Overeenkomst tussen OM en voormalige coffeeshopbaas Van Laarhoven
BREDA (ANP) - Het Openbaar Ministerie heeft een overeenkomst bereikt met voormalig coffeeshopbaas Johan van Laarhoven, die jarenlang vastzat in een Thaise cel, en ongeveer twintig andere verdachten in een zaak van onder meer fraude en witwassen. Dat maakte het Openbaar Ministerie bekend tijdens een zitting in Breda. Het OM hoopt dat door deze afdoeningsprocedure de strafzaak kan worden beëindigd.
In overeenstemming met de overeenkomst hebben de verdachten boetes betaald, variërend van 20.000 tot 375.000 euro en in totaal werkstraffen van 460 uren vervuld. Ook is aan de Staat 7,75 miljoen euro betaald aan inkomsten die met criminele activiteiten zouden zijn verdiend. De rechter doet over twee weken uitspraak.
Johan van Laarhoven, oprichter van de Brabantse coffeeshopketen The Grass Company, woonde met zijn vrouw in Thailand toen hij in 2014 werd gearresteerd op verdenking van witwassen van crimineel vermogen. Hij werd veroordeeld tot 75 jaar gevangenisstraf en zat 5,5 jaar onder erbarmelijke omstandigheden vast. In januari 2020 kwam Van Laarhoven terug naar Nederland, na bemiddeling door toenmalig minister Ferd Grapperhaus van Justitie en Veiligheid. Naast het Thaise onderzoek liep er nog een Nederlands onderzoek naar Van Laarhoven en andere verdachten rond The Grass Company.
Onderzoek
Onderzoek naar The Grass Company leidde in 2011 tot de verdenking van grootschalig witwassen van minstens 20 miljoen euro, belastingfraude, handel in softdrugs, valsheid in geschrifte en het vormen van een criminele organisatie. Tientallen (rechts)personen werden daarbij als verdachten aangemerkt. Zowel in Nederland als in het buitenland vonden doorzoekingen plaats en werd beslag gelegd op banktegoeden en onroerend goed.
Uitvoerig overleg tussen het OM en de verdachten leidde uiteindelijk tot een afdoeningsovereenkomst. Een woordvoerder van het OM zei dat als de zaak tegen de verdachten in de zaak via de reguliere weg zou worden afgehandeld, de kwestie nog vele jaren in beslag zou nemen.
Meer uit Binnenland
PARAMARIBO (ANP) - Het demissionaire kabinet maakt 10 miljoen euro vrij om het zogeheten Makandra-programma voort te zetten dat de samenwerking tussen Nederlandse en Surinaamse overheidsorganisaties moet versterken. Dat maakte demissionair minister David van Weel (Buitenlandse Zaken, VVD) bekend in Suriname. Hij is daar voor het staatsbezoek van het koningspaar.
18 minuten geledenROTTERDAM (ANP) - Het Openbaar Ministerie heeft twintig jaar cel en tbs met dwangverpleging geëist tegen de 23-jarige Ayoub M. voor de dodelijke steekpartij bij de Rotterdamse Erasmusbrug op 19 september vorig jaar. Een 32-jarige Rotterdammer kwam daarbij om het leven. Een man uit Zwitserland raakte gewond. M., afkomstig uit Amersfoort, werd overmeesterd door omstanders.
22 minuten geledenZEVENBERGEN (ANP) - De inwoners van het Brabantse dorp Moerdijk blijven nog minimaal een halfjaar in onzekerheid. Het Rijk en de provincie Noord-Brabant willen pas in juni een besluit nemen over uitbreiding van het haven- en industriegebied in Moerdijk, waarvoor het dorp mogelijk moet verdwijnen. De gemeente Moerdijk maakte bijna drie weken geleden bekend maar één optie te zien: het dorp Moerdijk opgeven om hier ruimte te maken voor de energieprojecten van Powerport.
54 minuten geledenARNHEM (ANP) - Een man uit Apeldoorn is veroordeeld tot zestien jaar cel voor het ruim twintig jaar lang seksueel misbruiken en mishandelen van zijn vier dochters. De moeder moet van de rechter tien maanden de gevangenis in voor het medeplegen van de mishandelingen. Het Openbaar Ministerie omschreef het gezin tijdens de zitting als "zeer gesloten en gelovig", het hield "de schijn naar buiten op".
1 uur geledenPARAMARIBO (ANP) - De Surinaamse president Jennifer Simons heeft koning Willem-Alexander en koningin Máxima officieel verwelkomd in Suriname. Met een ceremonie werd het koningspaar maandag ontvangen bij het presidentieel paleis in Paramaribo. De koning zei daarbij tegen de president dat hij "zo dankbaar" was om in Suriname te zijn.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Een 49-jarige man is woensdag opgepakt omdat hij voor ruim acht miljoen euro zou hebben gefraudeerd met de subsidieregeling Coronabanen in de Zorg (COZO), meldt de Nederlandse Arbeidsinspectie maandag. Met die regeling kon extra zorgpersoneel worden ingehuurd tijdens de coronapandemie. Hij wordt ook verdacht van witwassen en valsheid in geschrifte.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet en de Tweede Kamer hebben maandag een uitgebreid advies ontvangen van het Nationaal Burgerberaad Klimaat, opgesteld door 175 burgers die daar in zeven weekenden aan hebben gewerkt. Volgens onderzoeksbureau CE Delft kan het voorgestelde maatregelenpakket de broeikasgasuitstoot met 4 tot 12 procent verlagen.
4 uur geleden