Opnieuw kleine groei bedrijvigheid industrie China
BEIJING (ANP/AFP/BLOOMBERG) - De bedrijvigheid in de omvangrijke Chinese industrie is in november voor de tweede maand op rij licht gegroeid. Die groei is een opsteker voor China, dat al langere tijd worstelt met een zwakke economie. Om de economie te stimuleren, heeft de Chinese overheid een reeks steunmaatregelen aangekondigd.
Volgens het Chinese statistiekbureau klom de graadmeter voor die bedrijvigheid, de zogenoemde inkoopmanagersindex, naar een stand van 50,3, van 50,1 in oktober. Bij een stand van 50 of meer is dan sprake van groei, daaronder gaat het om krimp. In oktober kwam een einde aan vijf maanden van krimp van de industriële bedrijvigheid in de tweede economie van de wereld.
China heeft onder meer te maken met een zwak consumentenvertrouwen en een crisis op de vastgoedmarkt. Om de groei aan te jagen, heeft China bijvoorbeeld rentes verlaagd, regels rond woningaankopen versoepeld en worden speciale staatsleningen uitgegeven om zo lokale overheden te helpen met torenhoge schulden en om de kredietverstrekking door staatsbanken te vergroten.
Groeidoelstelling
De Chinese regering heeft voor dit jaar een officiële groeidoelstelling van circa 5 procent, maar veel economen en zakenbanken twijfelen of Beijing die ambitie kan waarmaken. De Chinese premier Li Qiang zei begin deze maand nog het volste vertrouwen te hebben dat die groeidoelstelling kan worden waargemaakt, ondanks de economische problemen. President Xi Jinping heeft gezegd dat er alles aan moet worden gedaan om die groei te behalen.
China kan ook rekenen op nieuwe uitdagingen door de winst van Donald Trump bij de Amerikaanse presidentsverkiezingen. Trump zei maandag importheffingen van 10 procent op Chinese goederen op te willen leggen. Tijdens zijn verkiezingscampagne dreigde Trump zelfs met importheffingen van ruim 60 procent voor Chinese producten. Die tarieven kunnen flinke problemen opleveren voor de Chinese export naar de Verenigde Staten.
Meer uit Financieel
LOS GATOS (ANP) - Streamingdienst Netflix heeft in het eerste kwartaal flink meer winst geboekt dan een jaar eerder, mede geholpen door prijsverhogingen en klantengroei. Netflix maakte ook bekend dat voorzitter en medeoprichter Reed Hastings in juni aftreedt. Hij stelt zich niet beschikbaar voor herverkiezing.
2 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn donderdag met kleine winsten gesloten, waarmee verder werd geborduurd op de recordstanden van de brede S&P 500 en de technologiegraadmeter Nasdaq een dag eerder. Beleggers op Wall Street bleven de ontwikkelingen in het Midden-Oosten volgen.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De oorlog in het Midden-Oosten raakt de economische groei van landen in de regio, onder meer doordat de Straat van Hormuz vrijwel volledig is afgesloten voor olie- en gastankers. Bovendien zijn energiefaciliteiten beschadigd door aanvallen en het vliegverkeer rond de Perzische Golf is ernstig ontregeld. Dat meldt het Internationaal Monetair Fonds (IMF). Vooral Qatar, Irak en Iran worden hard geraakt.
3 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA) - De Duitse bondskanselier Friedrich Merz vindt een terugkeer naar kernenergie geen oplossing voor de sterk gestegen energieprijzen door de oorlog in het Midden-Oosten. Dat zei Merz donderdag in een persconferentie. Het was volgens Merz wel een fout van Duitsland om volledig te stoppen met kernenergie toen drie jaar geleden de laatste operationele reactoren werden stilgelegd.
5 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse AEX-index is donderdag met een kleine winst gesloten. Chipmachinefabrikant ASML stond wel opnieuw bij de dalers in de hoofdindex op het Damrak na de kwartaalcijfers die woensdag werden gepubliceerd. Olie- en gasconcern Shell profiteerde juist van de gestegen olieprijzen en werd hoger gezet.
6 uur geledenLONDEN (ANP) - Belron, het moederbedrijf van Carglass, werkt aan een beursgang in Amsterdam, waarbij de waardering van het bedrijf meer dan 30 miljard euro bedraagt. Dat meldt de Financial Times. De zakenkrant had eerder dit jaar al gemeld dat Belron voorbereidingen treft voor een beursgang in Amsterdam of New York. Nu is dus gekozen voor het Damrak, aldus bronnen tegen de Financial Times.
6 uur geledenMIDDELBURG (ANP) - Oekraïne gaat in de VDL-fabriek in het Limburgse Born langeafstandsdrones bouwen. Het gaat om een aanvalsdrone en een verkenningsdrone, de K4 Deepstrike en de Midstrike Plane Baton.
6 uur geleden