Oxfam: belast rijken en grote bedrijven in strijd tegen armoede
DEN HAAG (ANP) - Ontwikkelingsorganisatie Oxfam roept overheden op om meer en hogere belastingen in te voeren voor hele rijke mensen en grote bedrijven. Met dat geld moet de extreme armoede in de wereld worden bestreden, schrijft de organisatie in het rapport First Crisis, then Catastrophe.
Oxfam wil dat er een extra belasting komt voor "superwinstgevende multinationals". Als dat in 2020 bij 32 grote bedrijven was gedaan, had dat volgens Oxfam wereldwijd zo'n 95 miljard euro opgeleverd. Ook wordt een Argentijns voorbeeld aangehaald, waar een eenmalige "miljonairsbelasting" 269 miljard Argentijnse pesos (2,2 miljard euro) opbracht.
Volgens Oxfam kunnen 263 miljoen mensen dit jaar nog in extreme armoede belanden, wat betekent dat ze minder dan 1,74 euro per dag te besteden hebben. Eind 2022 leven volgens de organisatie 860 miljoen mensen in extreme armoede als er niets wordt gedaan. De coronapandemie, de stijgende voedselprijzen en de oorlog in Oekraïne zijn belangrijke redenen voor het toenemen van armoede in de wereld, stelt Oxfam.
De ontwikkelingsorganisatie zegt dat de dreigende armoedegolf te wijten is aan gebrekkig overheidsbeleid in de hele wereld. "Te lang zijn politieke keuzes gemaakt voor een economisch beleid dat de rijken bevoordeelt en de armsten structureel in de kou laat staan", aldus Esmé Berkhout van het Nederlandse Oxfam Novib. "Er is veel te weinig geïnvesteerd in sociale vangnetten, zorg en een duurzaam voedselsysteem. Ondertussen betalen de allerrijksten nauwelijks belasting."
Andere belangrijke punten volgens de organisatie zijn het bevorderen van kleinschalige landbouw in arme landen, het kwijtschelden van schulden van de armste landen en meer sociale zekerheid voor die landen. Rijke landen, zoals Nederland, kunnen helpen door steun te geven aan de lokale voedselproductie.
Meer uit Buitenland
TOKIO (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Japan beschuldigt China ervan dat Chinese gevechtsvliegtuigen hun radar hebben gericht op Japanse vliegtuigen boven internationale wateren. Het Japanse ministerie van Defensie betitelt de actie als "gevaarlijk".
3 uur geledenJERUZALEM (ANP/AFP) - Steun aan Israël is voor Duitsland "een onveranderlijk kernprincipe". Dat zei de Duitse bondskanselier Friedrich Merz na een gesprek met de Israëlische president Isaac Herzog zaterdag.
5 uur geledenHERAKLION (ANP/AFP) - In de buurt van het Griekse eiland Kreta zijn zeventien doden gevonden in een migrantenboot. Er waren nog twee levende mensen aan boord, meldt de kustwacht. Volgens hen was de boot in slecht weer terechtgekomen en hadden de opvarenden niets om onder te schuilen en niets om te eten of drinken.
7 uur geledenGAZA-STAD (ANP/AFP) - De Palestijnse beweging Hamas zegt bereid te zijn al zijn wapens in te leveren, als de Israëlische bezetting van de Gazastrook ten einde is gekomen. Hamas zou de wapens overdragen aan een Palestijnse autoriteit, die het gebied zou gaan besturen.
9 uur geledenAMMAN (ANP) - De Duitse bondskanselier Friedrich Merz heeft voor zijn reis naar Israël ook een bezoek gebracht aan Jordanië. Hij prees de rol die dat land heeft gespeeld in de Gaza-oorlog.
10 uur geledenLONDEN (ANP/AFP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky reist maandag naar Londen, voor een gesprek met een aantal Europese leiders. Dat meldt de Franse president Emmanuel Macron op X. Ook de Britse premier Keir Starmer en de Duitse bondskanselier Friedrich Merz schuiven aan bij het overleg over de onderhandelingen die de Oekraïners houden met de Amerikanen.
11 uur geledenKYIV (ANP/DPA) - Oekraïne zegt opnieuw een aanval te hebben uitgevoerd op de Russische olie-industrie. Doelwit was een raffinaderij diep in Rusland, op 200 kilometer ten zuidoosten van Moskou.
12 uur geleden