OPEC-chef aan leden: wijs afspraken tegen fossiele brandstof af
DUBAI (ANP/BLOOMBERG) - De landen die lid zijn van oliekartel OPEC zouden niet moeten instemmen met plannen die gericht zijn tegen fossiele brandstoffen. Die oproep heeft secretaris-generaal Haitham Al Ghais van het kartel gedaan in een brief aan dertien lidstaten. Die zijn bijeen op de klimaattop in Dubai.
De onderhandelingen op de COP28 gaan moeizaam. Desondanks publiceerden de organisatoren vrijdag een nieuw concept van de eindtekst voor de afronding van de top. Daarin staan stevig opties genoemd om fossiele brandstoffen uit te faseren. Al Ghais schrijft in zijn brief zich zorgen te maken. "Het lijkt erop dat de buitensporige en onevenredige druk tegen fossiele brandstoffen een kantelpunt kan bereiken met onomkeerbare gevolgen."
Al Ghais schrijft verder dat de OPEC zal "blijven pleiten voor het verminderen van uitstoot, zonder een keuze te maken voor energiebronnen". Volgens hem heeft de wereld grote investeringen nodig in alle energiebronnen. "Inclusief koolwaterstoffen, alle technologieën en begrip voor de energiebehoeften van alle volkeren. Energietransities moeten rechtvaardig, eerlijk en inclusief zijn."
Saoedi-Arabië, het land dat de OPEC feitelijk leidt, liet maandag al aan Bloomberg weten niet in te stemmen met een tekst die oproept tot het afbouwen van fossiele brandstoffen. Dergelijke taal zou het land "absoluut niet" accepteren, zo meldde de minister van Energie Abdulaziz bin Salman.
Meer uit Financieel
GHLIN (ANP/BELGA) - H&M Logistics, de logistieke tak van de Zweedse moderetailer, sluit definitief het distributiecentrum in het Belgische Ghlin, in het zuiden van het land. Dat bevestigt vakbondsman Philippe Dumortier aan persbureau Belga. Daarmee gaan ongeveer 440 banen verloren.
8 minuten geledenNEW YORK (ANP) - eBay ging dinsdag licht omlaag op de beurzen in New York. De onlinemarktplaats heeft het overnamebod van bijna 56 miljard dollar van videogameketen GameStop afgewezen. Volgens voorzitter Paul Pressler van eBay is het bod van het veel kleinere GameStop niet geloofwaardig en niet aantrekkelijk. Beleggers waren al sceptisch over het bod, aangezien GameStop weinig informatie heeft gegeven over hoe het bedrijf de overname wil financieren.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De overheid gaat honderden aanvragen van boeren voor een vergoeding voor natuurvriendelijke landbouw herbeoordelen. Volgens landbouworganisatie LTO zijn te veel aanvragen voor de zogeheten ecoregeling verlaagd of afgewezen.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De inflatie in de Verenigde Staten is in april tot het hoogste niveau in drie jaar gestegen, zo bleek dinsdag uit overheidsdata. Dat is het gevolg van de oorlog in het Midden-Oosten, waarvan de economische gevolgen doorwerken in de grootste economie ter wereld.
1 uur geledenNIEUWEGEIN (ANP) - Werknemers tussen de 25 en 45 jaar zitten vaker en langer ziek thuis, merkt de Arbo Unie. Tussen 2020, het eerste jaar van de coronapandemie in Nederland, en 2025 is het aantal meldingen van burn-outgerelateerde klachten onder deze groep volgens de arbodienstverlener verdubbeld. De gemiddelde duur van hun psychisch verzuim, bijvoorbeeld door een burn-out, is opgelopen tot richting een half jaar.
1 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Havenbedrijf Rotterdam zegt net als Advocates for the Future (AftF) te streven naar een klimaatneutrale haven. De juridische non-profitorganisatie heeft dinsdag geëist dat de haven zo snel mogelijk de fossiele activiteiten afbouwt. "We verschillen echter van mening over de manier waarop dit doel moet worden bereikt", laat het havenbedrijf weten in een reactie.
2 uur geledenSAN JOSÉ (ANP) - Onlinemarktplaats eBay ziet niets in het overnamevoorstel van gamewinkelketen GameStop. Dat laatste bedrijf deed vorige week een bod van bijna 56 miljard dollar op eBay, maar die internetonderneming betwijfelt onder andere of GameStop de financiering wel rond kan krijgen.
3 uur geleden