Orde volgens president Kazachstan hersteld, 3000 mensen opgepakt
ALMATY (ANP/RTR) - De orde in Kazachstan zou volgens de president van het land, Kassym-Jomart Tokajev, weer zijn hersteld. De Kazachse staatstelevisie meldde vrijdag (lokale tijd) dat er in de grootste stad van het land, Almaty, in de afgelopen dagen meer dan 3000 mensen zijn opgepakt. Zeker 18 politieagenten en leden van de nationale garde zouden bij protesten om het leven zijn gekomen, 748 anderen raakten gewond.
Volgens de officiële cijfers zijn 26 "gewapende criminelen" door de autoriteiten om het leven gebracht. Donderdag meldde een woordvoerder van de politie al dat "tientallen aanvallers werden geëlimineerd" nadat actievoerders probeerden overheidsgebouwen binnen te gaan.
President Tokajev zal het land vrijdag toespreken, nadat het donderdag hulp kreeg van het door Rusland geleide militaire bondgenootschap (CSTO), dat zo'n 2500 "vredestroepen" naar het Centraal-Aziatische land stuurde.
Politieke orde
De protesten in Kazachstan braken uit nadat de prijs voor lpg begin dit jaar verdubbeld werd. Tokajev heeft dat teruggedraaid maar de demonstraties gingen door en richtten zich ook steeds meer tegen de gevestigde politieke orde.
Moskou ziet de onrust in Kazachstan als een "van buitenaf geïnspireerde poging om de veiligheid en integriteit te ondermijnen", luidde een verklaring van het ministerie van Buitenlandse Zaken. De vredestroepen hebben het recht wapens te gebruiken als zij worden aangevallen door "gewapende bendes", stelde het secretariaat van het CSTO.
Meer uit Buitenland
LUANDA (ANP/RTR) - Paus Leo zet zich fel af tegen de exploitatie en het uitbuiten van Afrikaanse landen om hun waardevolle grondstoffen. In het olierijke Angola, zijn derde stop op zijn Afrikaanse rondreis, stelde hij dat Afrika slachtoffer is van "despoten en tirannen" die rijkdom beloven, maar die belofte niet nakomen.
14 minuten geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG/RTR) - Amerikaanse strijdkrachten bereiden zich voor op het enteren van schepen die onder Iraanse vlag varen of die aan het land gelinkt kunnen worden, ook in internationale wateren. Dat schrijft de Wall Street Journal op gezag van anonieme VS-officials.
44 minuten geledenNEW DELHI (ANP/RTR) - De Indiase autoriteiten willen opheldering van Iran over het beschieten van twee vrachtschepen in de Straat van Hormuz die, naar nu blijkt, onder Indiase vlag voeren. De Iraanse ambassadeur is ter verantwoording geroepen.
2 uur geledenKYIV (ANP/AFP/RTR) - Bij een schietpartij in Kyiv zijn zeker vijf doden gevallen, meldt de Oekraïense president Zelensky. De schutter werd gedood tijdens een poging om hem te arresteren.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump zegt dat Iran de VS niet kan "chanteren" door de Straat van Hormuz opnieuw af te sluiten. Hij zei ook dat de landen nog steeds met elkaar in gesprek zijn.
2 uur geledenBARCELONA (ANP/RTR) - De Braziliaanse president Luiz Inácio Lula da Silva heeft fel uitgehaald naar de Veiligheidsraad van de VN en president Donald Trump, zonder die laatste bij naam te noemen.
4 uur geledenBEIROET (ANP/RTR) - Een Franse VN-militair is omgekomen bij een aanval in Zuid-Libanon. Volgens de Franse president Emmanuel Macron zit Hezbollah achter de aanval, schrijft hij op X.
4 uur geleden