Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Oxfam: belast rijken en grote bedrijven in strijd tegen armoede

Oxfam: belast rijken en grote bedrijven in strijd tegen armoede

DEN HAAG (ANP) - Ontwikkelingsorganisatie Oxfam roept overheden op om meer en hogere belastingen in te voeren voor hele rijke mensen en grote bedrijven. Met dat geld moet de extreme armoede in de wereld worden bestreden, schrijft de organisatie in het rapport First Crisis, then Catastrophe.

Oxfam wil dat er een extra belasting komt voor "superwinstgevende multinationals". Als dat in 2020 bij 32 grote bedrijven was gedaan, had dat volgens Oxfam wereldwijd zo'n 95 miljard euro opgeleverd. Ook wordt een Argentijns voorbeeld aangehaald, waar een eenmalige "miljonairsbelasting" 269 miljard Argentijnse pesos (2,2 miljard euro) opbracht.

Volgens Oxfam kunnen 263 miljoen mensen dit jaar nog in extreme armoede belanden, wat betekent dat ze minder dan 1,74 euro per dag te besteden hebben. Eind 2022 leven volgens de organisatie 860 miljoen mensen in extreme armoede als er niets wordt gedaan. De coronapandemie, de stijgende voedselprijzen en de oorlog in Oekraïne zijn belangrijke redenen voor het toenemen van armoede in de wereld, stelt Oxfam.

De ontwikkelingsorganisatie zegt dat de dreigende armoedegolf te wijten is aan gebrekkig overheidsbeleid in de hele wereld. "Te lang zijn politieke keuzes gemaakt voor een economisch beleid dat de rijken bevoordeelt en de armsten structureel in de kou laat staan", aldus Esmé Berkhout van het Nederlandse Oxfam Novib. "Er is veel te weinig geïnvesteerd in sociale vangnetten, zorg en een duurzaam voedselsysteem. Ondertussen betalen de allerrijksten nauwelijks belasting."

Andere belangrijke punten volgens de organisatie zijn het bevorderen van kleinschalige landbouw in arme landen, het kwijtschelden van schulden van de armste landen en meer sociale zekerheid voor die landen. Rijke landen, zoals Nederland, kunnen helpen door steun te geven aan de lokale voedselproductie.

Meer uit Buitenland

Frankrijk wil ruimere kernwapenparaplu, ook met Nederland

ÎLE LONGUE (ANP) - Frankrijk wil de beschermende werking van zijn kernwapenarsenaal delen met anderen. Het praat met Nederland en zeven andere Europese landen over "vooruitgeschoven afschrikking", zegt president Emmanuel Macron in een langverwachte toespraak. Ze mogen volgens hem meedoen aan oefeningen met Franse kernwapens.

17 minuten geleden
Rutte prijst aanval op Iran, wijst op Iraans terreurgevaar

BRUSSEL (ANP) - NAVO-topman Mark Rutte is blij met de Amerikaans-Israëlische aanvallen op Iran. Hij wijst erop dat het Iraanse regime een groot gevaar vormt voor NAVO-landen en hun bondgenoten.

36 minuten geleden
Frankrijk gaat kernwapenarsenaal uitbreiden

ÎLE LONGUE (ANP) - Frankrijk gaat zijn kernwapenarsenaal vergroten. Het NAVO-land heeft nu nog ongeveer 290 exemplaren van het ultieme wapen, maar president Emmanuel Macron heeft opdracht gegeven om dat aantal uit te breiden, zei hij in een langverwachte toespraak. Bondgenoten kunnen volgens Macron ook gaan meedoen met nucleaire oefeningen.

43 minuten geleden
Vrouw Khamenei bezwijkt aan verwondingen

TEHERAN (ANP/AFP) - Ook de vrouw van de gedode Iraanse ayatollah Ali Khamenei is omgekomen door de luchtaanvallen op het land. Staatsmedia melden dat Mansoureh Khojasteh Bagherzadeh is bezweken aan de verwondingen die ze daarbij opliep. Ze was 79 jaar.

1 uur geleden
Defensieminister VS: dit is geen 'eindeloze oorlog' zoals in Irak

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse defensieminister Pete Hegseth verwacht dat de oorlog in Iran geen "eindeloze oorlog" wordt, zoals die in Irak. Volgens hem hebben de Verenigde Staten duidelijke doelen en zullen ze die snel bereiken.

1 uur geleden
Generaal Revolutionaire Garde tijdelijk defensieminister Iran

TEHERAN (ANP/AFP) - Iran heeft generaal van de Revolutionaire Garde Majid Ebnelreza benoemd als waarnemend minister van Defensie. Dat meldt onder meer Al Jazeera.

2 uur geleden
Vierde Amerikaanse dode door Iraanse tegenaanvallen

TAMPA (ANP) - Een vierde Amerikaanse militair is omgekomen door Iraanse tegenaanvallen na de Amerikaans-Israëlische aanvallen op het land. De Amerikaan was eerder zwaargewond geraakt en is nu aan die verwondingen bezweken, zegt het Amerikaanse commando in het Midden-Oosten.

2 uur geleden