Opleving coronavirus bezorgt Japan krimpkwartaal
TOKIO (ANP) - De Japanse economie is in de eerste drie maanden van het jaar met 1,3 procent gekrompen ten opzichte van het voorgaande kwartaal. Het land kampt nog altijd met een opleving van het aantal coronabesmettingen, onder andere door nieuwe varianten die besmettelijker zijn.
Maatregelen tegen het virus drukten onder andere op het consumptiegedrag van Japanners. Zo was het in regio's waar de noodtoestand gold moeilijker om nog op pad te gaan om te winkelen of uit te eten. Daarnaast hielden bedrijven uit onzekerheid liever geld in kas in plaats van het te investeren en had de reissector last van beperkingen.
Naast het coronavirus zaten chiptekorten Japan ook dwars. Die zorgden er vooral voor dat de export minder bijdroeg aan het bruto binnenlands product (bbp).
Recessie
De krimp van 's werelds op twee na grootste economie is sterker dan verwacht. Economen gepeild door financieel persbureau Bloomberg rekenden in doorsnee op 1,1 procent krimp op kwartaalbasis.
Het land stevent nu af op een recessie, waar technisch sprake van is als het bbp twee achtereenvolgende kwartalen krimpt. Japan kreeg in april weer te maken met stijgende besmettingsaantallen, die ondanks het uitroepen van de noodtoestand in vier prefecturen moeilijk omlaag te krijgen zijn. Onder andere in en om hoofdstad Tokio werd de noodtoestand verlengd. Diezelfde metropool is over twee maanden gastheer voor de Olympische Spelen.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak krabbelde vrijdag wat op na de kleine verliesbeurt een dag eerder. Beleggers bleven voorzichtig en hielden vooral de ontwikkelingen rond een mogelijke Amerikaanse aanval op Iran in de gaten. De Amerikaanse president Donald Trump waarschuwde dat Iran de komende dagen een "betekenisvolle deal" over zijn nucleaire programma moet sluiten, want "anders gaan er slechte dingen gebeuren". Ook wordt gewacht op een belangrijk Amerikaans inflatiecijfer, dat later op de dag verschijnt.
10 minuten geledenPARIJS (ANP) - Voedingsmiddelenconcern Danone ziet op dit moment geen grote financiële gevolgen van een terugroepactie van babyvoeding. Het bedrijf riep in verschillende landen batches producten terug, omdat ze mogelijk besmet waren met een giftige stof. De "huidige geïdentificeerde financiële gevolgen" zijn "niet materieel", schrijft het bedrijf in een toelichting bij de jaarcijfers. "De impactbeoordeling zal worden afgerond zodra de terugroepacties zijn voltooid."
38 minuten geledenWASHINGTON (ANP/AFP/BLOOMBERG) - De Verenigde Staten en Indonesië hebben een handelsakkoord gesloten. Het akkoord voorziet onder meer in een tarief van 19 procent voor Indonesische goederen die de VS binnenkomen.
1 uur geledenSAN FRANCISCO (ANP) - Nvidia staat op het punt een investering van 30 miljard dollar in ChatGPT-maker OpenAI af te ronden, schrijft de Financial Times. In september sloten de twee grote Amerikaanse AI-bedrijven nog een megadeal, waarbij Nvidia tot 100 miljard zou investeren in OpenAI. Maar daar gaan ze volgens de zakenkrant niet meer mee door.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De investeringen van bedrijven in Nederland zijn in december opnieuw afgenomen, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Ondernemingen investeerden in de laatste maand van 2025 2,6 procent minder vergeleken met dezelfde maand een jaar eerder. De daling volgt op een afname van de investeringen van 4,8 procent in november en een daling van 0,7 procent in oktober.
2 uur geledenNEW YORK (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Christine Lagarde heeft aangegeven dat ze verwacht haar termijn als president van de Europese Centrale Bank (ECB) te voltooien, meldt The Wall Street Journal. Eerder deze week meldde de Britse zakenkrant Financial Times op basis van bronnen bij de ECB dat Lagarde van plan was haar termijn niet af te maken.
3 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn donderdag met verliezen gesloten. Beleggers op Wall Street volgden de ontwikkelingen rond een mogelijke Amerikaanse aanval op Iran. De olieprijzen gingen verder omhoog door de onrust in het Midden-Oosten. Daarnaast kwamen er weer veel bedrijfsresultaten, waaronder van grote bedrijven als Walmart en Deere.
11 uur geleden