NAVO. Zweden heeft nu alleen nog de goedkeuring van Hongarije nodig om het 32e lid te worden van het militaire bondgenootschap.
Een grote meerderheid van de Turkse volksvertegenwoordiging stemde voor: 287 tegen 55, met vier onthoudingen. Turkije lag lang dwars. Dat verstoorde de Westerse inspanningen om vastberadenheid en eensgezindheid te tonen tegenover Moskou na de Russische invasie in Oekraïne.
Die inval was precies de reden dat Zweden lid wil worden van de NAVO. Maar de Turkse regering in Ankara eiste tegemoetkomingen van Stockholm. Turkije vroeg meer maatregelen tegen in Zweden wonende aanhangers van de Koerdische beweging PKK, die de Turken en de Europese Unie als terreurorganisatie beschouwen.
Geen prioriteit
Hongarije vormt nu het laatste obstakel voor de Zweden. De Hongaarse premier Viktor Orbán heeft zijn Zweedse ambtgenoot Ulf Kristersson uitgenodigd om te overleggen over de toetreding. Maar volgens de Zweden is er geen reden te onderhandelen. Het land staat wel open voor discussies, liet Stockholm weten.
Orbán zei eerder dat Hongarije een Zweedse deelname aan het bondgenootschap steunt, maar dat de toetreding geen prioriteit is. Ook uitte hij kritiek op de houding van Zweden tegenover zijn land. Die zou "openlijk vijandig" zijn. Zweden bekritiseerde de antidemocratische ontwikkelingen in Hongarije.
Zweden en Finland dienden in mei 2022 samen een lidmaatschapsaanvraag in, als reactie op de Russische agressie. De Finnen werden bijna een jaar later het 31e lid van de NAVO.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP) - De Russische president Vladimir Poetin wordt bij aankomst voor de top in Alaska van het vliegtuig gehaald door zijn Amerikaanse gastheer, zegt het Kremlin. Donald Trump zou Poetin op het vliegveld verwelkomen.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De Amerikaanse hoofdstad Washington heeft de regering-Trump aangeklaagd na het sturen van de Nationale Garde. De stad noemt de overname van de controle over de politie illegaal.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump laat Oekraïne zelf beslissen over een ruil van grondgebied met Rusland. Hij zei dat tegen verslaggevers aan boord van het vliegtuig Air Force One, tijdens zijn vlucht naar Alaska voor overleg met de Russische president Vladimir Poetin.
3 uur geledenISLAMABAD (ANP/DPA/AFP) - In Pakistan loopt het dodental snel op na moessonregens die in het noorden van het land overstromingen en aardverschuivingen hebben veroorzaakt. Volgens de autoriteiten zijn binnen 24 uur zeker 164 doden gevallen.
4 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - De Franse president Emmanuel Macron heeft gezegd dat "antisemitische haat" streng wordt gestraft. Hij reageerde op het omzagen van een boom in een voorstad van Parijs die was geplant ter nagedachtenis aan een ontvoerde, gemartelde en vermoorde jongeman van Joods-Marokkaanse komaf, Ilan Halimi. Volgens Macron was het omzagen van de boom hetzelfde als Halimi nog een keer vermoorden.
5 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Voor zijn gesprek met de Russische president Poetin in de Amerikaanse staat Alaska laat de Amerikaanse president Trump zich onder anderen begeleiden door zijn buitenlandminister Rubio, handelsminister Lutnick en minister van Financiën Bessent.
5 uur geledenMOSKOU (ANP) - Joelia Navalnaja, de weduwe van de Russische oppositieleider Aleksej Navalni, pleit in aanloop naar de Amerikaans-Russische top voor een gevangenenruil. Ze hoopt op een deal over de vrijlating van Russen en Oekraïners die in Rusland vastzitten omdat ze zich hebben uitgesproken tegen de oorlog in Oekraïne.
6 uur geleden