Opnieuw kleine groei bedrijvigheid industrie China
BEIJING (ANP/AFP/BLOOMBERG) - De bedrijvigheid in de omvangrijke Chinese industrie is in november voor de tweede maand op rij licht gegroeid. Die groei is een opsteker voor China, dat al langere tijd worstelt met een zwakke economie. Om de economie te stimuleren, heeft de Chinese overheid een reeks steunmaatregelen aangekondigd.
Volgens het Chinese statistiekbureau klom de graadmeter voor die bedrijvigheid, de zogenoemde inkoopmanagersindex, naar een stand van 50,3, van 50,1 in oktober. Bij een stand van 50 of meer is dan sprake van groei, daaronder gaat het om krimp. In oktober kwam een einde aan vijf maanden van krimp van de industriële bedrijvigheid in de tweede economie van de wereld.
China heeft onder meer te maken met een zwak consumentenvertrouwen en een crisis op de vastgoedmarkt. Om de groei aan te jagen, heeft China bijvoorbeeld rentes verlaagd, regels rond woningaankopen versoepeld en worden speciale staatsleningen uitgegeven om zo lokale overheden te helpen met torenhoge schulden en om de kredietverstrekking door staatsbanken te vergroten.
Groeidoelstelling
De Chinese regering heeft voor dit jaar een officiële groeidoelstelling van circa 5 procent, maar veel economen en zakenbanken twijfelen of Beijing die ambitie kan waarmaken. De Chinese premier Li Qiang zei begin deze maand nog het volste vertrouwen te hebben dat die groeidoelstelling kan worden waargemaakt, ondanks de economische problemen. President Xi Jinping heeft gezegd dat er alles aan moet worden gedaan om die groei te behalen.
China kan ook rekenen op nieuwe uitdagingen door de winst van Donald Trump bij de Amerikaanse presidentsverkiezingen. Trump zei maandag importheffingen van 10 procent op Chinese goederen op te willen leggen. Tijdens zijn verkiezingscampagne dreigde Trump zelfs met importheffingen van ruim 60 procent voor Chinese producten. Die tarieven kunnen flinke problemen opleveren voor de Chinese export naar de Verenigde Staten.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak is maandag licht lager begonnen aan de nieuwe week. De toegenomen onzekerheid rond de importheffingen van de Amerikaanse president Donald Trump zorgde voor terughoudendheid bij beleggers. Het Amerikaanse hooggerechtshof oordeelde dat een groot deel van zijn tarieven onwettig was. Trump kondigde daarop direct een nieuw wereldwijd invoertarief van 10 procent aan op buitenlandse goederen en verhoogde dat tarief later naar 15 procent.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Verenigde Staten innen vanaf dinsdag 00.01 uur (lokale tijd) geen heffingen meer die het Amerikaanse hooggerechtshof illegaal heeft verklaard. Het Amerikaanse agentschap voor douane en grensbewaking CBP meldt in een bericht aan vervoerders dat het alle tariefcodes die verband houden met de onwettig verklaarde importheffingen van president Donald Trump zal deactiveren.
2 uur geledenSINGAPORE (ANP/BLOOMBERG) - Goud en zilver stegen maandag in waarde door de toegenomen onzekerheid over de Amerikaanse importheffingen. Die onzekerheid werd aangewakkerd door de beslissing van het Amerikaanse hooggerechtshof om een groot deel van de door president Donald Trump ingestelde importheffingen te verwerpen. De bitcoin zakte daarentegen tot onder de 65.000 dollar, omdat beleggers minder risico's nemen in afwachting van de ontwikkelingen rond het handelsbeleid van Trump.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - PostNL heeft flink geprofiteerd van de bezorging van zakelijke post in de laatste maand van het jaar. Dat zorgde voor een positief resultaat van de posttak aan het eind van 2025. Het postbedrijf gaat door met juridische procedures vanwege het besluit van het demissionaire kabinet om PostNL geen subsidie te geven.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De prijzen van koopwoningen waren in januari gemiddeld 5,4 procent hoger dan een jaar eerder. Dat meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) op basis van gegevens van het Kadaster. De prijsstijging vlakt daarmee voor de tiende maand op rij af. In december stegen de prijzen nog met 5,8 procent.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Winkeliers in Nederland zijn voor het eerst in ruim vier jaar weer positief gestemd over de economie. Dat meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Hoewel het ondernemersvertrouwen in de detailhandel is gestegen, houden winkeliers wel zorgen over hun personeelsbestand.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De prijzen van koopwoningen waren in januari gemiddeld 5,4 procent hoger dan een jaar eerder. Dat meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) op basis van gegevens van het Kadaster. De prijsstijging vlakt daarmee voor de tiende maand op rij af. In december stegen de prijzen nog met 5,8 procent.
3 uur geleden