
Op de werkvloer bij visgroothandel Adri & Zoon: ‘Planner en chauffeur vormen tandem’
Op de moderne locatie van visgroothandel Adri & Zoon in Yerseke stapt transportplanner Sjaak van der Jagt (52) al telefonerend de vergaderkamer binnen. Zijn gesprek maakt direct duidelijk dat het werk van een planner echt een tandem vormt met de chauffeur onderweg. Chauffeur Jaco den Braber (33) ís zo’n chauffeur. En momenteel wordt hij ingewerkt als assistent-planner. Sjaak weet als geen ander dat die chauffeurservaring als planner van pas komt.
Sjaak (52) werkt drie jaar bij Adri & Zoon en heeft daarvoor 28 jaar bij Prins & Dingemanse in de mosselen gewerkt. Daar begon hij als chauffeur en kwam later in de planning van chauffeurs en (extern) transport terecht. “Toen het bedrijf in vier weken tijd verkocht werd bleef er weinig van mijn functie over. Bij die werkgever namen we al vis mee uit Frankrijk voor ‘derden’, waaronder Adri & Zoon. Zo kende ik Pedro, de zoon van de eigenaar. Ik heb hem gebeld, had direct een afspraak en kon binnen enkele weken hier beginnen.”
Jaco (33) begon als bijrijder in de meubelbranche. Het beviel hem en hij haalde zijn groot rijbewijs op zijn achttiende. Toen de geboren Tholenaar negen jaar later verhuisde naar Yerseke zocht hij dichterbij werk en kwam als nachtchauffeur in dienst. “Na 3,5 jaar ‘s nachts rijden ging me dat tegenstaan. Ik ben daar fysiek niet geschikt voor. Op dat moment waren de dagdiensten al ingevuld, maar bij mijn afscheid zei ik graag te willen terugkeren als er werk overdag bij zou komen. Dat gebeurde twee jaar later. We hebben nu 145 personeelsleden van wie vijftien chauffeurs. Vooral voor de nachtritten zoeken we collega’s met een CE|code95-rijbewijs.”
Planning en ritten
“De dagplanning staat al weken tevoren vast”, zegt Sjaak. “We houden wel dagelijks in de gaten of de lading er qua volume nog op past. Als we tien ton aan verse vis in tempex vervoeren dan moet de chauffeur echt zijn best doen. Bij iedere klant krijgen we ook weer wat mee terug (emballage). Een handelsonderneming lost op iedere route bij een klant en koopt daar ook weer wat in. Een voorbeeld: wij fileren zalm, dat leveren we aan rokerijen en bij sommige rokerijen kopen wij weer gerookte zalm terug. Gesneden, in porties en dat verkopen wij weer aan andere klanten. Chauffeurs zijn dus nooit ‘leeg’ als ze terugkeren en moeten eerst lossen. En de wagen uitspuiten!” zeggen de mannen in koor. “Want het is werk met een luchtje”, lacht Jaco.
Nachtchauffeurs
Bijna zeventig procent van de ritten betreft avond- en nachtwerk. Dat is niet iedereen op het lijf geschreven. Jaco kan erover meepraten: “Iemand die de branche en het werk leuk vindt, maar overdag niet kan slapen is fysiek ongeschikt als nachtchauffeur. Je werkt alleen. Als je om 18.00 uur begint, dan ga je aan de hand van de laadlijst zelf je auto laden. Achter de klantnaam staan de losinstructies en of je een sleutel of alarmcode nodig hebt. Zo kunnen we ‘s nachts de handel in de diepvries of koeling zetten. “Maar”, vult Sjaak aan, “het kan nog weleens gebeuren dat de code is aangepast of (echt Zeeuws) er doet wat op….’dan word ik gebeld, ja ook ‘s nachts. Behalve een rijbewijs wordt hier zelfredzaamheid en initiatief dan ook zeer gewaardeerd.”
Sjaak heeft als planner voordeel van zijn rijervaring. Van alle vaste chauffeurs kent hij de ‘gele vakjes’, oftewel de lievelingsroutes. “Als het even kan rijden ze drie of vier keer per week hun favoriete route, daar doen we ons best voor.” Per chauffeur is het verschillend wat een route favoriet maakt. Voor de dagchauffeur zit het in het ontmoeten van mensen en een praatje maken. De nachtchauffeur geniet van de rust op de weg.
