Oppositieleider Venezuela negeert dagvaarding Hooggerechtshof
CARACAS (ANP/AFP) - Edmundo González Urrutia, de oppositieleider van Venezuela, is niet van plan op te komen dagen voor het Hooggerechtshof. Het hof heeft hem opgeroepen om te getuigen over de verkiezingsuitslag, maar González Urrutia denkt dat hij dan opgepakt kan worden.
González Urrutia nam het vorige maand bij de presidentsverkiezingen op tegen zittend president Nicolás Maduro. De kiescommissie riep Maduro uit tot winnaar, maar volgens de oppositieleider is er met de uitslag geknoeid. Meerdere Zuid-Amerikaanse landen en de Verenigde Staten hebben González Urrutia erkend als winnaar van de verkiezingen. De oppositie heeft online kopieën van de echte stemuitslagen gedeeld en volgens de VS is het zeer onwaarschijnlijk dat die vervalst zijn.
Het is sinds de omstreden uitslag onrustig in Venezuela, met veel protesten en zeker 24 doden als gevolg. Maduro is nu naar het Hooggerechtshof gestapt om zijn overwinning te laten bevestigen. De oppositie beschouwt dat hof, net als de kiescommissie, als een bondgenoot van Maduro en rekent niet op een eerlijk proces.
González Urrutia negeert daarom de dagvaarding van het Hooggerechtshof. "Als ik ga, breng ik niet alleen mijn eigen vrijheid in gevaar, maar ook de wil van het Venezolaanse volk", schrijft hij op sociale media. De 74-jarige oppositieleider is al ruim een week niet meer in het openbaar verschenen, naar eigen zeggen om dreigementen van de president. "Maduro heeft gezegd dat ik strafrechtelijk vervolgd word als ik niet kom, opdagen en dat ik ook vervolgd word als ik wel kom en kopieën van de stemuitslagen indien. Is dat een onpartijdige procedure?"
Meer uit Buitenland
JERUZALEM (ANP/AFP) - De Israëlische premier Benjamin Netanyahu heeft Donald Trump verteld dat Israël Beiroet alsnog zal aanvallen als Hezbollah zijn aanvallen tegen Israël niet staakt. Hij reageert daarmee op de aankondiging van Trump dat Israël geen troepen stuurt naar de Libanese hoofdstad en dat Hezbollah de aanvallen op Israël staakt.
4 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Het Europees Parlement, de EU-lidstaten en de Europese Commissie zijn het eens geworden over de terugkeerregeling voor afgewezen asielzoekers. Eerder werden de drie EU-instituten het niet eens over wanneer de regeling precies van kracht zou zijn. Ze hebben nu een voorlopig akkoord voor een compromis hierover.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Donald Trump heeft gebeld met de Israëlische premier Benjamin Netanyahu en met afgevaardigden van Hezbollah, schrijft hij op Truth Social. Hij zegt dat er geen Israëlische troepen naar Beiroet gaan en dat Hezbollah heeft ingestemd om geen aanvallen op Israël uit te voeren.
6 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP) - De Iraanse Revolutionaire Garde dreigt "nieuwe fronten" te openen vanwege het Israëlische offensief in Libanon. "Iran beschouwt het overschrijden van de rode lijnen in Libanon en Gaza als een directe oorlogsverklaring", citeert de Iraanse staatstelevisie uit een verklaring.
7 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump zegt dat Iran niet had laten weten dat het diplomatieke overleg wordt opgeschort. "Het betekent niet dat we daar overal bommen gaan gooien", zei hij tegen het Amerikaanse NBC News. "We houden de blokkade in stand."
7 uur geledenBERLIJN (ANP/BLOOMBERG) - De Duitse bondskanselier Friedrich Merz wil met andere Europese leiders werken aan een betere relatie met Donald Trump, in aanloop naar de NAVO-top in juli. Ingewijden melden aan persbureau Bloomberg dat hij later deze maand een overleg heeft gepland in Berlijn.
8 uur geledenNAIROBI (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Inwoners van de Keniaanse plaats Nanyuki zijn de straat opgegaan om te protesteren tegen de geplande komst van een quarantainecentrum voor Amerikanen die zijn blootgesteld aan het dodelijke ebolavirus. Op beelden is te zien dat zich een honderdtal demonstranten heeft verzameld, maar omwonenden zeggen dat veel meer mensen hebben meegedaan aan het protest.
8 uur geleden