Oxfam: belast rijken en grote bedrijven in strijd tegen armoede
DEN HAAG (ANP) - Ontwikkelingsorganisatie Oxfam roept overheden op om meer en hogere belastingen in te voeren voor hele rijke mensen en grote bedrijven. Met dat geld moet de extreme armoede in de wereld worden bestreden, schrijft de organisatie in het rapport First Crisis, then Catastrophe.
Oxfam wil dat er een extra belasting komt voor "superwinstgevende multinationals". Als dat in 2020 bij 32 grote bedrijven was gedaan, had dat volgens Oxfam wereldwijd zo'n 95 miljard euro opgeleverd. Ook wordt een Argentijns voorbeeld aangehaald, waar een eenmalige "miljonairsbelasting" 269 miljard Argentijnse pesos (2,2 miljard euro) opbracht.
Volgens Oxfam kunnen 263 miljoen mensen dit jaar nog in extreme armoede belanden, wat betekent dat ze minder dan 1,74 euro per dag te besteden hebben. Eind 2022 leven volgens de organisatie 860 miljoen mensen in extreme armoede als er niets wordt gedaan. De coronapandemie, de stijgende voedselprijzen en de oorlog in Oekraïne zijn belangrijke redenen voor het toenemen van armoede in de wereld, stelt Oxfam.
De ontwikkelingsorganisatie zegt dat de dreigende armoedegolf te wijten is aan gebrekkig overheidsbeleid in de hele wereld. "Te lang zijn politieke keuzes gemaakt voor een economisch beleid dat de rijken bevoordeelt en de armsten structureel in de kou laat staan", aldus Esmé Berkhout van het Nederlandse Oxfam Novib. "Er is veel te weinig geïnvesteerd in sociale vangnetten, zorg en een duurzaam voedselsysteem. Ondertussen betalen de allerrijksten nauwelijks belasting."
Andere belangrijke punten volgens de organisatie zijn het bevorderen van kleinschalige landbouw in arme landen, het kwijtschelden van schulden van de armste landen en meer sociale zekerheid voor die landen. Rijke landen, zoals Nederland, kunnen helpen door steun te geven aan de lokale voedselproductie.
Meer uit Buitenland
WENEN (ANP) - Israël heeft zich dinsdag in Wenen zoals verwacht geplaatst voor de finale van het Eurovisie Songfestival. Het omstreden land, dat meedoet met zanger Noam Bettan, kreeg in de eerste halve finale genoeg punten van jury en publiek.
13 minuten geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - Het Golden Dome-project van de Amerikaanse president Donald Trump gaat 1,2 biljoen dollar kosten (ongeveer 1 biljoen euro). Dat heeft de rekenkamer van het Amerikaanse Congres, de Congressional Budget Office (CBO), berekend. Het bedrag moet over de komende twintig jaar worden uitgegeven.
42 minuten geledenCANNES (ANP) - Regisseur Peter Jackson heeft dinsdagavond op het Filmfestival van Cannes een ere-Palm gekregen voor zijn grote bijdrage aan de filmwereld. Jackson kreeg de prijs uit handen van acteur Elijah Wood, die in de Lord of the Rings-films die Jackson maakte de rol van Frodo speelde.
1 uur geledenRIYAD (ANP/RTR) - Saudi-Arabië heeft eind maart meerdere aanvallen uitgevoerd op Iran, meldt persbureau Reuters op basis van westerse en Iraanse functionarissen. Dat is voor zover bekend nog niet eerder gebeurd. De aanvallen zouden vergeldingen zijn voor eerdere Iraanse aanvallen.
2 uur geledenLONDEN (ANP) - Het Verenigd Koninkrijk wil met mijnbestrijdingsdrones, gevechtsvliegtuigen en droneafweersystemen helpen de scheepvaart in de Straat van Hormuz weer op gang te krijgen. Een Britse torpedobootjager is al op weg naar de door Iran geblokkeerde zeestraat, zegt defensieminister John Healey na overleg met gelijkgezinde landen, waaronder Nederland.
3 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Oekraïne ontvangt in juni het eerste deel van de EU-lening van 90 miljard euro, heeft EU-buitenlandchef Kaja Kallas dinsdag bekendgemaakt. Het geld gaat Oekraïne aan drones besteden. "Die vormen momenteel de belangrijkste capaciteit om de Russische troepen terug te dringen", zei Kallas na afloop van de vergadering van EU-ministers van Defensie in Brussel.
4 uur geledenCARDIFF (ANP) - In Wales is voor het eerst een leider benoemd die zijn land zou willen afscheiden van het Verenigd Koninkrijk. Het parlement, de Senedd, heeft de nationalistische Rhun ap Iorwerth gekozen als eerste minister, nadat zijn partij Plaid Cymru vorige week de grootste werd bij de verkiezingen.
5 uur geleden