Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Paardenfokkers en -handelaren nog niet bezorgd om paardenvirus

Paardenfokkers en -handelaren nog niet bezorgd om paardenvirus

BEARS (ANP) - Nederlandse paardenfokkers en -handelaren maken zich nog weinig zorgen over de grote uitbraak van het voor paarden zeer besmettelijke rhinopneumonie-virus in Spanje, zo komt naar voren uit een rondgang langs enkele bedrijven en een brancheorganisatie. Mogelijk helpen de strikte coronamaatregelen zelfs bij het buiten de deur houden van het paardenvirus.

"Spanje is nog ver weg", zegt Wiebe Yde van de Lageweg van het Friese VDL Stud, een groot bedrijf in de Nederlandse paardenbranche. Volgens hem kan de paardenfok en -handel voorlopig gewoon doorgaan. Hij wijst erop dat de handel vanwege de coronapandemie al een tijdje online plaatsvindt. Dat laatste beaamt ook Mario Everse van Stal Everse uit Waddinxveen. Maar hij vindt het wel vervelend dat er even geen wedstrijden meer plaats kunnen vinden. "Je wilt je paarden toch kunnen etaleren."

De klachten van het virus kunnen variëren van milde verkoudheidsklachten tot ernstige neurologische verschijnselen. Daaraan kunnen paarden ook overlijden. Everse hoopt dat er straks niet een algeheel reisverbod ingevoerd wordt voor paarden. Maar ook in dat geval zou de handel niet stil hoeven te liggen. Want dan kan hij altijd nog de afspraak maken met kopers, dan hun nieuwe paarden zolang het reisverbod geldt nog bij hem in de stal blijven staan.

Belangrijk paardenland

Nederland staat bekend als een belangrijk paardenland. Volgens voorzitter Ton Lautenschutz van de Bond van Hengstenhouders (BvHH) telt ons land ongeveer een half miljoen paarden en honderdduizenden paardeneigenaren. Ook zijn er honderden bedrijven actief op dit vlak. Uitgaande van gegevens op de website van de Sectorraad Paarden ging er enkele jaren terug zeker 1,5 miljard euro om in de Nederlandse paardenwereld.

Hoewel de economische impact van het paardenvirus voorlopig beperkt lijkt, wordt de internationale paardensport wel hard geraakt. Omdat er op een concours in Valencia een grote uitbraak heeft plaatsgevonden, heeft paardensportfederatie FEI vrijwel alle internationale wedstrijden in Europa tot 28 maart geschrapt. Wat ook meespeelt is dat er vanwege de coronapandemie al langer nauwelijks meer wedstrijden zijn. Paarden hebben echter beweging nodig om in goede conditie te blijven. Daarom was de top van de internationale paardensport afgelopen dagen juist naar Spanje afgereisd.

Lautenschutz, die tevens dierenarts is, stelt dat het rhinopneumonie-virus in de paardenwereld niet nieuw is. Het gebeurt jaarlijks dat er besmettingen plaatsvinden. Maar het blijft tot nu toe altijd bij enkele gevallen, zegt hij. Volgens de branchevoorman is het belangrijk dat de paarden die onlangs in Spanje zijn geweest een tijdje apart gehouden worden van andere paarden. En het is verstandig om paarden nu sowieso wat meer op afstand te houden van elkaar. "Net als mensen vanwege het coronavirus afstand moeten houden", legt hij uit. "Dat er nu weinig wedstrijden plaatsvinden en er strenge coronaregels gelden voor bijvoorbeeld maneges, zou daarom ook gunstig kunnen uitpakken", aldus Lautenschutz.

Meer uit Financieel

ABN AMRO: tanktoerisme naar België in grensregio groeit

AMSTERDAM (ANP) - Ook ABN AMRO ziet dat Nederlandse automobilisten die in de buurt van België wonen sinds het uitbreken van de oorlog in het Midden-Oosten vaker de grens overgaan om te tanken. Zoals bekend liggen de prijzen aan de Nederlandse pomp aanzienlijk hoger dan in België. Voor een gemiddelde auto scheelt het inmiddels ongeveer tussen de 25 en 30 euro per volle tank, becijferde de bank.

2 uur geleden
Tim Cook stopt als topman van Apple

CUPERTINO (ANP) - Tim Cook stopt als topman van Apple. Het Amerikaanse bedrijf meldt dat hij de komende maanden nog in functie blijft, maar vanaf september wordt vervangen door John Ternus. Die is nu bestuurder van de hardwaredivisie.

3 uur geleden
Wall Street beperkt verlies door nieuwe hoop op einde oorlog

NEW YORK (ANP) - Wall Street beperkte maandag de verliezen, gesteund door hernieuwde hoop bij beleggers op een compromis tussen de VS en Iran over het conflict. Volgens de Amerikaanse nieuwszender CNN houden de VS en Iran woensdag een tweede onderhandelingsronde in Pakistan.

3 uur geleden
Siemens: EU raakt achterop in AI-race en moet regels versoepelen

MÜNCHEN (ANP/BLOOMBERG) - Het Duitse industriële concern Siemens waarschuwt dat de EU ernstig achterop raakt in de race rond kunstmatige intelligentie. Het concern zegt dat Brussel ingrijpende verbeteringen moet doorvoeren om het gebruik van de technologie te versnellen.

5 uur geleden
Handelaar: minder kerosine door militair gebruik leidingen

ROTTERDAM (ANP/BLOOMBERG) - De aanvoer van kerosine naar Europese luchthavens is verstoord door meer militair gebruik van een pijpleidingennetwerk vanuit Rotterdam, zegt een brandstofhandelaar. Onder andere het belangrijke vliegveld van Frankfurt zou zijn getroffen.

8 uur geleden
Damrak onder druk door aanhoudende spanningen VS en Iran

AMSTERDAM (ANP) - De beurshandel in Amsterdam werd maandag opnieuw gedomineerd door spanningen tussen de Verenigde Staten en Iran. Vrijdag gingen de beurzen nog omhoog door het nieuws dat Iran de Straat van Hormuz volledig zou heropenen voor de commerciële scheepvaart. Zaterdag sloot Teheran de voor het olietransport belangrijke zeestraat echter weer af door de aanhoudende blokkade van de Iraanse havens door de Amerikaanse marine. Olie werd daardoor weer duurder na de forse prijsdaling op vrijdag.

8 uur geleden
Frankrijk en Polen bouwen samen militaire satelliet

GDAŃSK (ANP) - Frankrijk en Polen gaan samen een communicatiesatelliet de ruimte in sturen voor de Poolse krijgsmacht. Polen wil er zeker van zijn dat zijn militairen met elkaar kunnen blijven communiceren als het zich moet verweren tegen bijvoorbeeld een Russische aanval.

10 uur geleden