Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

OPEC+ verlaagt olieproductie om prijs te stutten

OPEC+ verlaagt olieproductie om prijs te stutten

WENEN (ANP/DPA) - Het oliekartel OPEC+ wil volgend jaar ongeveer 40 miljoen vaten (van 159 liter per stuk) per dag produceren. Volgens het Russische persbureau Tass betekent dit een verlaging van het totale productievolume van de groep olieproducerende landen en bondgenoten als Rusland met 1,39 miljoen vaten per dag.

Het besluit werd zondag in Wenen genomen door de alliantie van 23 landen. Er gingen uren van zware onderhandelingen aan vooraf. In de aanloop had vooral Saoedi-Arabië de speculaties aangewakkerd dat er een verdere productielimiet zou komen. Rusland, aan de andere kant, had aangegeven dat er geen behoefte was aan extra actie. In april was al besloten om de productie tot het einde van het jaar met 1,66 miljoen vaten per dag te verlagen om de olieprijs te stutten.

Afgezien van een korte stijging in april daalt de olieprijs al ongeveer een jaar. Halverwege 2022 kostte een vat OPEC-olie ongeveer 115 dollar, nu ligt de prijs rond de 75 dollar. De alliantie had al in oktober 2022 op deze ontwikkeling gereageerd en de productie met twee miljoen vaten per dag verlaagd. Het OPEC-kartel heeft een wereldwijd marktaandeel van ongeveer 40 procent.

Afrikaanse landen

De jongste vergadering van de OPEC+ begon later dan gepland omdat de partijen meer tijd wilden uittrekken voor gesprekken onderling. Vooral Afrikaanse OPEC-leden waren kritisch. Op hen werd druk uitgeoefend om de ruimte op te geven die zij nog hebben als het gaat om de hoeveelheid olie die zij mogen produceren. Die ruimte zou dan toekomen aan de Verenigde Arabische Emiraten (VAE), die graag meer olie willen produceren. Maar verscheidene Afrikaanse landen zijn juist op zoek naar investeringen om de productie de komende jaren verder op te voeren. En een verlaging van het productiequotum zou de landen juist minder aantrekkelijk maken voor buitenlandse investeerders.

De olieprijzen staan onder druk door het tegenvallende economische herstel in China na het loslaten van de coronabeperkingen door het land en de onzekerheid over de wereldeconomie en renteverhogingen van centrale banken.

Het beleid van de OPEC+ heeft ook invloed op de prijzen aan de pomp. In april steeg de adviesprijs voor 1 liter Euro95 na het productiebesluit van het oliekartel weer tot net boven de 2 euro. Nu staat die adviesprijs op 1,962 euro. Voor diesel is dat 1,642 euro per liter. Pompstationhouders kunnen wel afwijken van de adviesprijzen van de grote oliebedrijven. Automobilisten betalen die prijzen doorgaans alleen langs de snelweg, elders liggen de prijzen vaak lager.

Meer uit Buitenland

Anticorruptiediensten doorzoeken kantoor van stafchef Zelensky

KYIV (ANP/RTR/AFP) - De Oekraïense anticorruptieautoriteiten hebben het kantoor van de stafchef van president Volodymyr Zelensky, Andri Jermak, doorzocht. De diensten willen nog niet zeggen waarom de actie precies plaatsvond en wat er is gevonden. Jermak zegt zijn medewerking te verlenen.

1 uur geleden
Dodental brand Hongkong loopt op, nog circa 200 vermisten

HONGKONG (ANP/AFP) - Door de grote brand in woontorens in Hongkong zijn zeker 128 doden gevallen. De autoriteiten houden rekening met een verdere stijging van het dodental. Er worden nog ongeveer tweehonderd mensen vermist.

1 uur geleden
Hongaarse premier Orbán vrijdag op bezoek bij Poetin

BOEDAPEST (ANP/RTR) - De Hongaarse premier Viktor Orbán brengt deze vrijdag nog een bezoek aan de Russische president Vladimir Poetin in Moskou. Hij wil praten over de olie- en gasleveringen aan Hongarije en over mogelijke vredesinspanningen voor de oorlog tussen Oekraïne en Rusland.

1 uur geleden
Overstromingen Thailand: mortuarium overvol, dodental stijgt

SONGKHLA (ANP/AFP/RTR) - Het belangrijkste mortuarium dat de lichamen van slachtoffers van de overstromingen in het zuiden van Thailand ontvangt, is overvol, aldus een vertegenwoordiger van het ziekenhuis in de stad Songkhla. Volgens de autoriteiten zijn er tot nu toe 145 doden gevallen door de overstromingen.

3 uur geleden
Bluswerkzaamheden woontorens Hongkong afgerond

HONGKONG (ANP/AFP) - De brandweer van Hongkong heeft vrijdag de bluswerkzaamheden afgerond in de woontorens die door een brand werden verwoest. Daarbij vielen zeker 94 doden. Het is de ergste brand die de stad in decennia heeft meegemaakt.

3 uur geleden
Trump zegt migratie uit derdewereldlanden 'permanent te pauzeren'

WASHINGTON (ANP/AFP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft gezegd dat de Verenigde Staten "migratie uit derdewereldlanden" permanent willen stopzetten. "Ik zal de migratie uit alle derdewereldlanden permanent pauzeren om het Amerikaanse systeem volledig te laten herstellen", schreef Trump op sociale media.

4 uur geleden
Trump: een van de neergeschoten leden National Guard overleden

WASHINGTON (ANP/RTR) - Een van de twee leden van de Nationale Garde die nabij het Witte Huis werd neergeschoten, is overleden. Dat meldde de Amerikaanse president Donald Trump tijdens een persmoment.

7 uur geleden