Overeenkomst tussen OM en voormalige coffeeshopbaas Van Laarhoven
BREDA (ANP) - Het Openbaar Ministerie heeft een overeenkomst bereikt met voormalig coffeeshopbaas Johan van Laarhoven, die jarenlang vastzat in een Thaise cel, en ongeveer twintig andere verdachten in een zaak van onder meer fraude en witwassen. Dat maakte het Openbaar Ministerie bekend tijdens een zitting in Breda. Het OM hoopt dat door deze afdoeningsprocedure de strafzaak kan worden beëindigd.
In overeenstemming met de overeenkomst hebben de verdachten boetes betaald, variërend van 20.000 tot 375.000 euro en in totaal werkstraffen van 460 uren vervuld. Ook is aan de Staat 7,75 miljoen euro betaald aan inkomsten die met criminele activiteiten zouden zijn verdiend. De rechter doet over twee weken uitspraak.
Johan van Laarhoven, oprichter van de Brabantse coffeeshopketen The Grass Company, woonde met zijn vrouw in Thailand toen hij in 2014 werd gearresteerd op verdenking van witwassen van crimineel vermogen. Hij werd veroordeeld tot 75 jaar gevangenisstraf en zat 5,5 jaar onder erbarmelijke omstandigheden vast. In januari 2020 kwam Van Laarhoven terug naar Nederland, na bemiddeling door toenmalig minister Ferd Grapperhaus van Justitie en Veiligheid. Naast het Thaise onderzoek liep er nog een Nederlands onderzoek naar Van Laarhoven en andere verdachten rond The Grass Company.
Onderzoek
Onderzoek naar The Grass Company leidde in 2011 tot de verdenking van grootschalig witwassen van minstens 20 miljoen euro, belastingfraude, handel in softdrugs, valsheid in geschrifte en het vormen van een criminele organisatie. Tientallen (rechts)personen werden daarbij als verdachten aangemerkt. Zowel in Nederland als in het buitenland vonden doorzoekingen plaats en werd beslag gelegd op banktegoeden en onroerend goed.
Uitvoerig overleg tussen het OM en de verdachten leidde uiteindelijk tot een afdoeningsovereenkomst. Een woordvoerder van het OM zei dat als de zaak tegen de verdachten in de zaak via de reguliere weg zou worden afgehandeld, de kwestie nog vele jaren in beslag zou nemen.
Meer uit Binnenland
GRONINGEN (ANP) - Het Openbaar Ministerie doet onderzoek naar de vermeende mishandeling van twee kinderen in Groningen. Dat bevestigt een woordvoerster na berichtgeving door Dagblad van het Noorden (DvhN). Verder laat zij niets los over de zaak. De kinderen, een meisje van 6 en een jongen van 7, zouden jarenlang stelselmatig ernstig zijn mishandeld door hun moeders.
1 uur geledenROTTERDAM (ANP) - In Rotterdam is herdacht dat de stad 86 jaar geleden, op 14 mei 1940, werd getroffen door een bombardement door nazi-Duitsland. Daarbij kwamen bijna 900 mensen om het leven en raakten 80.000 Rotterdammers hun huis kwijt door branden na de bommenregen.
1 uur geledenAPELDOORN (ANP) - De politie heeft woensdagavond in Apeldoorn vijf mensen aangehouden bij een demonstratie tegen noodopvang voor asielzoekers. Op de rotonde in de wijk De Maten is de afgelopen tijd vaker geprotesteerd tegen de opvangplannen van de Gelderse gemeente.
3 uur geledenLOOSDRECHT (ANP) - De politie heeft dinsdag een jongen uit Utrecht aangehouden voor betrokkenheid bij de vernieling van het gemeentehuis in Loosdrecht op Koningsdag. Die avond werden onder andere meerdere ramen van het pand ingegooid en hekken vernield.
6 uur geledenLOOSDRECHT (ANP) - De politie heeft woensdagavond tijdens een anti-azc-protest in Loosdrecht onder meer mensen opgepakt voor het bezitten van vuurwerk en openbare dronkenschap. Dit is donderdag bekendgemaakt. Eerder werd al gemeld dat het ging om vier aanhoudingen.
7 uur geledenNIJMEGEN (ANP) - De twaalf medewerkers van het Radboudumc die uit voorzorg in quarantaine zitten omdat ze mogelijk zijn blootgesteld aan het hantavirus, zijn niet besmettelijk geweest voor anderen. "Bloedonderzoek heeft dit bevestigd", meldt het Nijmeegse ziekenhuis op een pagina met veelgestelde vragen over de situatie.
16 uur geledenLOOSDRECHT (ANP) - De politie heeft het azc-protest in Loosdrecht woensdagavond beëindigd en daarbij is tegen enkele demonstranten het waterkanon gebruikt. Dat was rond 22.00 uur.
17 uur geleden