Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Kaag zegt dat VS haar voorstelden als secretaris-generaal VN

Kaag zegt dat VS haar voorstelden als secretaris-generaal VN

DEN HAAG (ANP) - Sigrid Kaag heeft in Zomergasten gezegd dat de Verenigde Staten Nederland tien jaar geleden hebben gevraagd of Kaag zich beschikbaar wilde stellen als mogelijke nieuwe secretaris-generaal van de Verenigde Naties. Dat dat niet is gebeurd, komt volgens haar doordat Nederland met andere dingen bezig was.

"In mijn ervaring is Nederland niet altijd het beste land om campagne te voeren", aldus Kaag. Zo zou er op dat moment ook een campagne voor het voorzitterschap van de VN-Veiligheidsraad zijn gevoerd. "Het kon niet veel erbij hebben, dus het is gewoon op zijn beloop gelaten. Ik heb daar nooit om getreurd, want ik leef niet voor functies."

"Grappig genoeg ben ik daardoor misschien ook wel ten dele in de Nederlandse politiek gerold", vervolgde de diplomaat. Ze werd onder meer D66-leider, minister van Buitenlandse Zaken en minister van Financiën. António Guterres kreeg de leidende functie bij de VN.

Kritisch

Kort daarvoor was Kaag kritisch over het leiderschap van Guterres. "Ik vind persoonlijk dat hij zich op bepaalde momenten veel actiever had kunnen opstellen." Daar merkte ze wel bij op dat hij in een moeilijke positie zat, onder meer omdat de vijf vaste leden van de Veiligheidsraad het over weinig eens worden.

Toch had Guterres volgens Kaag meer kunnen doen om de internationale organisatie te sturen. Een VN-leider had volgens haar moeten zeggen: "Ik leg mijn reputatie en mijn visie gewoon hier op de stip, en stuur me maar lekker weg." Bij Guterres zag ze dat te weinig.

Nadat ze de Nederlandse politiek verliet, keerde Kaag terug naar de diplomatie. Ze trad begin 2024 aan als VN-gezant voor de wederopbouw van Gaza. Dit voorjaar meldde het Witte Huis dat Kaag in een raad voor "vrede, stabiliteit en welvaart" in Gaza plaatsneemt.

Meer uit Politiek

Komende dagen meer gesprekken begroting, PRO bij Jetten en Heinen

DEN HAAG (ANP) - De gesprekken over de rijksbegroting tussen kabinetsleden en oppositiepartijen gaan de komende dagen verder. Maandag spreekt PRO met zowel de premier als vicepremiers en met minister van Financiën Eelco Heinen (VVD), melden bronnen aan het ANP.

7 uur geleden
Klaver vindt dat PRO in EU moet kiezen voor sociaaldemocraten

DEN HAAG (ANP) - Progressief Nederland moet zich in de Europese Unie aansluiten bij de sociaaldemocratische politieke familie, vindt partijleider Jesse Klaver. Daarmee onderschrijft hij het advies dat een commissie vrijdag uitbracht. "Het doet recht aan zowel de inhoud als onze ambitie om zoveel mogelijk invloed te hebben in Europa", motiveert de linkse politicus op het sociale medium Bluesky.

2 dagen geleden
Commissie PRO adviseert aansluiting bij sociaaldemocraten in EU

BRUSSEL (ANP) - Een adviescommissie van Progressief Nederland (PRO) heeft de nieuwe partij aangeraden om zich binnen de Europese Unie aan te sluiten bij de sociaaldemocratische politieke familie. De Partij van de Arbeid behoorde al tot de sociaaldemocratische fractie in het Europees Parlement, maar GroenLinks zat bij de Groenen. Sinds de fusie is onduidelijk bij welke groep PRO gaat horen.

2 dagen geleden
Jetten wil steun voor totale begroting, dus geen 'cherrypicking'

DEN HAAG (ANP) - Het is de bedoeling dat de totale miljoenennota brede steun krijgt in de Tweede Kamer, zei Rob Jetten vrijdag in zijn wekelijkse persconferentie. Hij wil dus geen "cherrypicking", waarbij partijen de ene begroting wel steunen en de andere niet. "Veel dingen hangen met elkaar samen, en dan kom je elkaar ook snel in de weg te zitten."

2 dagen geleden
Van Weel wil landelijke lijn tegen trekkers op snelweg

DEN HAAG (ANP) - Justitieminister David van Weel wil dat er één landelijke lijn komt hoe lokaal gezag moet omgaan met trekkers op de snelweg. Dat zei hij voorafgaand aan de ministerraad. Nu mogen de burgemeester, politie en het Openbaar Ministerie lokaal bepalen of en hoe zij hiertegen optreden, maar Van Weel erkent dat dit niet altijd werkt als het gaat om boeren die met trekkers op de snelweg rijden.

2 dagen geleden
Heinen denkt dat oppositiepartijen bij elkaar te brengen zijn

DEN HAAG (ANP) - Minister Eelco Heinen van Financiën verwacht dat oppositiepartijen wel bij elkaar te brengen zijn om een brede deal voor het budget van 2027 te maken. Dat zegt hij voorafgaand aan de ministerraad.

2 dagen geleden
Ongeduldig PRO ziet kabinet niet bewegen in onderhandelingen

DEN HAAG (ANP) - "Ik word wel ongeduldig", zei Luc Stultiens van PRO donderdagmiddag na weer een gesprek met minister Eelco Heinen (Financiën) over de begroting met Prinsjesdag. De financieel woordvoerder van de linkse fusiepartij hoort "vooral heel weinig" tijdens de gesprekken met de VVD-bewindsman. "Op een gegeven moment moet je ook als kabinet zelf beslissen: wij gaan met links of rechts en we gaan bereid zijn om te schuiven. Dat is nog niet gebleken."

3 dagen geleden