Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Opa Goesenaar Hans Colijn hielp spoorlijn herstellen na Ramp

Opa Goesenaar Hans Colijn hielp spoorlijn herstellen na Ramp

GOES - De opa van Hans Colijn uit Goes heeft na de Watersnoodramp als inspecteur van de Nederlandse Spoorwegen gewerkt aan het herstel van de spoorlijn bij de Sloedam en Kruiningen. “Zeventig jaar na dato terugkijkend met een van mijn vader gekregen boek over de Watersnoodramp, realiseer ik me wat een huzarenstukjes die werkzaamheden geweest zijn”, vertelt Colijn. “Ze hadden toen nog geen grote hypermoderne drijvende bokken en hoogwerkers, zoals nu. Met noeste handenarbeid en tomeloze inzet moesten de spoorwegwerkers de spoorverbindingen, die van levensbelang waren, herstellen. En het liefst zo snel mogelijk.” 

De Goesenaar betreurt het dat zijn opa Colijn hem weinig verteld heeft over zijn inzet voor de wederopbouw. “Ik ging regelmatig met hem vissen in de zestiger jaren van de vorige eeuw. Dan denk je dat zoiets nog wel leeft in zijn hoofd, maar net als vertellen over de oorlog, dat deed men veelal niet. Men liet het voor wat het was.”

Nu is Hans Colijn erachter gekomen dat mensen, onder wie opa Colijn en zijn nog jonge zoon Adrie, meteen na de rampnacht in ‘t Sloegebied aan de slag gingen om de weggespoelde dijk en spoorrails te herstellen. “Bij Kruiningen werd de spoorlijn de ‘Badkuip-spoorlijn’ genoemd. De plek bij het Sloe staat bekend als ‘Gat van Colijn’, naar mijn opa. Ik had hem graag gevraagd of hij daar blij mee was, maar hij is helaas al een tijdje overleden.”

Na het werk aan de Sloedam trok het team in het voorjaar richting Kruiningen-Oostdijk om daar de spoorverbinding te herstellen. “Het was steeds slechts een tijdelijke oplossing. Er was ook nog eb en vloed aanwezig. De met grind in plaats van zand opgehoogde spoorbaan werd op zijn plaats en veilig gehouden door houten bekistingen, gemaakt met houten paaltjes over het kilometerslange traject. Die paaltjes bracht men meestal handmatig aan. Bij laag water kon de trein met een maximumsnelheid van 10 kilometer per uur en eerst nog met alleen goederen weer rijden. Passagiers werden in het begin nog met autobussen vervoerd.”

Collegialiteit, inzet en hulpvaardigheid waren de drijfveren om met elkaar de schouders er onder te zetten, blikt Colijn terug op het werk van zijn opa. “Eind februari 1953 was het weer mogelijk om veel plaatsen in Zeeland per tijdelijk spoor te bereiken, maar nabij Kruiningen-Oostdijk duurde het veel langer. Pas eind april, en op delen van het traject pas in mei, was het weer mogelijk om de ‘normale’ dienstregeling te hervatten. Deze mensen hebben vaak met gevaar voor eigen leven een geweldige prestatie geleverd om het normale leven tussen de Zeeuwse eilanden weer zo snel mogelijk te kunnen hervatten en de wederopbouw van Zeeland op te starten.”

Meer uit Beveland

Nieuw artikel

BORSSELE - Molen De Hoop en Verwachting in Borssele heeft woensdag 17 september een nieuwe wiek gekregen. Eigenlijk had dat een dag eerder al moeten gebeuren, maar toen gooide de harde wind roet in het eten. De molen is sinds 1980 eigendom van de gemeente Borsele.

8 minuten geleden
Camera’s onderzoeken verkeerssituatie bij rotonde Poelplein

GOES - Van vrijdag 26 september tot en met donderdag 9 oktober registreren speciale camera's het verkeer bij de rotonde Poelplein in Goes. De rotonde verbindt de Fruitlaan, Van Hertumweg en Anthony Fokkerstraat en staat bekend als een plek waar relatief veel verkeersincidenten plaatsvinden.

2 uur geleden
Grote restauratie-subsidie voor Grote kerk in Goes

GOES - Zeeland investeert fors in het behoud van cultureel erfgoed. Het budget voor restauratiesubsidies is deze collegeperiode flink verhoogd: in totaal verdeelde de Provincie 3,2 miljoen euro over vijftien projecten verspreid over de provincie. Een van de grootste ontvangers is de Grote of Maria Magdalenakerk in Goes, waarvoor €393.416 beschikbaar is gesteld.

7 uur geleden
Zeven EHBO jubilarissen ontvangen lintje

COLIJNSPLAAT - Tijdens de cursusavond van de EHBO vereniging Noord-Beveland in Colijnsplaat zette burgemeester Meeuwisse zeven jubilarissen in het zonnetje. 

1 dag geleden
Opening speeltuin de Fanfaria in wijk Aria

GOES - Wethouder Joan Veldhuizen opende onlangs speeltuin De Fanfaria in de wijk Aria. Voorzitter André Lindenbergh van wijkvereniging Overturia benadrukte de lange voorbereiding van dit groene project, mogelijk gemaakt door gemeente, aannemer, sponsors en buurtbewoners.

1 dag geleden
Statiegeld-bulkmachine bij Sleutelen Aan Vermogen in Goes

GOES - Bij Sleutelen Aan Vermogen (SAV) in Goes is op 15 september een nieuwe bulkmachine voor statiegeldverpakkingen geopend. De machine maakt het mogelijk om meer dan honderd flesjes en blikjes tegelijk in te leveren. Dat scheelt consumenten en organisaties met volle zakken of dozen veel tijd en moeite.

2 dagen geleden
Samenwerking Zeeuwse ziekenhuizen voor behoud zorg; inzet robot en concentratie behandelingen

GOES - Om de zorg in Zeeland te behouden gaan de Zeeuwse ziekenhuizen Adrz en Zorg Saam meer samenwerken. 'Met concentratie van bepaalde operaties en de aanschaf van een chirurgie-robot kan belangrijke zorg in Zeeland behouden blijven', staat in een gezamenlijk persbericht van de beide ziekenhuizen. 'Dit is een belangrijke stap voor de Zeeuwse ziekenhuiszorg en dat vindt ook CZ, de grootste zorgverzekeraar in Zeeland.'

2 dagen geleden