Opnieuw geweld Nigeriaanse ordetroepen tegen demonstranten
LAGOS (ANP) - In de Nigeriaanse miljoenenstad Lagos en andere steden in het land was het woensdag opnieuw onrustig nadat het leger dinsdag gewelddadig had opgetreden tegen betogende burgers. Veiligheidstroepen openden toen het vuur op een menigte die demonstreerde tegen buitensporig politiegeweld.
Door de hele stad Lagos woedden brandjes en was pistoolvuur te horen ondanks president Muhammadu Buhari's oproep tot "begrip en kalmte". Gewapende politieagenten probeerden een avondklok in de chaotische metropool te handhaven door checkpoints op te zetten. Groepen jonge mannen wisten echter meerdere wegen te blokkeren met gesloopte verkeersborden, takken en rotsblokken. Enkele gebouwen werden in brand gestoken.
In een video die is geverifieerd door het Britse persbureau Reuters, is te zien dat politieagenten in de wijk Yaba een man schoppen die op de grond ligt. Een agent schiet de man in de rug en sleept het bewegingsloze lichaam vervolgens over straat. Beelden die daarna zijn gemaakt, laten menigtes, dikke zwarte rook van brandende autobanden en politieagenten met getrokken en gerichte wapens zien.
Mensenrechtenorganisatie Amnesty International zei dat het Nigeriaanse leger dinsdag zeker 12 vreedzame demonstranten doodde in twee wijken in Lagos. Minstens 56 personen zijn door het hele land om het leven gekomen sinds op 8 oktober protesten uitbraken, van wie 38 op dinsdag, aldus Amnesty.
De gouverneur van de deelstaat Lagos zei woensdag dat er geen doden zijn gevallen toen het leger dinsdag het vuur opende op demonstranten in het district Lekki. Michelle Bachelet, de Hoge Commissaris voor de Mensenrechten van de Verenigde Naties, veroordeelde het optreden van de Nigeriaanse overheid woensdag echter scherp. "Er is weinig twijfel dat dit een geval van buitensporig geweld was, dat leidde tot onwettige moorden met scherpe ammunitie, door Nigeriaanse soldaten", zei Bachelet.
De commissievoorzitter van de Afrikaanse Unie "veroordeelt het geweld scherp", staat in een verklaring. De Economische Gemeenschap van West-Afrikaanse Staten (ECOWAS) dringt er bij het Nigeriaanse leger op aan terughoudendheid te betrachten bij het aanpakken van protesten en zich professioneel te gedragen.
Meer uit Buitenland
TEHERAN (ANP/AFP/DPA) - De al vaker veroordeelde Iraanse Nobelprijswinnares Narges Mohammadi heeft nieuwe celstraffen gekregen, meldt haar advocaat. De activiste kreeg in 2023, toen ze in de gevangenis zat, de Nobelprijs voor de Vrede toegekend voor haar strijd tegen de onderdrukking van vrouwen in Iran en voor haar strijd voor mensenrechten en vrijheid. Het islamitische regime was uiterst kritisch over dat besluit.
2 uur geledenLONDEN (ANP/RTR) - De rechterhand van de Britse premier Keir Starmer is opgestapt in de nasleep van het schandaal rond de Amerikaanse zedendelinquent en zakenman Jeffrey Epstein. Ex-stafchef Morgan McSweeney zegt dat hij de verantwoordelijkheid neemt voor het advies om Peter Mandelson te benoemen tot ambassadeur in de Verenigde Staten, meldt hij zelf op X.
5 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP/BLOOMBERG) - Iran twijfelt of de Verenigde Staten werkelijk serieuze intenties hebben bij de onderhandelingen over het Iraanse nucleaire programma. De Amerikaanse sancties en recente militaire acties "doen twijfels rijzen over de ernst en bereidheid" om daadwerkelijk tot een oplossing te komen, stelt de Iraanse minister van Buitenlandse Zaken, Abbas Araghchi.
8 uur geledenTOKYO (ANP/AFP/RTR/BLOOMBERG) - De coalitie van de Japanse premier Sanae Takaichi stevent af op forse winst bij de vervroegde verkiezingen die ze zelf had uitgeroepen. Volgens de jongste prognose van de Japanse publieke omroep NHK behaalt de conservatieve coalitie zeker 310 van de 465 zetels in het Lagerhuis van het parlement. Daarmee is er een machtige tweederdemeerderheid voor de Liberaal-Democratische Partij (LDP) van Takaichi en de veel kleinere Japanse Innovatiepartij.
8 uur geledenMILAAN (ANP/RTR) - De Italiaanse premier Giorgia Meloni heeft de demonstranten die protesteren tegen de Winterspelen "vijanden van Italië" genoemd. Dat deed de bewindsvrouw op Instagram, waar ze ook haar lof uitsprak voor de vele Italianen die zich inzetten voor een soepel verloop van het sporttoernooi.
9 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR) - De dader van de moordaanslag op de Russische luitenant-generaal Vladimir Aleksejev is opgepakt in Dubai. Dat meldt de Russische geheime dienst FSB. De Russische topmilitair werd vrijdag neergeschoten in een appartementencomplex in Moskou en ligt sindsdien in het ziekenhuis. Een Russische handlanger, Viktor Vasin (1959), werd opgepakt in Moskou.
12 uur geledenPYONGYANG (ANP/AFP) - Het Noord-Koreaanse regime houdt later deze maand een partijcongres, het eerste grote partijberaad sinds 2021. Dat meldt het staatsnieuwsagentschap KCNA.
13 uur geleden