
Oppositie Z-Korea begint afzettingsprocedure tegen president Yoon
SEOUL (ANP/RTR/AFP) - Zes Zuid-Koreaanse oppositiepartijen zijn een afzettingsprocedure tegen president Yoon Suk-yeol gestart. Het parlement stemt waarschijnlijk vrijdag of zaterdag over Yoons politieke toekomst, meldt het Zuid-Koreaanse persbureau Yonhap.
De procedure volgt op Yoons onverwachte besluit om een militaire noodtoestand uit te roepen. De president trok die weer in na een stemming in het parlement, dat direct tegenstand bood. Een aantal leden van regeringspartij PPP, waar Yoon deel van uitmaakt, stemde samen met de oppositie voor het opheffen van die noodtoestand.
Het voorstel voor de afzettingsprocedure komt van de Democratische Partij, die een meerderheid heeft in het parlement, en vijf kleine oppositiepartijen. Het is ondertekend door 191 parlementariërs, van wie geen enkel lid van de regerende PPP. De Democratische Partij had eerder gezegd dat de president moest kiezen tussen een vrijwillig of gedwongen vertrek.
Yoon kan worden afgezet als een tweederdemeerderheid van het parlement voor zijn vertrek stemt. Zijn PPP beschikt nu over 108 van de 300 zetels. De volgende stap in de eventuele afzettingsprocedure ligt bij het constitutioneel hof. Dat bestaat uit negen rechters en van hen moeten er minstens zes eens zijn met de afzetting om Yoon weg te sturen.
Meer uit Buitenland
ANKARA (ANP/AFP/RTR) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky stuurt een delegatie naar Istanbul voor directe gesprekken met Rusland. Eerder wilde de president nog persoonlijk gaan, maar omdat zijn Russische ambtgenoot Vladimir Poetin niet komt opdagen, ziet Zelensky daar ook vanaf.
1 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA) - Duitsland heeft fors meer mensen geweigerd aan de grens nadat de controles daar waren opgevoerd. Het ging in de afgelopen zeven dagen om 739 mensen die het land wilden binnenkomen, meldt de nieuwe minister van Binnenlandse Zaken Alexander Dobrindt. Dat waren er een week eerder nog 511.
1 uur geledenABU DHABI (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump is begonnen aan het laatste onderdeel van de eerste grote internationale reis van zijn tweede ambtsperiode. Hij landde na bezoeken aan Saudi-Arabië en Qatar donderdagmiddag in Abu Dhabi, de hoofdstad van de Verenigde Arabische Emiraten.
3 uur geledenBOEDAPEST (ANP/RTR/DPA) - Een nieuw wetsvoorstel van de Fidesz-partij in Hongarije is bedoeld om media, denktanks en mensenrechtenorganisaties het zwijgen op te leggen, vinden 62 organisaties die donderdag een open brief hebben gedeeld. Ze vinden het wetsvoorstel van de partij van premier Viktor Orbán een "autoritaire poging om aan de macht te blijven".
3 uur geledenANTALYA (ANP) - De NAVO "houdt nauw contact met Estland" over een incident met een Russisch gevechtsvliegtuig dat het Estse luchtruim zou hebben geschonden. Ze zorgen ervoor dat ze weten wat er precies is gebeurd, verzekert NAVO-topman Mark Rutte.
3 uur geledenTIRANA (ANP/AFP) - De Britse regering kijkt of het mogelijk is om zogenoemde terugkeerhubs voor migranten in te richten. Minister-president Keir Starmer zegt in gesprek te zijn met andere landen om te kijken of van daaruit mensen uitgezet kunnen worden die niet in het VK mogen blijven, omdat hun asielaanvraag is afgewezen.
4 uur geledenMOSKOU (ANP/AFP) - Rusland en Oekraïne hebben elkaar beledigd voor een vredesoverleg in het Turkse Istanbul. De Oekraïense president Volodymyr Zelensky omschreef de Russische delegatie als een "nepdelegatie". Het Russische ministerie van Buitenlandse Zaken noemde hem vervolgens onder meer een "clown" en een "loser".
4 uur geleden