Oppositieleider Venezuela negeert dagvaarding Hooggerechtshof
CARACAS (ANP/AFP) - Edmundo González Urrutia, de oppositieleider van Venezuela, is niet van plan op te komen dagen voor het Hooggerechtshof. Het hof heeft hem opgeroepen om te getuigen over de verkiezingsuitslag, maar González Urrutia denkt dat hij dan opgepakt kan worden.
González Urrutia nam het vorige maand bij de presidentsverkiezingen op tegen zittend president Nicolás Maduro. De kiescommissie riep Maduro uit tot winnaar, maar volgens de oppositieleider is er met de uitslag geknoeid. Meerdere Zuid-Amerikaanse landen en de Verenigde Staten hebben González Urrutia erkend als winnaar van de verkiezingen. De oppositie heeft online kopieën van de echte stemuitslagen gedeeld en volgens de VS is het zeer onwaarschijnlijk dat die vervalst zijn.
Het is sinds de omstreden uitslag onrustig in Venezuela, met veel protesten en zeker 24 doden als gevolg. Maduro is nu naar het Hooggerechtshof gestapt om zijn overwinning te laten bevestigen. De oppositie beschouwt dat hof, net als de kiescommissie, als een bondgenoot van Maduro en rekent niet op een eerlijk proces.
González Urrutia negeert daarom de dagvaarding van het Hooggerechtshof. "Als ik ga, breng ik niet alleen mijn eigen vrijheid in gevaar, maar ook de wil van het Venezolaanse volk", schrijft hij op sociale media. De 74-jarige oppositieleider is al ruim een week niet meer in het openbaar verschenen, naar eigen zeggen om dreigementen van de president. "Maduro heeft gezegd dat ik strafrechtelijk vervolgd word als ik niet kom, opdagen en dat ik ook vervolgd word als ik wel kom en kopieën van de stemuitslagen indien. Is dat een onpartijdige procedure?"
Meer uit Buitenland
CARACAS (ANP/RTR) - Venezuela en Colombia hebben op hoog niveau overleg gehouden in Caracas. Ministers en andere functionarissen spraken in de Venezolaanse hoofdstad over samenwerking op gebieden als handel, toerisme, energie en veiligheid, meldt de regering van Venezuela.
7 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft bekendgemaakt dat het hoofd van het beroemde Kennedy Center in Washington wordt vervangen. Op zijn eigen platform Truth Social meldde Trump dat Richard Grenell stopt en dat Matt Floca hem opvolgt.
8 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Russische president Vladimir Poetin heeft de Verenigde Staten voorgesteld het verrijkte uranium van Iran naar zijn land over te brengen. Dat had deel kunnen uitmaken van een deal om de oorlog in het Midden-Oosten te beëindigen, schrijft nieuwssite Axios. De Amerikaanse president Donald Trump zou het aanbod hebben afgeslagen.
8 uur geledenPARIJS (ANP/RTR) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky heeft in Parijs een ontmoeting gehad met Reza Pahlavi, de zoon van de laatste sjah van Iran. "De kroonprins en zijn team hebben me bijgepraat over de signalen die ze vanuit het land ontvangen", schreef de Oekraïense leider naderhand op X.
9 uur geledenBEIROET (ANP) - Het Internationale Comité van het Rode Kruis (ICRC) heeft alarm geslagen over de verslechterende situatie in Libanon. Daar slaan burgers massaal op de vlucht voor opgelaaid geweld tussen Israël en Hezbollah.
9 uur geledenBEIROET (ANP/AFP/RTR) - Hezbollah is klaar voor een lang conflict met Israël. Dat verklaarde leider Naim Qassem in een toespraak.
10 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De VS loven tot 10 miljoen dollar (8,7 miljoen euro) uit voor tips rond de Iraanse opperste leider Mojtaba Khamenei en enkele belangrijke figuren in zijn kring. Dat meldt Rewards for Justice, een Amerikaanse overheidswebsite met signaleringen. Op X voegt het beloningsprogramma eraan toe dat tipgevers ook een veilig onderkomen kan worden geboden.
11 uur geleden