Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Oxfam: vermogen rijkste vijf mannen sinds 2020 verdubbeld

Oxfam: vermogen rijkste vijf mannen sinds 2020 verdubbeld

DEN HAAG (ANP) - Het vermogen van de rijkste vijf personen op aarde is sinds 2020 verdubbeld, berekende Oxfam in een nieuw rapport. Volgens de organisatie voor ontwikkelingssamenwerking tekent die forse stijging van hun rijkdom de toenemende ongelijkheid in de wereld. Doordat de lonen van veel mensen geen gelijke tred hielden met de inflatie, zijn volgens Oxfam tegelijkertijd 5 miljard mensen er in koopkracht op achteruitgegaan.

De organisatie noemt de cijfers in een nieuw rapport ter gelegenheid van de bijeenkomst van het Wereld Economisch Forum (WEF) in Davos. Oxfam rekent voor dat 's werelds rijkste vijf mannen van een gezamenlijk vermogen van 405 miljard dollar naar 869 miljard dollar gingen. Het ging op de peildatum in november vorig jaar om Elon Musk (Tesla), Bernard Arnault en familie (LVMH), Jeff Bezos (Amazon), Larry Ellison (Oracle) en Warren Buffett (Berkshire Hathaway).

Naast de explosief gestegen vermogens van de rijkste vijf mannen ter wereld, is ook het gezamenlijk vermogen van alle miljardairs in de wereld hard gestegen. Zij zagen hun rijkdom sinds 2020 stijgen met 34 procent, oftewel 3,3 biljoen dollar. De rijkste 1 procent ter wereld bezit 59 procent van alle financiële activa, zoals aandelen, obligaties of spaargeld.

Oxfam noemt meerdere oorzaken achter de groeiende ongelijkheid. Zo lukt het de grootste bedrijven ter wereld om steeds meer andere ondernemingen in te lijven of een groot deel van de markt te veroveren. Daarmee groeit ook hun macht om bijvoorbeeld de prijzen te verhogen zonder al te grote gevolgen voor hun concurrentiepositie. Die hogere prijzen voelen consumenten weer in hun portemonnee.

De organisatie wijst bijvoorbeeld op de grote marktmacht van techspelers als Google, Facebook en Amazon. Maar bijvoorbeeld ook farmaceutische bedrijven of zadenverkopers klonteren steeds meer samen tot enkele zeer machtige spelers.

Veel van 's werelds grootste bedrijven, zoals supermarktconcern Walmart, zijn daarnaast voor een groot deel in handen van een of enkele miljardairs. Doordat hoge winsten via dividenduitkeringen bij hen terechtkomen, profiteren zij volgens Oxfam Novib het meest van economische groei. Daarnaast wordt vermogen vaak minder zwaar belast dan inkomsten uit arbeid, wat de ongelijkheid alleen maar verder aanjaagt. Volgens de organisatie groeit met het vermogen bovendien de politieke invloed van de superrijken, waarmee ze bijvoorbeeld voor gunstigere belastingregels kunnen lobbyen.

Meer uit Financieel

Intel uitblinker op Wall Street dankzij sterke kwartaalresultaten

NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag met overwegend winsten het weekend ingegaan. Chipbedrijf Intel was een uitblinker op Wall Street dankzij kwartaalcijfers en verwachtingen die zeer goed werden ontvangen door beleggers. Daarnaast bleef de aandacht uitgaan naar de ontwikkelingen rond de oorlog in het Midden-Oosten.

6 minuten geleden
VS bevriezen 344 miljoen dollar aan cryptotegoeden om Iran-link

WASHINGTON (ANP/AFP) - De Verenigde Staten hebben tegoeden aan cryptomunten ter waarde van 344 miljoen dollar bevroren omdat die gelinkt zijn aan Iran. Dat heeft de Amerikaanse minister van Financiën Scott Bessent vrijdag gemeld.

31 minuten geleden
VS en EU willen meer samenwerken voor winning kritieke mineralen

WASHINGTON (ANP) - De Europese Unie en de Verenigde Staten hebben een intentieverklaring ondertekend waarin ze afspreken samen te werken aan de ontginning van kritieke mineralen. Dit moet voorkomen dat ze bij de inkoop van deze belangrijke grondstoffen voor high-techproducten te afhankelijk worden "van slechts één plek", zei de Amerikaanse buitenlandminister Marco Rubio bij de ondertekening.

2 uur geleden
Oliedienstverlener Baker Hughes: meer investeringen door oorlog

HOUSTON (ANP/BLOOMBERG) - De grote Amerikaanse dienstverlener aan de olie- en gasindustrie Baker Hughes verwacht meer investeringen door oliemaatschappijen in eigen productie door de oorlog in het Midden-Oosten. Volgens topman Lorenzo Simonelli zorgen de sterk gestegen olieprijzen door het conflict voor een stimulering van de investeringen in Noord- en Zuid-Amerika, Afrika en Azië.

2 uur geleden
Winst voor Amsterdamse AEX-index, Adyen en Besi flink hoger

AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de aandelenbeurs in Amsterdam is vrijdag met winst gesloten, na het verlies een dag eerder. Betalingsverwerker Adyen en chiptoeleverancier Besi waren in trek bij beleggers op het Damrak.

4 uur geleden
Consumentenvertrouwen VS op laagste niveau ooit om inflatievrees

ANN ARBOR (ANP/BLOOMBERG) - Het vertrouwen van Amerikaanse consumenten in de economie is deze maand gezakt naar het laagste niveau ooit door zorgen over een sterk stijgende inflatie als gevolg van de oorlog in het Midden-Oosten. Dat meldt de Universiteit van Michigan op basis van definitieve cijfers. Door de oorlog zijn de brandstofprijzen flink gestegen en dat raakt de koopkracht van huishoudens in de Verenigde Staten.

5 uur geleden
Justitie VS sluit strafrechtelijk onderzoek naar Fed

WASHINGTON (ANP) - Justitie in de Verenigde Staten sluit het onderzoek naar de Federal Reserve, maakte aanklaagster Jeanine Pirro bekend via X. Formeel ging dat onderzoek over kostenoverschrijdingen bij een verbouwing van het kantoor van de centrale bank. Maar Fed-voorzitter Jerome Powell zei begin dit jaar dat de regering van president Donald Trump via een strafrechtelijk onderzoek druk wilde uitoefenen op het rentebeleid van de Amerikaanse centrale bank.

5 uur geleden