Opera Zuid: magere subsidie betekent doodvonnis
MAASTRICHT/DEN HAAG (ANP) - Opera Zuid vreest te zullen verdwijnen nu het in Maastricht gevestigde muziektheatergezelschap een brief van de cultuurminister heeft gekregen waarin staat dat het nog geen 1,9 miljoen euro subsidie per jaar zal worden toegekend. De organisatie meent bijna het dubbele nodig te hebben om te blijven bestaan en aan allerlei eisen te voldoen. Ze wijst op de Raad voor Cultuur, die de bewindsman afgelopen zomer adviseerde Opera Zuid te ondersteunen met "aanvullende financieringsmogelijkheden".
De raad stelde in juli dat "Opera Zuid structureel meer armslag nodig heeft", overigens zonder daar een bedrag aan te verbinden. De enige operavoorziening in de regio Zuid is volgens het adviesorgaan echter 'onderscheidend' en 'van onmisbare waarde'.
Maar extra geld zit er dus niet in en dat betekent volgens Opera Zuid haar 'doodvonnis '. De beschikking van de minister "stelt ons gezelschap voor verplichtingen die onuitvoerbaar zijn binnen de toegekende middelen".
De instelling hoopt dat de Tweede Kamer ingrijpt als die volgende week debatteert over de financiering van kunst en cultuur door het Rijk in de komende vier jaar en de 'rampzalige' gevolgen van het besluit van de minister voorkomt..
Meer uit Binnenland
GORINCHEM (ANP) - Als het aan burgemeester Reinie Melissant ligt, spreekt ze mogelijk al dinsdag "dan wel ergens in de loop van deze week" met het college om een datum te bepalen waarop de herstemming in Gorinchem plaatsvindt. Een nipte meerderheid stemde tijdens een raadsvergadering voor een gehele herstemming van de gemeenteraadsverkiezingen vanwege vermoedens van fraude.
7 uur geledenGORINCHEM (ANP) - Een nipte meerderheid van de gemeenteraad van Gorinchem wil een gehele herstemming vanwege vermoedens van verkiezingsfraude. Dat betekent dat kiesgerechtigden opnieuw naar de stembus moeten, zo werd in de nacht van maandag op dinsdag besloten tijdens een gemeenteraadsvergadering. Een herstemming voor de gemeenteraadsverkiezingen is zeldzaam.
9 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Koning Willem-Alexander en koningin Máxima zeggen dat ze geraakt zijn door het overlijden van oud-president Chan Santokhi van Suriname. Het koningspaar denkt "met warme herinneringen" terug aan Santokhi, is te lezen in een verklaring op Instagram, Bluesky en X. Ook wensen zij de nabestaanden sterkte met "dit grote verlies".
11 uur geledenBALLUM (ANP) - Waddeneiland Ameland gaat alle stemmen die bij de gemeenteraadsverkiezingen zijn uitgebracht opnieuw tellen. Dat komt door één stem. Op het stembureau in het gemeentehuis in Ballum zijn overdag 354 stempassen ingeleverd, maar 's avonds zijn er 355 stemmen geteld.
12 uur geledenLEEUWARDEN (ANP) - Een tbs'er die maandagochtend in Groningen was ontsnapt, is aan het begin van de avond opgepakt in Leeuwarden. Dat bevestigt de politie na berichtgeving van RTL Nieuws en NOS. Een speciaal opsporingsteam heeft hem op de openbare weg aangehouden. Het is nog niet bekend hoe het team hem heeft getraceerd en waar hij in de tussentijd is geweest.
13 uur geledenGORINCHEM (ANP) - Burgemeester Reinie Melissant van Gorinchem heeft het ministerie van Binnenlandse Zaken gevraagd te kijken naar de fraudegevoeligheid van volmachtstemmen. Dat zei ze bij aanvang van de gemeenteraadsvergadering in de Zuid-Hollandse stad, waar maandagavond wordt besloten of er een herstemming nodig is na mogelijke stemfraude bij de gemeenteraadsverkiezingen.
13 uur geledenGRONINGEN (ANP) - De politie is op zoek naar een ontsnapte tbs'er. De 41-jarige man is ontsnapt aan zijn toezicht tijdens begeleide werkzaamheden in Groningen. Hij is in 2011 veroordeeld tot tbs met dwangverpleging voor een aantal zedenmisdrijven, meldt de politie. Hij zat vast in het forensisch-psychiatrisch centrum Mesdag in Groningen.
17 uur geleden