Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

OR Nedcar vraagt BMW druk op VDL uit te oefenen

OR Nedcar vraagt BMW druk op VDL uit te oefenen

BORN (ANP) - De ondernemingsraad van VDL Nedcar heeft in een brief aan de directie van autobedrijf BMW gevraagd om druk uit te oefenen op VDL om de onderhandelingen over een sociaal plan te hervatten. VDL brak die donderdag af na een hoog opgelopen conflict met de vakbonden. De or wijst BMW erop, dat door de houding van VDL de levering van bij Nedcar geproduceerde Mini's in gevaar kan komen.

In maart 2024 loopt het contract voor de productie van Mini's bij Nedcar af. VDL heeft nog geen nieuwe autofabrikant binnen weten te halen. Vakbonden en or vrezen daarom massaontslagen eind dit jaar en willen praten over een nieuw sociaal plan. Maar VDL brak de gesprekken donderdag af omdat de vakbonden het verlies van nieuwe klanten bij Nedcar verwijtbaar noemden. VDL eist rectificatie, de bonden weigeren.

"BMW heeft er belang bij dat Nedcar auto's blijft leveren, en om stakingen te voorkomen", zei voorzitter Abdel Lahssaini van de or woensdag tijdens een flyeractie van de gezamenlijke bonden bij de poort van Nedcar. "Wellicht dat BMW VDL in Eindhoven ertoe kan bewegen om terug te keren aan de onderhandelingstafel."

Flyeractie

De flyeractie woensdag was bedoeld om werknemers te informeren over de stand van zaken, zei bestuurder Ron Peters van FNV Metaal. "Volgende week hebben we ledenvergaderingen en vragen we de mensen wat ze willen, en of er een ultimatum komt. Ik heb nog nooit meegemaakt dat een bedrijf bij de start van de onderhandelingen de deur dichtgooit. Wie de deur dichtgooit, moet die ook weer open maken."

Will Kroonen, lid van CNV Vakmensen, werkt al sinds 1988 bij Nedcar. "Triest", vat hij de situatie samen. "Wat nu gebeurt, doet pijn. Ze hebben niks bij VDL, en dan de grote jongen spelen."

Gevaarlijkste reorganisatie

Mohamed Chouikh werkt al 36 jaar bij Nedcar. "Ik heb alle reorganisaties meegemaakt", zegt hij. "Maar dit is de gevaarlijkste. Ik zie de toekomst somber in. Die spanning voel je binnen ook."

Elsa Nijsten uit Beek werkt sinds zes jaar bij Nedcar. "Ik kom hier met plezier, het werk bevalt me goed. Maar we weten niet meer waar we aan toe zijn." Math Olzheim, al 35 jaar in dienst, valt haar bij. "Ze hebben van BMW vele honderden miljoenen gekregen omdat de fabriek sluit. Maar voor ons is er geen geld. Waar zijn ze mee bezig?"

Meer uit Financieel

Shell koopt Canadees energiebedrijf in miljardendeal

LONDEN (ANP/BLOOMBERG) - Shell koopt het Canadese energiebedrijf ARC Resources voor 13,6 miljard dollar, meldt het Britse olie- en gasconcern maandag. Het gaat omgerekend om bijna 11,6 miljard euro. Volgens persbureau Bloomberg is het de grootste deal van Shell in meer dan tien jaar.

15 uur geleden
Voorzichtig begin op Wall Street na vastlopen overleg Iran en VS

NEW YORK (ANP) - De Amerikaanse aandelenbeurzen zijn maandag voorzichtig geopend. Nu de vredesbesprekingen tussen de Verenigde Staten en Iran lijken vastgelopen, wachten beleggers op een golf aan kwartaalcijfers en commentaar van de Federal Reserve-vergadering deze week. Daarnaast komt de Federal Reserve woensdag met een rentebesluit.

15 uur geleden
Rechter: KLM en Suriname moeten vergoeding reisagenten evalueren

PARAMARIBO (ANP) - De staat Suriname, KLM en IATA-reisagenten moeten binnen twee weken evalueren of de commissie op ticketverkoop door Surinaamse reisbureaus moet worden aangepast. Dat heeft de rechter in Paramaribo maandag bepaald in het kort geding dat de luchtvaartmaatschappij in februari aanspande tegen de staat Suriname. Sinds 2008 zijn luchtvaartmaatschappijen verplicht om 6 procent per ticket te betalen aan reisagenten in Suriname. KLM had gevraagd om verlaging of volledige afschaffing van de commissie.

15 uur geleden
Microsoft en ChatGPT-maker OpenAI passen samenwerking aan

REDMOND (ANP/BLOOMBERG) - Microsoft en ChatGPT-maker OpenAI passen hun samenwerking aan. Het techbedrijf heeft aangegeven dat het partnerschap met het belangrijke AI-bedrijf voortaan niet meer exclusief zal zijn en dat afspraken over het delen van inkomsten veranderen.

15 uur geleden
Duitse ingreep bij tankstations werkte averechts, zeggen economen

MANNHEIM (ANP/AFP) - Een Duitse maatregel bij tankstations om automobilisten te beschermen tegen de stijgende olieprijzen vanwege de oorlog in het Midden-Oosten, heeft het tegenovergestelde effect gehad. Dat zeggen economen van het Mannheimse ZEW-instituut en het Düsseldorf Institute for Competition Economics na onderzoek.

19 uur geleden
Oud-werknemer TSMC 10 jaar cel in om stelen bedrijfsgeheimen

NEW TAIPEI (ANP/AFP/RTR/DPA) - Een oud-medewerker van het grote Taiwanese chipconcern TSMC moet van een Taiwanese rechtbank tien jaar de cel in voor het stelen van bedrijfsgeheimen. Hij ging na zijn vertrek bij 's werelds grootste chipmaker bij de Japanse rivaal Tokyo Electron aan de slag. Daar maakte hij gebruik van contacten met voormalige collega's om Tokyo Electron te helpen bij het binnenhalen van meer contracten.

19 uur geleden
China blokkeert overname AI-bedrijf door Facebook-moeder Meta

BEIJING (ANP/BLOOMBERG/AFP) - De overname van het van oorsprong Chinese AI-bedrijf Manus door Facebook-moederconcern Meta Platforms mag niet doorgaan van China. Chinese autoriteiten blokkeren de deal waarmee 2 miljard dollar is gemoeid, zonder daarvoor een duidelijke reden te noemen.

20 uur geleden