Oppositie: verhoging AOW is sigaar uit eigen doos
DEN HAAG (ANP) - Bij de oppositie vallen een aantal plannen uit de Voorjaarsnota niet goed. Vooral de manier waarop de verhoging van de AOW wordt gefinancierd, valt slecht bij partijen. Wel zijn ze tevreden dat de ouderdomsvoorziening aan het minimumloon gekoppeld blijft.
Het kabinet verhoogt het minimumloon en dus ook de AOW de komende drie jaren met 7,5 procent. Zo wil de regering de laagste inkomens en ouderen helpen in tijden van hoge inflatie. De Eerste Kamer, waar de coalitie geen meerderheid heeft, nam eerder dit jaar een motie aan waarin werd opgeroepen de koppeling in stand te houden.
PvdA'er Henk Nijboer noemt de verhoging van de AOW "een sigaar uit eigen doos omdat het kabinet wil bezuinigen op de inkomensregelingen voor ouderen". De sociaaldemocraten vinden het ook teleurstellend dat er niet meer wordt gedaan om de koopkracht te verbeteren.
Urgentie
"De voorjaarsnota mist urgentie. Het kabinet maakt een simpele optelsom van politieke wensen, meer niet", stelt Jesse Klaver van GroenLinks. Hij vindt dat te weinig wordt gedaan aan vermogensongelijkheid.
Volgens Lilian Marijnissen van de SP is het kabinet "doof voor de noden van de samenleving". Zij is ontstemd dat er niets extra's gebeurt voor de koopkracht van mensen. Ze vindt het verder "ongelofelijk" hoe de verhoging van de AOW wordt betaald.
Ook de PVV is kritisch als het gaat om koopkracht en AOW. "De AOW verhoging is een sigaar uit eigen doos want de verhoging van de ouderenkorting gaat niet door. En waar zijn de extra koopkrachtmaatregelen voor dit jaar?", twitterde Geert Wilders.
Over links
JA21 vindt dat het kabinet juist over links gaat met de Voorjaarsnota. "En dat is een financieel plaatje dat wij niet willen of kunnen steunen." De partij vindt dat de staatsschuld te hoog oploopt en dat er lastenverlichting zou moeten komen voor de middeninkomens.
De coalitiepartijen zijn ingenomen met de plannen. "In deze onzekere tijden van stijgende rekeningen en hogere inflatie gaan we de mensen die het minste hebben het meeste helpen", aldus Gert-Jan Segers van de ChristenUnie. Dat vindt ook CDA'er Inge van Dijk. "Het kabinet heeft goed geluisterd naar de Tweede Kamer. Er ligt een evenwichtig pakket, waarmee we zorgen voor meer bestaanszekerheid en fors investeren in onze veiligheid."
Het kabinet heeft al wel wat gedaan voor de koopkracht. Er is ruim 6 miljard euro vrijgemaakt om mensen te compenseren voor de hoge energieprijzen.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Leden van de Tweede Kamer moeten donderdagavond terugkomen naar Den Haag om te stemmen over een voorstel om zondag tijdens coming-outdag de regenboogvlag te hijsen aan het Kamergebouw. PRO-Kamerlid Kati Piri heeft het voorstel ingediend, SGP wil dat alle individuele Kamerleden daarover hun stem uitspreken.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Minister Tom Berendsen (Buitenlandse Zaken, CDA) noemt Rusland ook een vijand, maar deed dat pas na aandringen van de oppositie. Hij was vooraf niet op de hoogte gesteld dat defensieminister Dilan Yesilgöz deze term voor Rusland zou gebruiken bij de behandeling van haar begroting in de Tweede Kamer.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet verwacht in november 2027 een rapport met adviezen om onlinediscriminatie tegen te gaan. Dat rapport wordt opgesteld op basis van onlinemeetings en fysieke gesprekken over het onderwerp. Iedereen kan zich daarvoor aanmelden.
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Defensieminister Dilan Yeşilgöz wil andere EU-landen aansporen meer te leveren aan Oekraïne. Dat land verwacht een zware winter in de oorlog tegen Rusland en heeft dringend geld en middelen nodig. Onder meer Volt vroeg Yeşilgöz nu al meer geld vrij te maken.
9 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Alle ministeries moeten samen voor het eind van 2027 in totaal 750 regels hebben geschrapt of versimpeld. Ieder ministerie heeft een eigen doel gekregen, meldt staatssecretaris Eric van der Burg (Slagvaardige Overheid) in een brief aan de Tweede Kamer.
12 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Asielminister Bart van den Brink weet nog niet wanneer de asielaanvragen van meer dan 140.000 Oekraïners behandeld worden. Het Europese Hof van Justitie oordeelde op 1 oktober dat die aanvragen gewoon behandeld moeten worden, maar de CDA-minister schrijft in een brief aan de Tweede Kamer dat andere aanvragen voorrang krijgen.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Regionale ziekenhuizen hebben de afgelopen jaren niet meer planbare zorg kunnen aanbieden, terwijl hier wel afspraken over waren, zei minister Sophie Hermans (Volksgezondheid) in een debat in de Tweede Kamer. Hoogcomplexe zorg wordt wel steeds vaker samengebracht in ziekenhuizen met meer specialisten.
1 dag geleden