OR Nedcar vraagt BMW druk op VDL uit te oefenen
BORN (ANP) - De ondernemingsraad van VDL Nedcar heeft in een brief aan de directie van autobedrijf BMW gevraagd om druk uit te oefenen op VDL om de onderhandelingen over een sociaal plan te hervatten. VDL brak die donderdag af na een hoog opgelopen conflict met de vakbonden. De or wijst BMW erop, dat door de houding van VDL de levering van bij Nedcar geproduceerde Mini's in gevaar kan komen.
In maart 2024 loopt het contract voor de productie van Mini's bij Nedcar af. VDL heeft nog geen nieuwe autofabrikant binnen weten te halen. Vakbonden en or vrezen daarom massaontslagen eind dit jaar en willen praten over een nieuw sociaal plan. Maar VDL brak de gesprekken donderdag af omdat de vakbonden het verlies van nieuwe klanten bij Nedcar verwijtbaar noemden. VDL eist rectificatie, de bonden weigeren.
"BMW heeft er belang bij dat Nedcar auto's blijft leveren, en om stakingen te voorkomen", zei voorzitter Abdel Lahssaini van de or woensdag tijdens een flyeractie van de gezamenlijke bonden bij de poort van Nedcar. "Wellicht dat BMW VDL in Eindhoven ertoe kan bewegen om terug te keren aan de onderhandelingstafel."
Flyeractie
De flyeractie woensdag was bedoeld om werknemers te informeren over de stand van zaken, zei bestuurder Ron Peters van FNV Metaal. "Volgende week hebben we ledenvergaderingen en vragen we de mensen wat ze willen, en of er een ultimatum komt. Ik heb nog nooit meegemaakt dat een bedrijf bij de start van de onderhandelingen de deur dichtgooit. Wie de deur dichtgooit, moet die ook weer open maken."
Will Kroonen, lid van CNV Vakmensen, werkt al sinds 1988 bij Nedcar. "Triest", vat hij de situatie samen. "Wat nu gebeurt, doet pijn. Ze hebben niks bij VDL, en dan de grote jongen spelen."
Gevaarlijkste reorganisatie
Mohamed Chouikh werkt al 36 jaar bij Nedcar. "Ik heb alle reorganisaties meegemaakt", zegt hij. "Maar dit is de gevaarlijkste. Ik zie de toekomst somber in. Die spanning voel je binnen ook."
Elsa Nijsten uit Beek werkt sinds zes jaar bij Nedcar. "Ik kom hier met plezier, het werk bevalt me goed. Maar we weten niet meer waar we aan toe zijn." Math Olzheim, al 35 jaar in dienst, valt haar bij. "Ze hebben van BMW vele honderden miljoenen gekregen omdat de fabriek sluit. Maar voor ons is er geen geld. Waar zijn ze mee bezig?"
Meer uit Financieel
BERLIJN (ANP) - Tesla is van plan de productie in zijn Duitse fabriek, nabij Berlijn, in 2026 te verhogen, ondanks de moeilijke situatie op de markt in Duitsland. De productie is dit jaar ook al elk kwartaal volgens plan gegroeid, heeft fabrieksdirecteur André Thierig gezegd in een interview met het Duitse persbureau dpa.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De verkoop van vuurwerk in Nederland is dit jaar naar een recordbedrag gestegen van ongeveer 129 miljoen euro. Dat meldt voorzitter Leo Groeneveld van Belangenvereniging Pyrotechniek Nederland (BPN). Daarmee werd het record van circa 118 miljoen euro van vorig jaar verbroken.
4 uur geledenNEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - De olieprijzen zijn dit jaar het sterkst gedaald sinds de beginfase van de coronapandemie in 2020. Ook aan de pomp in Nederland gingen de prijzen iets omlaag, maar bij lange na niet zoveel als de olieprijzen. Toch kan het hier op oudejaarsdag druk zijn bij tankstations, omdat de accijnzen met de jaarwisseling omhooggaan. Dan wordt tanken in een klap weer wat duurder.
5 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn woensdag licht lager begonnen aan de laatste dag van 2025. Ondanks dat Wall Street de kerstrally van vorige week niet wist voort te zetten, stevenen de beursgraadmeters af op forse koerswinsten over het hele jaar. Dat werd gekenmerkt door de handelsoorlog van president Donald Trump en de euforie en bubbelvrees rond kunstmatige intelligentie (AI).
6 uur geledenBRUSSEL (ANP/BELGA) - In België dreigt in januari een grote spoorstaking. Vakbonden willen een hele werkweek staken, van maandag 26 tot vrijdag 30 januari, hebben ze woensdag aangekondigd.
6 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index heeft woensdag het bewogen beursjaar 2025 onveranderd afgesloten. Het jaar stond vooral in het teken van de handelsoorlog van de Amerikaanse president Donald Trump, de opkomst van kunstmatige intelligentie en geopolitieke spanningen. Een sterke eindejaarsrally zat er dit jaar niet in. Beleggers namen weinig risico aan het einde van het positieve beursjaar.
8 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Bits of Freedom is blij met de aanpassingen die de organisatie ziet aan de tijdlijnen van Facebook en Instagram in Nederland. Dit meldt een woordvoerder van BoF, dat zich inzet voor burgerrechten en privacy, op de laatste dag die eigenaar Meta heeft gekregen om wijzigingen door te voeren.
9 uur geleden