
Open dag Zeeuws Archief in teken van archief Koninklijke Maatschappij de Schelde
MIDDELBURG - De jaarlijkse open dag van het Zeeuws Archief op zaterdag 4 november, heeft dit jaar een Vlissings tintje. Het archief van de Koninklijke Maatschappij de Schelde staat centraal. In het depot kunnen topstukken uit het archief worden bekeken en tijdens de open dag zijn er lezingen van onder meer Tobias van Gent over de eerste Nederlandse duikboot die bij de Schelde is gebouwd.
Met de verhuizing van het Vlissingse gemeentearchief naar het Zeeuws Archief is ook het archief van de Koninklijke Maatschappij de Schelde in de Zeeuwse hoofdstad terecht gekomen. “De open dag is voor ons ieder jaar het moment om te laten zien wat we in huis hebbeb,” vertelt Rick Stoorvogel, medewerker communicatie bij het Zeeuws Archief. “Ieder jaar hebben we een thema. Vorig jaar was dat de slavenhandel van de Middelburgse Commercie Compagnie. Dit jaar staat het archief van de Schelde centraal. Het is een ontzettend groot archief, alles bij elkaar zo’n 250 strekkende meter. Het archief spreekt erg tot de verbeelding, zeker voor Vlissingen. De stad leefde op het ritme van de scheepswerf.”
Lezingen
Tijdens de open dag worden er lezingen gegeven die verband houden met de historie van de Vlissingse scheepswerf. Om 10:30 uur vertelt historicus Tobias van Gent over de Luctor et Emergo, de eerste Nederlandse onderzeeër die op de Schelde werd gebouwd. Wesley Sekewael geeft om 12:30 uur een presentatie over de Stoomhijskraan Schelde 38 die volledig is gerestaureerd en een plekje heeft gevonden op het voormalige Scheldeterrein. Oud-archivaris en Scheldekenner Ron van Maanen was verantwoordelijk voor de inventarisatie van het Schelde-archief en geeft om 14:30 uur een lezing over ‘400 jaar Vlissingen en scheepsbouw’.
De open dag wordt gehouden van 10 tot 16 uur. Om 16 uur geeft René van Stipriaan een lezing over Willem van Oranje in de Koorkerk. Deze lezing is georganiseerd door de Vrienden van het Zeeuws archief en is voor ‘vrienden’ gratis bij te wonen. Wie geen vriend is kan voor 7,50 euro een kaartje kopen bij het Zeeuws Archief.
Meer uit Vlissingen
VLISSINGEN - In de Lasloods in Vlissingen vindt vrijdag, zaterdag en zondag het Wijnfeest plaats.
9 uur geledenVLISSINGEN - Met heerlijk zomers weer en veel animo was het donderdagavond feest op de Vlissingse boulevard. Het goededoeleninitiatief 'Langste mosseltafel van Zeeland' bracht vele mosselliefhebbers samen. Aan gezellig versierde lange tafels genoten zij van mosselen en steunden hiermee stichting ALS Zeeland.
14 uur geledenVLISSINGEN - Drie auto's zijn donderdag aan het einde van de middag beschadigd geraakt bij een botsing op de Sloeweg in Vlissingen. Het ongeval veroorzaakte bij de Sloebrug files Vlissingen in.
17 uur geledenVLISSINGEN - Een jongeman is donderdagavond laat medisch onderzocht na een ongeval met een fatbike in de Adriaen Coortelaan in Vlissingen. Behandeling in het ziekenhuis was niet nodig.
17 uur geledenVLISSINGEN - Een ritje met de auto over Boulevard de Ruyter blijft in het seizoen verboden in de weekeinden en op feestdagen. Vanaf 2026 is een autorondje over het Keizersbolwerk wél mogelijk.
1 dag geledenVLISSINGEN - Pieter Jan Mersie, fractievoorzitter van ChristenUnie Vlissingen, staat op plek 41 op de CU-kandidatenlijst voor de komende Tweede Kamerverkiezingen.
1 dag geledenVLISSINGEN - Het sectorlicht is teruggeplaatst op het Keizersbolwerk in Vlissingen en het rode, stalen bouwwerk kan meteen alweer op veel belangstelling rekenen.
2 dagen geleden