Oppositieleider Venezuela negeert dagvaarding Hooggerechtshof
CARACAS (ANP/AFP) - Edmundo González Urrutia, de oppositieleider van Venezuela, is niet van plan op te komen dagen voor het Hooggerechtshof. Het hof heeft hem opgeroepen om te getuigen over de verkiezingsuitslag, maar González Urrutia denkt dat hij dan opgepakt kan worden.
González Urrutia nam het vorige maand bij de presidentsverkiezingen op tegen zittend president Nicolás Maduro. De kiescommissie riep Maduro uit tot winnaar, maar volgens de oppositieleider is er met de uitslag geknoeid. Meerdere Zuid-Amerikaanse landen en de Verenigde Staten hebben González Urrutia erkend als winnaar van de verkiezingen. De oppositie heeft online kopieën van de echte stemuitslagen gedeeld en volgens de VS is het zeer onwaarschijnlijk dat die vervalst zijn.
Het is sinds de omstreden uitslag onrustig in Venezuela, met veel protesten en zeker 24 doden als gevolg. Maduro is nu naar het Hooggerechtshof gestapt om zijn overwinning te laten bevestigen. De oppositie beschouwt dat hof, net als de kiescommissie, als een bondgenoot van Maduro en rekent niet op een eerlijk proces.
González Urrutia negeert daarom de dagvaarding van het Hooggerechtshof. "Als ik ga, breng ik niet alleen mijn eigen vrijheid in gevaar, maar ook de wil van het Venezolaanse volk", schrijft hij op sociale media. De 74-jarige oppositieleider is al ruim een week niet meer in het openbaar verschenen, naar eigen zeggen om dreigementen van de president. "Maduro heeft gezegd dat ik strafrechtelijk vervolgd word als ik niet kom, opdagen en dat ik ook vervolgd word als ik wel kom en kopieën van de stemuitslagen indien. Is dat een onpartijdige procedure?"
Meer uit Buitenland
ISTANBUL (ANP/AFP) - Rond acties op de internationale Dag van de Arbeid is in Istanbul onrust ontstaan. De Turkse politie vuurde traangas af en er worden honderden arrestaties gemeld.
2 uur geledenTEHERAN (ANP/RTR) - Iran heeft via bemiddelaar Pakistan een nieuw vredesvoorstel gedaan aan de Verenigde Staten. Teheran kwam eerder ook al met een plan, maar daar gingen de Amerikanen nog niet mee akkoord.
2 uur geledenPARIJS (ANP/AFP/BELGA) - Op meerdere plekken in Europa is vrijdag gedemonstreerd in het kader van de Dag van de Arbeid. Zo zijn in Frankrijk onder meer in Marseille en Lyon mensen op de been. In Nantes werden daarbij dingen naar de politie gegooid, melden de lokale autoriteiten op X.
3 uur geledenSKAGEN (ANP) - De vrijlating van bultrug Timmy lijkt vertraging op te hebben gelopen. Het schip dat de walvis vervoert, vaart op dit moment rondjes bij het noordelijkste punt van Denemarken, waar het vaartuig de Noordzee op zou moeten varen. De kapitein zei tegen de Duitse regionale omroep NDR dat die omweg nodig is vanwege de slechte weersomstandigheden.
4 uur geledenKRETA (ANP/RTR) - De Global Sumud Flotilla bevestigt op sociale media dat alle door Israël opgepakte activisten zijn vrijgelaten op het Griekse eiland Kreta, met uitzondering van twee mannen. Die personen zijn deel van de organisatie achter de poging om over zee humanitaire hulp naar Gaza te brengen.
4 uur geledenPISA (ANP) - In de Italiaanse regio Toscane zijn 3500 mensen geëvacueerd vanwege een grote bosbrand, meldt persbureau ANSA. Het vuur woedt tussen de steden Pisa en Lucca en bedreigt een dorp.
4 uur geledenKRETA (ANP/AFP) - Israël heeft zeker tientallen opgepakte opvarenden van de schepen van de Global Sumud Flotilla afgezet op Kreta. De activisten wilden humanitaire hulp brengen naar Gaza, maar werden voor de kust van het Griekse eiland tegengehouden door de Israëlische krijgsmacht. Twee van hen moeten voor ondervraging mee naar Israël.
5 uur geleden