Orde volgens president Kazachstan hersteld, 3000 mensen opgepakt
ALMATY (ANP/RTR) - De orde in Kazachstan zou volgens de president van het land, Kassym-Jomart Tokajev, weer zijn hersteld. De Kazachse staatstelevisie meldde vrijdag (lokale tijd) dat er in de grootste stad van het land, Almaty, in de afgelopen dagen meer dan 3000 mensen zijn opgepakt. Zeker 18 politieagenten en leden van de nationale garde zouden bij protesten om het leven zijn gekomen, 748 anderen raakten gewond.
Volgens de officiële cijfers zijn 26 "gewapende criminelen" door de autoriteiten om het leven gebracht. Donderdag meldde een woordvoerder van de politie al dat "tientallen aanvallers werden geëlimineerd" nadat actievoerders probeerden overheidsgebouwen binnen te gaan.
President Tokajev zal het land vrijdag toespreken, nadat het donderdag hulp kreeg van het door Rusland geleide militaire bondgenootschap (CSTO), dat zo'n 2500 "vredestroepen" naar het Centraal-Aziatische land stuurde.
Politieke orde
De protesten in Kazachstan braken uit nadat de prijs voor lpg begin dit jaar verdubbeld werd. Tokajev heeft dat teruggedraaid maar de demonstraties gingen door en richtten zich ook steeds meer tegen de gevestigde politieke orde.
Moskou ziet de onrust in Kazachstan als een "van buitenaf geïnspireerde poging om de veiligheid en integriteit te ondermijnen", luidde een verklaring van het ministerie van Buitenlandse Zaken. De vredestroepen hebben het recht wapens te gebruiken als zij worden aangevallen door "gewapende bendes", stelde het secretariaat van het CSTO.
Meer uit Buitenland
TEHERAN (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De Iraanse strijdkrachten zullen direct reageren bij "hernieuwde vijandelijkheden van tegenstanders", zegt de Iraanse commandant Ali Abdollahi tegen het Iraanse persbureau Tasnim. Een eerder gesloten bestand met de Verenigde Staten loopt naar verwachting woensdag af.
26 minuten geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De Amerikaanse president Donald Trump zegt dat het bestand met Iran wat hem betreft woensdagavond Amerikaanse tijd afloopt. Dat is later dan tot nu toe werd aangenomen. Tegelijkertijd houdt Trump vol dat het "onwaarschijnlijk" is dat het staakt-het-vuren wordt verlengd.
1 uur geledenGAZA (ANP/RTR) - Bij Israëlische luchtaanvallen in de Gazastrook zijn maandag zeker vijf Palestijnen gedood, hebben Palestijnse autoriteiten bekendgemaakt.
2 uur geledenTOKIO (ANP/RTR) - Japan schrapt decennialange beperkingen op wapenexport. Daardoor kan het land militair materieel verkopen aan bevriende landen. De Japanse premier Sanae Takaichi maakte de herziening van de exportregels dinsdag bekend. Daarmee neemt Japan afstand van het terughoudende veiligheidsbeleid dat het land na de Tweede Wereldoorlog voerde.
2 uur geledenGAZA (ANP) - De wederopbouw van Gaza zal de komende tien jaar 71,4 miljard dollar (circa 60,6 miljard euro) kosten. Dat is de conclusie van een definitieve "schade- en behoeftenanalyse" die de Verenigde Naties maandag publiceerden in samenwerking met de Europese Unie. Voor de eerste achttien maanden is al 26,3 miljard dollar nodig om essentiële diensten te herstellen, kritieke infrastructuur te heropbouwen en de economie op gang te brengen.
7 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse minister van Arbeid Lori Chavez-DeRemer treedt af. Het Witte Huis heeft dat maandag bekendgemaakt. Aan haar vertrek gingen weken van speculatie over haar positie vooraf, nadat beschuldigingen over haar gedrag waren opgedoken.
9 uur geledenTEHERAN (ANP/RTR) - Iran weigert te onderhandelen met de Verenigde Staten zolang Washington dreigingen uit. Dat zegt de Iraanse hoofdonderhandelaar en parlementsvoorzitter Mohammad Baqer Qalibaf in een bericht op X.
10 uur geleden