Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Paardenfokkers en -handelaren nog niet bezorgd om paardenvirus

Paardenfokkers en -handelaren nog niet bezorgd om paardenvirus

BEARS (ANP) - Nederlandse paardenfokkers en -handelaren maken zich nog weinig zorgen over de grote uitbraak van het voor paarden zeer besmettelijke rhinopneumonie-virus in Spanje, zo komt naar voren uit een rondgang langs enkele bedrijven en een brancheorganisatie. Mogelijk helpen de strikte coronamaatregelen zelfs bij het buiten de deur houden van het paardenvirus.

"Spanje is nog ver weg", zegt Wiebe Yde van de Lageweg van het Friese VDL Stud, een groot bedrijf in de Nederlandse paardenbranche. Volgens hem kan de paardenfok en -handel voorlopig gewoon doorgaan. Hij wijst erop dat de handel vanwege de coronapandemie al een tijdje online plaatsvindt. Dat laatste beaamt ook Mario Everse van Stal Everse uit Waddinxveen. Maar hij vindt het wel vervelend dat er even geen wedstrijden meer plaats kunnen vinden. "Je wilt je paarden toch kunnen etaleren."

De klachten van het virus kunnen variƫren van milde verkoudheidsklachten tot ernstige neurologische verschijnselen. Daaraan kunnen paarden ook overlijden. Everse hoopt dat er straks niet een algeheel reisverbod ingevoerd wordt voor paarden. Maar ook in dat geval zou de handel niet stil hoeven te liggen. Want dan kan hij altijd nog de afspraak maken met kopers, dan hun nieuwe paarden zolang het reisverbod geldt nog bij hem in de stal blijven staan.

Belangrijk paardenland

Nederland staat bekend als een belangrijk paardenland. Volgens voorzitter Ton Lautenschutz van de Bond van Hengstenhouders (BvHH) telt ons land ongeveer een half miljoen paarden en honderdduizenden paardeneigenaren. Ook zijn er honderden bedrijven actief op dit vlak. Uitgaande van gegevens op de website van de Sectorraad Paarden ging er enkele jaren terug zeker 1,5 miljard euro om in de Nederlandse paardenwereld.

Hoewel de economische impact van het paardenvirus voorlopig beperkt lijkt, wordt de internationale paardensport wel hard geraakt. Omdat er op een concours in Valencia een grote uitbraak heeft plaatsgevonden, heeft paardensportfederatie FEI vrijwel alle internationale wedstrijden in Europa tot 28 maart geschrapt. Wat ook meespeelt is dat er vanwege de coronapandemie al langer nauwelijks meer wedstrijden zijn. Paarden hebben echter beweging nodig om in goede conditie te blijven. Daarom was de top van de internationale paardensport afgelopen dagen juist naar Spanje afgereisd.

Lautenschutz, die tevens dierenarts is, stelt dat het rhinopneumonie-virus in de paardenwereld niet nieuw is. Het gebeurt jaarlijks dat er besmettingen plaatsvinden. Maar het blijft tot nu toe altijd bij enkele gevallen, zegt hij. Volgens de branchevoorman is het belangrijk dat de paarden die onlangs in Spanje zijn geweest een tijdje apart gehouden worden van andere paarden. En het is verstandig om paarden nu sowieso wat meer op afstand te houden van elkaar. "Net als mensen vanwege het coronavirus afstand moeten houden", legt hij uit. "Dat er nu weinig wedstrijden plaatsvinden en er strenge coronaregels gelden voor bijvoorbeeld maneges, zou daarom ook gunstig kunnen uitpakken", aldus Lautenschutz.

Meer uit Financieel

Opnieuw flinke verliezen op Wall Street, olieprijzen fors hoger

NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York gingen vrijdag opnieuw fors omlaag. Het sentiment onder beleggers op Wall Street bleef negatief door zorgen over de oorlog in het Midden-Oosten, ondanks de verlenging van de pauze van de Amerikaanse aanvallen op Iraanse energiefaciliteiten tot 6 april. Tegelijkertijd bleven de olieprijzen sterk stijgen.

1 uur geleden
Merz: Duitse kolencentrales mogelijk langer in bedrijf om oorlog

FRANKFURT (ANP/AFP/BLOOMBERG) - Duitsland kan steenkolencentrales langer in bedrijf houden als de energieprijzen door de oorlog in het Midden-Oosten nog langer hoog blijven. Dat heeft de Duitse bondskanselier Friedrich Merz vrijdag gezegd. Duitsland heeft een doelstelling om uiterlijk in 2038 helemaal te stoppen met kolencentrales. Maar door de oorlog zijn de gasprijzen sterk gestegen en kolencentrales kunnen helpen om het gasverbruik te drukken.

3 uur geleden
AEX sluit opnieuw met verlies, olieprijzen verder omhoog

AMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse AEX-index is vrijdag opnieuw met verlies gesloten door zorgen bij beleggers over de oorlog in het Midden-Oosten en de economische schade door het conflict. De olieprijzen gingen juist weer verder omhoog ondanks het besluit van de Amerikaanse president Donald Trump om de staking van de aanvallen op Iraanse energiefaciliteiten met tien dagen te verlengen tot 6 april.

4 uur geleden
Eurocommissaris: oorlog Midden-Oosten schaadt groei economie EU

BRUSSEL (ANP/AFP) - De economische groei van de Europese Unie wordt geraakt door de oorlog in het Midden-Oosten. Maar de impact hangt wel af van de duur en omvang van het conflict, zei Eurocommissaris Valdis Dombrovskis (Economie) vrijdag. Ook zal de inflatie aangejaagd worden doordat de energieprijzen hard zijn gestegen door de oorlog, aldus Dombrovskis.

7 uur geleden
Consumentenbond vindt paascampagne Jumbo "te kort door de bocht"

DEN HAAG (ANP) - De Consumentenbond vindt de claim van Jumbo dat het de laagste paasprijzen van Nederland heeft "te kort door de bocht". Volgens de Consumentenbond kiest de winkelketen zelf gunstig geprijsde producten, maakt vergelijkingsfouten en verstopt het de kleine lettertjes. Jumbo is van mening dat de campagne "goed onderbouwd" is.

7 uur geleden
Wall Street daalt na uitstel Amerikaanse aanvallen op Iran

NEW YORK (ANP) - De beurzen in New York gingen vrijdag verder omlaag na de zware koersverliezen een dag eerder. Het besluit van de Amerikaanse president Donald Trump om de deadline voor de aanvallen op Iraanse energievoorzieningen met tien dagen te verlengen tot 6 april, maakte weinig indruk op beleggers. De verlenging geeft meer tijd voor gesprekken met Iran, die volgens Trump "zeer goed verlopen".

8 uur geleden
Oorlog raakt FloraHolland nauwelijks, bedrijf verwacht weer winst

AALSMEER (ANP) - Royal FloraHolland merkt nog geen grote impact op de import van bloemen als gevolg van de oorlog in het Midden-Oosten. Het grootste deel van de import van de bloemenveiling komt vanuit Afrika en dat verloopt deels via het Midden-Oosten, maar grote gevolgen blijven uit. 's Werelds grootste sierteeltmarktplaats verwacht dit jaar dan ook opnieuw zwarte cijfers te schrijven.

9 uur geleden