Op de werkvloer bij Henry: 'Ik vind het leuk om met de nieuwste lastechnieken te werken'
Wie kan er mooier vertellen over zijn vak dan degene die er dagelijks mee bezig is. Waar komt zijn of haar liefde voor het vak vandaan? Waarom hebben ze voor dit beroep gekozen? Wat is er nou zo mooi aan het vak? En hoe ziet een werkdag er eigenlijk uit? Deze week: Henry van der Velde.Het Bergse bedrijf BOZ Group BV is in 1974 opgericht door Harry van Opdorp. Ze waren gevestigd aan de Ringersweg in Bergen op Zoom. Met het oog op toekomstige groei verhuist het bedrijf in januari 1997 naar de Bongaertsweg 8 in Bergen op Zoom zodat ook het poedercoaten in eigen beheer kan worden gedaan. Omdat het bedrijf ook gaat starten met montagewerk wordt er kort daarna een bedrijfshal in gebruik genomen aan de Witteveenweg. In 2021 worden de montageactiviteiten verder uitgebreid in een tweede bedrijfshal aan de Blankenweg, eveneens in Bergen op Zoom. Door diverse uitbreidingen beschikt het bedrijf inmiddels over ruim 13.000 vierkante meter productieruimte. In 2008 neemt Corné van Opdorp de dagelijkse leiding over. Het bedrijf is gespecialiseerd in het maken van industrieel plaatwerk voor machines en apparaten van staal, roestvrijstaal en aluminium. Er werken, afhankelijk van het aantal uitzendkrachten, tussen de 100 en 150 mensen. Henry van der Velde is er in vaste dienst als laserlas operator.Wat houdt je werk in?“Met behulp van een laserlas robot las ik diverse werkstukken. Momenteel ben ik bezig met het lassen van frames voor een megagrote telescoop voor de ESO, de Europese Zuidelijke Sterrenwacht. Er komen in totaal 798 spiegels op te zitten en elke spiegel wordt op een frame geplaatst. Dit is natuurlijk uiterst nauwkeurig werk waarbij het gaat om honderdsten van millimeters. Daarvoor is een robot heel geschikt. Ik programmeer de robot en vervolgens wordt het frame in een afgesloten ruimte door de robot gelast. Op een beeldscherm kan ik precies volgen of het allemaal goed gaat”, vertelt Henry.
Waarom heb je voor dit werk gekozen?
Henry vertelt: “ik was werkzaam bij de inmiddels failliete meubelfabriek Nijpels. Na een aantal maanden solliciteren mocht ik op gesprek komen bij de BOZ Group. Hoewel ik geen ervaring had met lassen werd ik aangenomen. Omdat ik wel ervaring had met kwaliteitscontrole en ict ben ik opgeleid tot laserlas operator wat ik met erg veel plezier doe”.
Welke opleiding en vaardigheden of eigenschappen heb je nodig voor deze functie?
“Ik heb een opleiding elektrotechniek gevolgd op de LTS en MTS maar dat werk lag me niet zo. In mijn vorige baan heb ik mezelf opgewerkt van productiemedewerker tot productie planner en de laatste zes jaar was ik verantwoordelijk voor de kwaliteitscontrole en ict. Na diverse cursussen bij SVM, Stichting Vakopleiding Metaal in Oudenbosch, heb ik bij het Trumpf opleidingscentrum in Duitsland het laserlassen geleerd. Ik kreeg daar uitleg over het programmeren, bedienen en optimaliseren van de laser robot. Vorig jaar heb ik de cursus ‘internationaal robot programmeur’ gevolgd bij SVM, samen met 2 collega’s. Daarnaast is het belangrijk dat je nauwkeurig kunt werken en altijd de veiligheidsmaatregelen in acht neemt”, zegt Henry.
Wat vind je zo leuk aan dit werk?
“Ik vind het leuk en uitdagend om te mogen werken met de nieuwste technieken op lasgebied. Doordat het bedrijf veel investeert in nieuwe technieken leer ik steeds weer bij en blijft mijn kennis up to date. Ook het volgen van bijscholing vind ik erg interessant. Nu ben ik bezig met een cursus voor het offline programmeren van de robot. Dat is best pittig maar ook erg leuk om te doen”.
Hoe ziet je werkdag eruit?
