OPEC verwacht ook volgend jaar hoge olieprijzen
WENEN (ANP/BLOOMBERG) - De olieprijzen blijven ook volgend jaar nog hoog, verwacht oliekartel OPEC. In de eerste prognose voor 2023 geeft de organisatie voor olieproducerende landen aan dat de vraag hoger blijft dan het aanbod. Dat zorgt voor aanhoudend hoge prijzen.
OPEC voorziet dat de vraag naar olie sneller groeit dan de extra productie. Dat verschil kan oplopen tot 1 miljoen vaten olie per dag. Om dat gat te dichten zouden de landen van het oliekartel flink meer olie moeten gaan oppompen, maar verschillende landen als Angola en Nigeria hebben nu al moeite om alle olie te produceren die ze volgens de onderlinge afspraken mogen. Dat komt onder meer door onderinvesteringen, maar ook door politieke instabiliteit.
De olieprijs ligt al langer boven de 100 dollar per vat. Dat zorgt onder meer voor hoge benzineprijzen en duurder transport. In Europa zijn de prijzen voor olie en diesel nog hoger omdat de euro is weggezakt ten opzichte van de dollar. Omdat olieprijzen in dollars worden verrekend, liep de prijs aan de pomp hier nog harder op dan normaal.
Voor diesel speelt ook nog mee dat veel diesel in Europa gemaakt wordt van Russische olie. Vanwege sancties tegen dat land sinds de inval in Oekraïne is ook die brandstof duurder.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - Warner Bros. Discovery was dinsdag een duidelijke winnaar op Wall Street. Het bedrijf won meer dan 4 procent aan beurswaarde na een bericht van entertainmentblad Variety over een mogelijk bod van 71 miljard dollar op het mediaconcern achter onder andere televisiezenders CNN en Discovery en streamingdienst HBO Max.
2 uur geledenBERLIJN (ANP/RTR) - Een tekort aan chips van het Nijmeegse chipbedrijf Nexperia lijkt voor toenemende problemen in de auto-industrie te zorgen. Het Japanse Nissan vermindert zijn productie volgende week met nog eens 1400 voertuigen, meldde persbureau Reuters op basis van ingewijden. Verder heeft de Duitse toeleverancier Bosch laten weten op drie locaties met verstoringen te kampen.
3 uur geledenGENÈVE (ANP/RTR) - De Wereldgezondheidsorganisatie (WHO) schrapt tot halverwege volgend jaar meer dan een kwart van haar personeelsbestand. Dit komt neer op een verlies van meer dan 2000 banen, ingegeven door de bezuinigingen bij de WHO vanwege het vertrek van de Verenigde Staten.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG/RTR) - Meta heeft een grote concurrentierechtszaak gewonnen in de Verenigde Staten. Daardoor ontloopt het moederbedrijf van Facebook, WhatsApp en Instagram een mogelijke gedwongen opsplitsing, iets waarop toezichthouders uit waren. De uitspraak lijkt een grote nederlaag voor de federale overheid.
6 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Europese aandelenmarkten daalden dinsdag tot het laagste niveau in een maand door de groeiende vrees onder beleggers voor een AI-bubbel. Ook op Wall Street kleurden de koersenborden opnieuw rood. In Amsterdam ging AkzoNobel (min 3,3 procent) flink omlaag.
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De loonsverhogingen in Nederland zwakken af, maar volgens werkgevers gaat dit proces te langzaam. Werkgeversvereniging AWVN vreest dat hogere loonkosten op lange termijn het concurrentievermogen verder uithollen en investeringsbeslissingen in het nadeel van Nederland doen uitvallen.
9 uur geledenNEW YORK (ANP) - Axalta Coating Systems behoorde dinsdag tot de winnaars op de beurzen in New York. Amerikaanse beleggers reageerden verheugd op de aankondiging dat het verfbedrijf gaat fuseren met zijn Nederlandse branchegenoot AkzoNobel. Door de fusie ontstaat de op een na grootste verf- en coatingsfabrikant ter wereld, na Sherwin-Williams. Axalta steeg 2,3 procent.
9 uur geleden