Op de werkvloer bij uitvaartbegeleider Prisca: ‘Als het me niet meer raakt, dan ga ik op zoek naar ander werk’
Prisca Rombouts-Dik werkt sinds 2018 bij Coppens Uitvaartzorg aan De Meeten in Roosendaal. Eerder werkte ze als verpleegkundige en op de Mytylschool en bij de Huisartsenpost, maar zo’n zeven jaar geleden besloot ze zich te verdiepen in de uitvaartbranche. Vier jaar geleden hakte ze de knoop door en ging ze officieel aan de slag bij Coppens Uitvaartzorg als uitvaartbegeleider.
Wat houdt je werk precies in?
Wij spreken bewust van een uitvaartbegeleider en geen uitvaartverzorger. Vanaf het moment van overlijden tot aan de uitvaart begeleiden wij de nabestaanden. Wij helpen ze bij het organiseren van het afscheid. Je zorgt voor ze, maar je ontzorgt ze ook. In de week tussen het overlijden en het afscheid ben je de steun en toeverlaat voor de nabestaanden. Ze moeten in een korte tijd veel keuzes maken en wij begeleiden ze daarbij.
Dat lijkt me heel intensief werk.
Ja, dat is het ook. Je stapt bij mensen binnen tijdens een heel kwetsbaar moment in hun leven. Het is aan ons om in een korte tijd het vertrouwen te winnen. Samen ga je aan de slag om een mooi afscheid vorm te geven. Je hebt families die bijna alles zelf willen regelen, maar ook families die liever zoveel mogelijk aan ons overlaten. Beiden is prima. Soms is het ook gewoon belangrijk om een luisterend oor te bieden en tijd voor ze te maken.
Kan je ons meenemen in hoe een dag voor jou eruit ziet?
Een dag is bij ons nooit hetzelfde. Meestal beginnen we wel om 09.00 uur met een kort overleg. Wie heeft wat op de planning staan? Dan wordt ook meteen bekeken wat er in de afgelopen nacht is gebeurd en die meldingen verdelen we. Ik heb bijvoorbeeld gisteren een regelgesprek gehad. Vandaag ga ik met de rouwkaart aan de slag, ga deze aan de familie laten zien en zorgen dat deze verzonden worden. Administratie, telefonische afspraken of naar een uitvaart gaan kunnen ook onderdeel zijn van een werkdag. We voeren ook nagesprekken enkele weken na de uitvaart, om te bekijken of we nog iets voor de nabestaanden kunnen doen. Die contactmomenten zijn wel onze prioriteit. Je beleeft een hele intense week met de nabestaanden en dat willen we ook mooi afsluiten.
Geen 9-tot-5-mentaliteit dus?
Dat klopt, we werken ook in de avonduren en weekenden. Als iemand overlijdt, dan gaan we samen met 2 collega’s van het verzorgingsteam de overledene ophalen. Dan maken we vaak gelijk een afspraak om af te stemmen wanneer we langskomen voor een regelgesprek. Soms maak je hele lange dagen en je maakt rare tijden. ‘s Nachts kan de telefoon ook gewoon afgaan, dus nee, het is geen gestructureerde baan. Er zijn weken bij waarin je veel uren werkt, maar er zitten ook rustige weken tussen. Toch heb je het vaak niet door. Het werk is zo afwisselend dat de tijd voorbij vliegt.
Het lijkt me ook een emotionele baan.
Je hebt altijd met emoties te maken, dat klopt, maar het gaat vaak gepaard met een lach en een traan. Natuurlijk raakt het me wel. Als het me niet meer raakt, dan moet ik op zoek naar ander werk. Soms geven mensen je een knuffel en dan stap ik toch met tranen in mijn ogen in de auto. Dan zet ik lekker de muziek hard aan, raampje open en probeer ik het los te laten. Natuurlijk zit er ook verschil tussen mensen die overlijden na een lang ziektebed of (jonge) mensen die plots uit het leven gegrepen worden. Beiden zijn erg verdrietig voor de families, maar daar ga je toch anders mee om. Gelukkig regel ik een afscheid niet alleen, dat doe ik samen met al mijn collega’s. We zijn er voor elkaar als het nodig is en zijn een hecht team, dat is heel waardevol.
Toch wil je dit werk blijven doen?
Ja, het klinkt misschien vreemd, maar het is een heel mooi vak. Mensen denken dat ik dagelijks met de dood bezig ben, maar mijn werk is gericht op de nabestaanden. En daar haal ik heel veel voldoening uit. Het kost veel energie, maar het geeft ook veel energie. Als nabestaanden achteraf vertellen dat het precies zo was, zoals ze hadden gewild, dan is dat fantastisch om te horen. Daarvoor doe je het. Een mooi afscheid helpt bij de rouwverwerking. Na de uitvaart begint voor hen het echte leven weer en dan is het goed dat ze op een mooi en waardevol afscheid kunnen terugkijken.
Is het werk als uitvaartbegeleider iets voor jou? Kijk dan snel hier.
Meer uit Tholen
STAVENISSE - Rien de Graaf is vrijdagmiddag tijdens de onthulling van het gerestaureerde grafmonument in de Hervormde Kerk van Stavenisse verrast met een Koninklijke onderscheiding. De onderscheiding kreeg hij vanwege zijn jarenlange inzet voor onder meer de kerk en de restauratie van het monument Hieronymus van Tuyll van Serooskerke.
4 uur geleden[Advertorial] POORTVLIET - Dertig jaar geleden schreef Jolanda Geelen haar praktijk Engedi in bij de Kamer van Koophandel. Inmiddels heeft zij al vele cliënten mogen begeleiden bij uiteenlopende hulpvragen, zoals trauma, verlies, relatieproblemen en misbruik. Vanuit haar praktijk in Poortvliet blikt ze dankbaar terug op een intense maar waardevolle periode.
11 uur geledenTHOLEN - Ben jij dé WK-kenner van de regio? Doe mee met de WK-prijsvraag van Uitgeverij de Bode en win een LG televisie!
1 dag geledenBERGEN OP ZOOM/THOLEN - Ooit waren er 23 weervissers actief op de Oosterschelde, nu is er nog maar één: Henk van Schilt, schoonzoon van Cor van Dort, de bekendste weervisser van Bergen op Zoom, die in september 2025 overleed op 93-jarige leeftijd.
1 dag geledenWEST-BRABANT/THOLEN - Het Bravis ziekenhuis zet een speciaal IC-filter in om medicijnresten, zoals antibiotica, uit het rioolwater te houden. Het filter wordt ingezet op de Intensive Care en is ontwikkeld in samenwerking met Zereau.
2 dagen geledenPOORTVLIET - Een minderjarig meisje is dinsdagavond gewond geraakt toen zij met haar brommer ten val kwam op de Kadijk bij Poortvliet. Volgens de politie botste ze daarbij tegen een paaltje.
2 dagen geledenSINT PHILIPSLAND/STEENBERGEN - De Slaakbrug (N257) is van donderdag 28 tot en met vrijdag 29 mei afgesloten vanwege onderhoud. Rijkswaterstaat voert dan werkzaamheden uit aan de voegovergangen en opleggingen. Zowel de hoofdrijbaan als de parallelbaan zijn dicht. Als het werk uitloopt, wordt er doorgewerkt tot en met zaterdag.
2 dagen geleden