Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Oppositie Z-Korea begint afzettingsprocedure tegen president Yoon

Oppositie Z-Korea begint afzettingsprocedure tegen president Yoon

SEOUL (ANP/RTR/AFP) - Zes Zuid-Koreaanse oppositiepartijen zijn een afzettingsprocedure tegen president Yoon Suk-yeol gestart. Het parlement stemt waarschijnlijk vrijdag of zaterdag over Yoons politieke toekomst, meldt het Zuid-Koreaanse persbureau Yonhap.

De procedure volgt op Yoons onverwachte besluit om een militaire noodtoestand uit te roepen. De president trok die weer in na een stemming in het parlement, dat direct tegenstand bood. Een aantal leden van regeringspartij PPP, waar Yoon deel van uitmaakt, stemde samen met de oppositie voor het opheffen van die noodtoestand.

Het voorstel voor de afzettingsprocedure komt van de Democratische Partij, die een meerderheid heeft in het parlement, en vijf kleine oppositiepartijen. Het is ondertekend door 191 parlementariërs, van wie geen enkel lid van de regerende PPP. De Democratische Partij had eerder gezegd dat de president moest kiezen tussen een vrijwillig of gedwongen vertrek.

Yoon kan worden afgezet als een tweederdemeerderheid van het parlement voor zijn vertrek stemt. Zijn PPP beschikt nu over 108 van de 300 zetels. De volgende stap in de eventuele afzettingsprocedure ligt bij het constitutioneel hof. Dat bestaat uit negen rechters en van hen moeten er minstens zes eens zijn met de afzetting om Yoon weg te sturen.

Meer uit Buitenland

NASA verandert programma om op maan te komen

CAPE CANAVERAL (ANP) - De Amerikaanse ruimtevaartorganisatie NASA verandert haar plannen om weer mensen op de maan te zetten. De wijzigingen moeten de veiligheid verbeteren, na een reeks problemen. Op zijn vroegst in 2028 moeten de eerste astronauten voet op de maan zetten, voor het eerst sinds 1972. De NASA heeft dat vrijdag aangekondigd.

16 minuten geleden
Israëlisch hof pauzeert verbod op 37 hulporganisaties in Gaza

TEL AVIV (ANP/RTR) - Het Israëlische Hooggerechtshof heeft besloten dat 37 hulporganisaties voorlopig hun werk in de Gazastrook mogen voortzetten. Israël had ze in december opgedragen vóór 1 maart te stoppen met hun werkzaamheden.

18 minuten geleden
VK trekt diplomatieke staf tijdelijk terug uit Iran

LONDEN (ANP) - Het Verenigd Koninkrijk haalt tijdelijk zijn diplomatieke staf terug uit Iran. Dat meldt het ministerie van Buitenlandse Zaken. Aanleiding voor de stap zijn "informatie over regionale risico's" en de veiligheidssituatie aldaar. Consulaire hulp wordt vooralsnog op afstand of op een andere locatie geboden. Het Verenigd Koninkrijk geeft, net als Nederland, al langere tijd een rood reisadvies uit voor heel Iran.

48 minuten geleden
IAEA: Iran bewaarde sterk verrijkt uranium in Isfahan

WENEN (ANP/RTR/AFP) - Iran bewaarde een deel van zijn sterk verrijkte uranium in een ondergrondse opslag in Isfahan. Dat meldt het Internationaal Atoomenergieagentschap (IAEA). Het gaat om dezelfde locatie als waar in juni vorig jaar door Israël en de VS gezamenlijk zware bombardementen werden uitgevoerd. Daarbij werden onder meer "bunkerbusters" ingezet, al richtten die niet de beoogde schade aan.

1 uur geleden
Pakistan meldt 22 luchtaanvallen op Afghanistan met 274 doden

ISLAMABAD/KABUL (ANP/AFP/RTR) - De Pakistaanse strijdkrachten hebben naar eigen zeggen in Afghanistan met luchtaanvallen 22 doelen aangevallen. Daarbij zijn volgens de Pakistaanse cijfers 274 Talibanstrijders of terroristen om het leven gekomen. Ze maken ook melding van de inname van achttien posten van de Taliban in het Afghaans-Pakistaanse grensgebied.

2 uur geleden
België schaft anonieme spermadonatie af

BRUSSEL (ANP/BELGA) - België schaft de verplichte anonimiteit van spermadonoren af. Dat is vrijdag in de ministerraad in dat land besloten, aldus minister van Volksgezondheid Frank Vandenbroucke en zijn ambtgenoot op Justitie Annelies Verlinden. Met de afschaffing wordt het voor donorkinderen makkelijker informatie over hun donorouder op te vragen, ook als die wenst anoniem te blijven.

2 uur geleden
Zelensky nodigt Slowaakse Fico uit in Kyiv voor energie-overleg

KYIV (ANP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky heeft vrijdag met de Slowaakse premier Robert Fico gebeld over hun ruzie over energieleveringen. Zelensky's kantoor meldt op X dat hij Fico heeft uitgenodigd om naar Oekraïne te komen, zodat ze het uit kunnen praten.

2 uur geleden