Oppositiepartijen vinden NSC 'stempelmachine' van asielwetten
DEN HAAG (ANP) - De bewindslieden van NSC in het kabinet zijn te makkelijk akkoord gegaan met de asielwetten van migratieminister Marjolein Faber, vinden oppositiepartijen als het CDA en ChristenUnie. Diederik Boomsma verzekerde woensdag in een debat dat zijn partij NSC geen "stempelmachine" is. CDA-leider Henri Bontenbal trekt dat in twijfel. "Ik hoor dat er wel wat gepruttel is geweest, maar uiteindelijk zijn die wetten er gewoon doorheen gekomen."
Daarmee zadelt het kabinet de Tweede Kamer op met een probleem, vindt Bontenbal. Die moet volgens de fractieleider namelijk de wetten aanpassen om deze uitvoerbaar te maken na flinke kritiek van de Raad van State en organisaties als de Immigratie- en Naturalisatiedienst (IND). Dat wordt een "enorme klus" die veel vertraging oplevert. Eigenlijk had het ministerie van Faber dat moeten doen, vindt hij, want dat beschikt over veel meer mensen.
"Ik had ook gedacht dat bewindspersonen onder andere van NSC er ook in de ministerraad voor waren gaan staan", verwoordde Bontenbal zijn teleurstelling. Hij vermoedt dat de ministerraad de wetten na het kritische advies van de Raad van State vrijwel zonder wijziging heeft goedgekeurd omdat de coalitie wankel is en onder andere NSC klemzit. De partij staat er slecht voor in de peilingen. "Dat moet dan toch pijn doen?", vroeg de CDA'er aan Boomsma.
Teleurgesteld
Ook partijleider Mirjam Bikker van de ChristenUnie is teleurgesteld in NSC, "een partij die groot is geworden onder de slogan goed bestuur".
Boomsma verdedigde dat het "niet ongebruikelijk" is dat de Tweede Kamer wetten aanpast en beloofde de bezorgde oppositiepartijen een zorgvuldige behandeling van de wetten. "We gaan geen politiek spelletje spelen. We willen gewoon wetten die werken en daar gaan we op focussen." Bontenbal vindt dat hij de stevige kritiek op de wetten hiermee bagatelliseert. "Het gaat niet om punten en komma's", aldus de CDA'er.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Joost Eerdmans (JA21) wil andere partijen via de verkenner vragen om de PVV niet langer uit te sluiten als mogelijke coalitiepartner. Dat zei Eerdmans voorafgaand aan zijn afspraak met verkenner Wouter Koolmees (D66). JA21 wil graag samenwerken met "partijen uit de groep PVV, D66, VVD, CDA, BBB of SGP" in een 'centrumrechtse' coalitie.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - CDA-leider Henri Bontenbal vindt dat alle partijen zich "constructief" moeten opstellen in de kabinetsformatie. Dat zei hij voordat zijn gesprek met verkenner Wouter Koolmees (D66) begon. Verder hield hij zich grotendeels op de vlakte.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Jesse Klaver van GroenLinks-PvdA wil "heel graag bijdragen om Nederland weer vooruit te helpen" en dat kan "vanuit de coalitie, kan ook vanuit de oppositie", zo bleef hij woensdag herhalen voorafgaand aan het gesprek met verkenner Wouter Koolmees. Daarbij benoemde hij ook "geen blokkades vooraf" te hebben. De nieuwe linkse partijleider lijkt zich daarmee af te zetten tegen Dilan Yeşilgöz van de VVD, die een coalitie met GroenLinks-PvdA uitsluit.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Minister David van Weel (Buitenlandse Zaken, VVD) brengt woensdag, donderdag en vrijdag een bezoek aan Israël en de Palestijnse gebieden. Hij zal een bezoek brengen aan Ramallah in de Westelijke Jordaanoever, maar gaat volgens zijn woordvoerder niet naar Gaza. Op zijn agenda staan ontmoetingen met zijn Israëlische en Palestijnse ambtsgenoten, de Israëlische president Isaac Herzog en Mohammad Mustafa, de premier van de Palestijnse Autoriteit.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De VVD wil een kabinet met GroenLinks-PvdA ook niet gedogen. VVD-leider Dilan Yeşilgöz heeft verkenner Wouter Koolmees woensdag laten weten voor een "centrumrechts" kabinet te willen gaan, zonder meerderheid in de Tweede Kamer.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - PVV wil deel uitmaken van de regering, herhaalde partijleider Geert Wilders woensdag na afloop van zijn gesprek met verkenner Wouter Koolmees. Daarbij sluit hij geen partijen uit. "We kijken of het mogelijk is om stevig asiel- en migratiebeleid te voeren, dat is ons criterium."
5 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Demissionair minister Sophie Hermans (Klimaat) is kritisch op de aankoop van CO2-kredieten buiten de EU, wat is afgesproken in het klimaatdoel voor 2040. Lidstaten zijn akkoord gegaan om per 2040 90 procent minder uit te stoten. 85 procent daarvan gebeurt binnen de EU, 5 procent kan worden gecompenseerd met de aankoop van CO2-kredieten buiten Europa.
6 uur geleden