Opnieuw geweld Nigeriaanse ordetroepen tegen demonstranten
LAGOS (ANP) - In de Nigeriaanse miljoenenstad Lagos en andere steden in het land was het woensdag opnieuw onrustig nadat het leger dinsdag gewelddadig had opgetreden tegen betogende burgers. Veiligheidstroepen openden toen het vuur op een menigte die demonstreerde tegen buitensporig politiegeweld.
Door de hele stad Lagos woedden brandjes en was pistoolvuur te horen ondanks president Muhammadu Buhari's oproep tot "begrip en kalmte". Gewapende politieagenten probeerden een avondklok in de chaotische metropool te handhaven door checkpoints op te zetten. Groepen jonge mannen wisten echter meerdere wegen te blokkeren met gesloopte verkeersborden, takken en rotsblokken. Enkele gebouwen werden in brand gestoken.
In een video die is geverifieerd door het Britse persbureau Reuters, is te zien dat politieagenten in de wijk Yaba een man schoppen die op de grond ligt. Een agent schiet de man in de rug en sleept het bewegingsloze lichaam vervolgens over straat. Beelden die daarna zijn gemaakt, laten menigtes, dikke zwarte rook van brandende autobanden en politieagenten met getrokken en gerichte wapens zien.
Mensenrechtenorganisatie Amnesty International zei dat het Nigeriaanse leger dinsdag zeker 12 vreedzame demonstranten doodde in twee wijken in Lagos. Minstens 56 personen zijn door het hele land om het leven gekomen sinds op 8 oktober protesten uitbraken, van wie 38 op dinsdag, aldus Amnesty.
De gouverneur van de deelstaat Lagos zei woensdag dat er geen doden zijn gevallen toen het leger dinsdag het vuur opende op demonstranten in het district Lekki. Michelle Bachelet, de Hoge Commissaris voor de Mensenrechten van de Verenigde Naties, veroordeelde het optreden van de Nigeriaanse overheid woensdag echter scherp. "Er is weinig twijfel dat dit een geval van buitensporig geweld was, dat leidde tot onwettige moorden met scherpe ammunitie, door Nigeriaanse soldaten", zei Bachelet.
De commissievoorzitter van de Afrikaanse Unie "veroordeelt het geweld scherp", staat in een verklaring. De Economische Gemeenschap van West-Afrikaanse Staten (ECOWAS) dringt er bij het Nigeriaanse leger op aan terughoudendheid te betrachten bij het aanpakken van protesten en zich professioneel te gedragen.
Meer uit Buitenland
CARACAS/MOSKOU (ANP/AFP) - Venezuela geniet Ruslands "volledige steun" in het oplopende conflict met de Verenigde Staten. Dat melden zowel Moskou als de regering van het Zuid-Amerikaanse land, nadat hun buitenlandministers elkaar eerder op de dag telefonisch hadden gesproken.
2 uur geledenABUJA (ANP/AFP) - De laatste leerlingen die werden gevangengenomen bij de massagijzeling bij een katholieke kostschool in Nigeria afgelopen maand, zijn vrijgelaten. Dat meldt de regering in dat land. Begin december werd al een honderdtal scholieren vrijgelaten. Nu gaat het om zo'n 130 leerlingen. In totaal werden 303 kinderen en twaalf personeelsleden gegijzeld. Vijftig van hen wisten kort na de ontvoering te ontsnappen.
3 uur geledenLONDEN (ANP) - Chris Rea is maandagochtend op 74-jarige leeftijd overleden, dat meldt een woordvoerder van zijn familie aan de BBC. De zanger overleed na een kort ziekbed "vredig in het ziekenhuis, omringd door zijn familie", enkele dagen voor Kerstmis.
4 uur geledenMOSKOU (ANP/AFP) - De Russische onderhandelingen met de Verenigde Staten over een staakt-het-vuren in Oekraïne verlopen moeizaam. Dat zegt de plaatsvervangend minister van Buitenlandse Zaken Sergej Rjabkov volgens staatspersbureau TASS.
4 uur geledenKOPENHAGEN (ANP/RTR) - De Deense minister van Buitenlandse Zaken gaat de Amerikaanse ambassadeur in zijn land ontbieden, omdat hij het niet eens is met de Amerikaanse aanwijzing van een speciale gezant voor Groenland. De Amerikaanse president Donald Trump wil het eiland, dat deel uitmaakt van het Deense koninkrijk, toevoegen aan de Verenigde Staten.
9 uur geledenBERLIJN (ANP) - In Duitsland zijn dit jaar meer dan duizend verdachte dronevluchten geregistreerd, meldt het Openbaar Ministerie. Volgens hoofdaanklager Holger Münch zijn die toestellen vooral gespot bij vliegvelden en militaire faciliteiten, maar ook bij andere belangrijke infrastructuurpunten, zoals havens.
9 uur geledenBANGKOK (ANP/AFP) - Het staakt-het-vuren tussen Thailand en Cambodja uit oktober werd door de Verenigde Staten overhaast afgedwongen om op tijd gereed te zijn voor een ondertekeningsceremonie met de Amerikaanse president Donald Trump. Dat zegt de Thaise minister van Buitenlandse Zaken Sihasak Phuangketkeow. Volgens hem wilden de Amerikanen dat de overeenkomst klaar zou zijn voordat Trump eind oktober naar Maleisië zou komen voor een top van de ASEAN. Een maand later werd het bestand alweer geschonden.
10 uur geleden