'Openbaar Ministerie onderzoekt nog een bank om witwaskwestie'
AMSTERDAM (ANP) - Na ABN AMRO en ING is een derde bank onderwerp van een strafrechtelijk onderzoek van het Openbaar Ministerie vanwege tekortschieten bij het tegengaan van witwassen. Dit heeft een woordvoerder van De Nederlandsche Bank (DNB) laten weten na berichtgeving van De Telegraaf. Om welke bank het precies gaat, wordt evenwel niet naar buiten gebracht. Het OM zelf wil er niks over zeggen.
De zegsman van DNB verwijst naar een recente brief aan de Tweede Kamer van minister van Financiën Wopke Hoekstra. Daarin staat dat DNB naast de recente ABN AMRO-zaak nog een andere "situatie" heeft ingebracht in overleg met het OM en opsporingsdienst FIOD. Beide zaken zouden vervolgens zijn opgepakt door het OM in de vorm van een strafrechtelijk onderzoek. Maar wat nu de status is van dat onderzoek naar een derde bank kan de woordvoerder vanwege de vertrouwelijkheid van de informatie niet aangeven.
ABN AMRO werd ervan verdacht onvoldoende te hebben gedaan om witwassen te voorkomen. Eerder dit jaar schikte het concern de witwasperikelen voor 480 miljoen euro met het OM. Justitie doet alleen nog onderzoek naar individuele bestuurders die in het verleden de bank leidden, onder wie oud-topman Gerrit Zalm. Een paar jaar terug speelde al een vergelijkbare zaak bij ING. Die bank trof in 2018 een schikking met het OM van 775 miljoen euro.
Functioneel Parket
Welke derde bank nu ook in het vizier is, is niet duidelijk. Een woordvoerster van het Functioneel Parket, dat zich binnen het OM bezighield met de eerdere witwaszaken, laat weten geen uitspraken te kunnen doen "in het kader van mogelijke onderzoeken".
Rabobank, de derde Nederlandse grootbank, moest eerder al eens een dwangsom van 500.000 euro betalen vanwege gebrekkige witwascontroles. Eind 2019 kwam aan het licht dat het concern op last van DNB tienduizenden klanten opnieuw moest doorlichten op mogelijke witwasrisico's. De toezichthouder controleerde later of Rabobank voldoende orde op zaken had gesteld. Maar dat bleek niet het geval. Op de vraag of de bank nu nog stappen verwacht van bijvoorbeeld het OM, laat een woordvoerster weten dat Rabobank "geen zicht heeft op concrete vervolgacties".
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - Honderden vluchten op de grote luchthavens van New York zijn geschrapt in verband met een grote sneeuwstorm. Er wordt verwacht dat er vanaf vrijdagmiddag tot en met zaterdag zware sneeuwval is in New York City en op Long Island, met een mogelijke ophoping van wel 20 centimeter sneeuw voordat de storm afneemt.
24 minuten geledenBERLIJN (ANP/DPA) - De kansen op werk voor werklozen in Duitsland zijn op een historisch dieptepunt, waarschuwt de directeur van de Bundesagentur für Arbeit. In opmerkingen die vrijdag werden vrijgegeven, vertelt Andrea Nahles aan nieuwssite web.de dat de Duitse arbeidsmarkt al enkele maanden stagneert en geen vooruitgang boekt.
57 minuten geledenMOSKOU (ANP/BLOOMBERG) - Rusland en Kazachstan hebben de eerste lancering onder hun gezamenlijke Baiterek-ruimteproject uitgesteld. De debuutlancering van de Russische Soejoz 5-raket wordt verschoven naar een nader te bepalen tijdstip om extra controles mogelijk te maken.
58 minuten geledenBEIJING (ANP/AFP) - China's uitgestrekte spoornet voor hogesnelheidstreinen heeft een totale operationele afstand van 50.000 kilometer bereikt met de opening van een nieuwe lijn op vrijdag. Daarmee is het netwerk, het langste ter wereld, inmiddels een vijfde langer dan de omtrek van de aarde.
1 uur geledenBERLIJN (ANP) - De Duitse minister voor Digitale Zaken, Karsten Wildberger, staat open voor een verbod op sociale media voor kinderen, zoals dat in Australië is ingevoerd. "Ik zie daar veel voordelen in. Ik vind de vraag naar een leeftijdsbeperking meer dan gerechtvaardigd", zei hij tegen het Duitse persbureau dpa.
2 uur geledenNEW YORK (ANP/AFP) - De Britse techactivist Imran Ahmed, hoofd van de in de Verenigde Staten gevestigde anti-desinformatiewaakhond Center for Countering Digital Hate, heeft de regering van president Donald Trump aangeklaagd om een aan hem opgelegd visumverbod. Volgens Ahmed is de maatregel een "ongrondwettelijke" poging om een Amerikaanse inwoner uit te zetten.
2 uur geledenSINGAPORE (ANP/BELGA/BLOOMBERG) - Zilver heeft vrijdag voor het eerst een prijs van 75 dollar per troy ounce (31,1 gram) bereikt. Ook de goudprijs neemt steeds verder toe, mede door de opgelopen geopolitieke spanningen en de zwakte van de Amerikaanse dollar.
2 uur geleden