Opnieuw vuurwerkverbod, alleen sterretjes en fonteintjes mogen
DEN HAAG (ANP) - Consumenten mogen net als vorig jaar ook de komende jaarwisseling geen vuurwerk afsteken vanwege de coronacrisis. Het demissionaire kabinet stemde vrijdag in met een tijdelijk landelijk vuurwerkverbod, met als doel een extra belasting van de zorg, handhavers en hulpverleners zo veel mogelijk te voorkomen. Alleen vuurwerk in de lichtste categorie zoals sterretjes, trektouwtjes, knalerwten, en sierfonteintjes mogen wel.
Professionele vuurwerkshows die gemeenten organiseren, vallen niet onder het verbod. Gemeenten mogen zelf beslissen of deze evenementen doorgaan, maar dat zal ook afhangen van de coronamaatregelen op dat moment.
Aanleiding voor het besluit is het oplaaiende coronavirus dat de afgelopen weken opnieuw leidt tot overvolle ziekenhuizen door coronapatiƫnten. Planbare zorg wordt daarom in ziekenhuizen soms al uitgesteld en dat kan ook tot gezondheidsschade leiden. Tijdens het verbod vorig jaar daalde het aantal vuurwerkslachtoffers bij de huisartsen en ziekenhuizen met ongeveer 70 procent in vergelijking met het jaar ervoor.
Compensatie
Ook de verkoop van consumentenvuurwerk is verboden. Ondernemers in de vuurwerkbranche zullen een passende compensatie voor de omzetdaling ontvangen, stelt het kabinet. Ook komt er een vergoeding voor de veilige opslag van het vuurwerk en voor het transport naar de opslaglocaties. Er is naar verwachting voldoende ruimte voor de opslag, in locaties in Nederland en Duitsland. Staatssecretaris Steven van Weyenberg (Infrastructuur) werkt een compensatieregeling uit, samen met het ministerie van Economische Zaken.
Op vuurwerk zit geen houdbaarheidsdatum, meldt de inspectie Leefomgeving en Transport (ILT). Als het vuurwerk goed wordt opgeslagen, kan het op een later tijdstip worden verkocht. Veel vuurwerk heeft afgelopen jaar opgeslagen gelegen, dus er is volgens de ILT dit jaar minder nieuw vuurwerk aangevoerd.
Siervuurwerk
Donderdag lekte nog uit dat het kabinet ertoe zou neigen dit jaar tijdens oud en nieuw geen verbod af te kondigen. Maar onder meer burgemeesters en artsen riepen het kabinet op om wel een verbod af te kondigen.
Vorige jaarwisseling was er voor het eerst een algeheel landelijk vuurwerkverbod, eveneens vanwege corona. Sinds december 2020 was sowieso al een groot deel van het vuurwerk verboden. Alleen siervuurwerk is sindsdien nog toegestaan, zo had het kabinet al voor de coronapandemie besloten. Knalvuurwerk zoals rotjes, vuurpijlen, knalstrengen en enkelschotsbuizen waren daardoor al uit den boze.
Meer uit Binnenland
LANDGRAAF (ANP) - Door een steekpartij in een winkelcentrum in Landgraaf (Limburg) is zondagmiddag een man gewond geraakt, meldt de politie. Kort na het incident is een verdachte aangehouden. Het gaat om een 51-jarige man uit Landgraaf.
15 minuten geledenHEERENVEEN (ANP) - De jubileumeditie van De Hollandse 100 heeft een recordbedrag opgeleverd. Het sportevenement bracht tot nu toe 354.000 euro op voor onderzoek naar lymfeklierkanker, meldt de organisatie. Ruim 740 mensen deden mee aan de tiende editie van De Hollandse 100. Donateurs kunnen nog tot donderdag geld schenken.
40 minuten geledenEINDHOVEN (ANP) - Een 21-jarige man uit Eindhoven is zaterdagavond aangehouden in een terrorismeonderzoek. Dat meldt de politie zondag. De politie onderzoekt of de man banden heeft met Islamitische Staat (IS).
2 uur geledenHILVERSUM (ANP) - Het programma RTL Tonight stopt. Dat heeft een woordvoerder aan het ANP bevestigd na een bericht van het AD. De laatste uitzending van het RTL 4-programma is op 12 juni. Vanaf komend najaar kiest de zender voor een "vertrouwde talkshowopzet", gepresenteerd door Renze Klamer.
3 uur geledenWAGENINGEN/LEIDEN (ANP) - Mensen met hooikoorts krijgen het dit voorjaar "behoorlijk voor de kiezen", schrijven deskundigen op Nature Today. Het seizoen begon al uitzonderlijk vroeg, met onder meer een recordhoge concentratie elzenpollen in de lucht. Afgelopen week was de pollenconcentratie van de es, populier, iep en haagbeuk hoog, melden het LUMC in Leiden en ziekenhuis Elkerliek in Helmond.
6 uur geledenHOORN (ANP) - Een van de drie mensen die zaterdagavond gewond raakten door een steekpartij in Hoorn, is overleden. Het gaat om een 29-jarige man uit Hoorn, meldt de politie.
7 uur geledenHOORN (ANP) - Aan de Italiaanse Zeedijk in Hoorn zijn zaterdagavond drie mensen gewond geraakt. Dat meldt de politie Noord-Holland. Om 23.22 uur werd er melding gemaakt van een steekincident, bevestigt een politiewoordvoerder. Het incident gebeurde op straat in het horecagebied.
14 uur geleden