Visveiling
Jaco spotte op een visveiling in Oostende een tarbot van 130 kilo. Wetend dat er een paar klanten zijn die dat wel zien zitten stuurt hij een foto met onderschrift ‘da’ s gaaf’ naar de inkoper. “Er lagen er tien en hij koopt er negen in!”, grijnst hij. Op een foto ligt de enorme vis in de hal. Een collega is ernaast gaan liggen om aan te tonen hoe groot een vis van 130 kilo is. Het begon voor de gein, maar het is heel leuk dat het dan zo uitpakt.”
PASPOORTEN:
Naam:
Jaco den Braber (33)
Woonplaats:
Yerseke
Burgerlijke staat:
Gehuwd,
een zoon en dochter
Opleiding:
Vmbo metaal, rijbewijs CE+code95
Hobby:
Vissen
Naam:
Sjaak van der Jagt (52)
Woonplaats:
Yerseke
Burgerlijke staat:
Gehuwd,
een zoon en dochter
én 1 kleindochter
Opleiding:
LTS metaal, Logistiek manager (EVO), ondernemersdiploma en rijbewijs CE+code95
Hobby:
Mountainbiken
Meer uit Beveland
BORSELE - Mis je soms een voetbaltraining om voor je broertje met autisme te zorgen? Of besteed je je vrije middagen aan je oma die steeds vergeetachtiger wordt? Veel jonge mantelzorgers herkennen dit, maar hun inzet blijft vaak onzichtbaar. Tijdens de landelijke Week van de Jonge Mantelzorger zorgt de gemeente Borsele voor meer aandacht, bewustwording en (h)erkenning voor jonge mantelzorgers.
8 uur geledenNIEUWDORP- In een loods aan de Polenweg staat een berg afval in brand. De brandweer is met twee blusvoertuigen aanwezig om de brand te bestrijden. Een extra waterwagen is nog onderweg om voldoende water beschikbaar te hebben. Het is niet duidelijk hoe de brand ontstaan is. De brandweer schaalde op naar middelbrand.
10 uur geledenAlvast voor Vaderdag kreeg ik een drone-met-camera en dat kwam goed uit, want ik wilde u laten zien hoe het koor ('de achterkant') van de Grote of Maria Magdalenakerk zijn stempel drukt in de Lange Kerkstraat. Je kunt dat namelijk alleen goed vanuit de lucht zien. Het is een smalle straat. Als je er winkelt, zullen de meeste mensen de hoog verheven kerk zelfs helemaal niet zien. Toch is de kerk erg aanwezig in deze winkelstraat. De contouren van de kerkachterkant zijn met een beetje goede wil namelijk zichtbaar in drie winkels. En deze vogelvluchtfoto is het resultaat, niet gek hè, voor een beginnende dronepiloot?
1 dag geledenRILLAND - Twee personen zijn vanmiddag uit de Westerschelde gered na een aanvaring tussen twee schepen op de Westerschelde bij Rilland. De hulpdiensten trokken massaal uit.
2 dagen geledenGOES - De Rotaryclub Goes heeft 10.000 euro opgehaald voor Stichting Nationaal Fonds Kinderhulp. Met dit geld zullen zomerpret-rugzakken worden uitgereikt aan Zeeuwse kinderen die door financiële omstandigheden niets leuks kunnen ondernemen in de zomervakantie.
2 dagen geledenBORSELE - De wijkagenten van de gemeente Borsele waarschuwen voor nepagenten die actief zijn in hun gemeente. Bij benadering of twijfel mag 112 gebeld worden.
2 dagen geleden'S-GRAVENPOLDER - Een scooterrijder is donderdagavond tijdens een politieachtervolging ten val gekomen nadat hij eerder een stopteken negeerde. De 18-jarige man uit de gemeente Borsele raakt hierbij gewond en werd per ambulance overgebracht naar het ziekenhuis.
2 dagen geleden