Henry vertelt: “we werken in 2 ploegen. De ene week begin ik ’s morgens om zes uur en werk ik tot twee uur. De andere week begin ik om twee uur en werk ik tot 10 uur ’s avonds. Ik begin met het bekijken van de planning. Daarna controleer ik of alle producten die nodig zijn voor de planning aanwezig zijn en dan begin ik aan het laswerk. Voor ieder onderdeel wat wordt gemaakt heb ik een controlelijst die ik moet bijwerken zodat ik zeker weet dat alle werkzaamheden voor dat onderdeel goed zijn gedaan”.
Hoe zie je de toekomst binnen dit bedrijf?
“Ik hoop in de toekomst nog meer bij te leren door cursussen te volgen. Vorig jaar heb ik een cursus 3-D tekenen gevolgd en we zijn nu net begonnen met het zelf maken van mallen. Het meedenken over het maken van zo’n mal zodat de laswerkzaamheden goed kunnen worden uitgevoerd is erg leuk. Als je er voor open staat en laat zien dat je geïnteresseerd bent zijn er best veel mogelijkheden binnen dit bedrijf”, besluit Henry.
Naam:
Henry van der Velde
Woonplaats:
Bergen op Zoom
Leeftijd:
46 jaar
Burgerlijke staat:
Getrouwd
Kinderen:
2 dochters
Werkt bij:
BOZ Group BV
Functie:
Laserlas operator
Sinds:
2019
Hobby’s:
‘Ik tafeltennis al vanaf mijn 12de. Verder vind ik het leuk om af en toe te gamen of een film te kijken. Maar mijn meeste vrije tijd gaat naar mijn gezin.’
Meer uit Tholen
SINT PHILIPSLAND - Bij een ernstig verkeersongeval op de Rijksweg in Sint Philipsland zijn dinsdagmiddag drie mensen gewond geraakt. Een auto werd na vermoedelijk een bijzondere verrichting geraakt door een bedrijfsbusje en kwam tot stilstand tegen een knotwilg. De brandweer moest de inzittenden uit de auto bevrijden. Eén van de slachtoffers werd met een traumahelikopter naar het ziekenhuis gebracht.
4 uur geledenOUD-VOSSEMEER - De nieuwe randweg bij Oud-Vossemeer zal de omliggende woningen naar verwachting niet belasten met geluidsoverlast. Dat blijkt uit onderzoek dat de Provincie Zeeland heeft laten uitvoeren. De weg, die ten zuiden van het dorp wordt aangelegd om het doorgaande en vrachtverkeer uit de kern te halen, blijft binnen de wettelijke geluidsgrenzen.
7 uur geledenTHOLEN - Drie scholen in de gemeente Tholen doen binnenkort mee aan de Textiel Race. Samen met acht basisscholen in de Bevelanden gaan de leerlingen van groep 7 en 8 zoveel mogelijk oud textiel hergebruiken en inzamelen. De school die de meeste punten verzamelt, wint een prijs.
11 uur geledenWEST-BRABANT/THOLEN - De landelijke griepepidemie zet door en zorgt op meerdere plekken in Nederland voor extra druk op de zorg. Dat meldde de NOS deze week op basis van cijfers van het RIVM. Ook bij het Bravis Ziekenhuis is sprake van een seizoensgebonden toename van patiënten met griep- en luchtweginfecties, al blijft de situatie daar volgens het ziekenhuis beheersbaar.
14 uur geledenPOORTVLIET - Poortvliet heeft als eerste in de gemeente Tholen een mobiliteitshub. Reizigers stappen al sinds 15 februari op bij deze nieuwe opstapplaats, maar wethouder Corniel van Leeuwen wilde tot na de voorjaarsvakantie wachten met de officiële opening. Met de hub wordt een stap gezet naar het vernieuwde vervoersysteem in Zeeland.
1 dag geledenTHOLEN - Wie in Zeeland in een hotel overnacht, betaalt dit jaar gemiddeld 1,91 euro toeristenbelasting per persoon per nacht. Dat is 6,5 procent meer dan vorig jaar. In de gemeente Tholen ligt dit percentage 40 procent hoger. Waar je in 2025 nog één euro per persoon per nacht betaalde is dat dit jaar 1,40 euro. Bijna alle Zeeuwse gemeenten voerden een prijsstijging door. Dit blijkt uit het jaarlijkse onderzoek van Bungalowparkoverzicht.nl.
1 dag geledenTHOLEN - Het is de mensen uit Tholen vast niet ontgaan: het populaire programma Winter Vol Liefde heeft dit jaar een Thoolse kandidaat, de 70-jarige Thea. Zij doet mee als kandidaat voor de Nederlandse deelnemer Hans, die in Noorwegen woont.
2 dagen geleden