Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Op alle defensielocaties was blootstelling aan chroom-6 mogelijk

Op alle defensielocaties was blootstelling aan chroom-6 mogelijk

DEN HAAG (ANP) - Op alle locaties van Defensie zijn medewerkers mogelijk blootgesteld aan kankerverwekkende chroom-6 houdende verf. Daarbij heeft het ministerie van Defensie als werkgever niet aan zijn zorgplicht voldaan, blijkt uit onderzoek over de periode 1970-2015 in opdracht van dat departement.

De (oud-)medewerkers van deze locaties komen in aanmerking voor een schadevergoeding als zij door chroom-6 ziek zijn geworden. Demissionair staatssecretaris Barbara Visser biedt haar excuses aan alle (oud-)medewerkers en hun nabestaanden. "Dit is ernstig."

Het is het derde onderzoeksrapport naar werken met chroom-6 bij Defensie. In 2014 kwamen er klachten van (oud-)medewerkers van werkplaatsen waar NAVO-materieel werd onderhouden (zogeheten POMS-locaties). Een jaar later begon het RIVM een onderzoek.

Financiële regeling

In 2018 concludeerde het RIVM dat Defensie op de POMS-locaties zijn zorgplicht niet was nagekomen. Militairen stonden hier bloot aan chroom-6, terwijl het ministerie al decennia wist dat dit schadelijk was. De werkplaatsen voldeden niet aan de regels.

Visser bood toen ook al haar excuses aan en kwam in samenspraak met de vakbonden met een collectieve financiële regeling voor de getroffen medewerkers. Betrokkenen kunnen aansprak maken op een vergoeding variërend van 5000 tot 40.000 euro.

Coatings

Het tweede onderzoek werd vorig jaar naar buiten gebracht en ging over werken met speciale coatings op de POMS-locaties. In de coating zit HDI (hexamethyleen di-isocyanaat) waardoor mensen gezondheidsschade kunnen oplopen. Mensen die ziek zijn door werken met de coatings krijgen ook compensatie.

Met het onderzoek naar gebruik van chroom-6 op alle defensielocaties wordt het RIVM-onderzoek afgerond. De financiële regeling wordt nu uitgebreid naar alle locaties. In de onderzochte periode hebben circa 850.000 mensen bij Defensie gewerkt, maar hoeveel zijn blootgesteld aan chroom-6 is niet bekend.

Onderhoudsmedewerkers

Chroom-6 houdende verf wordt gebruikt om roestvorming tegen te gaan. Vooral in de jaren 70 en 80 van de vorige eeuw had Defensie onvoldoende aandacht voor de arbeidsomstandigheden, aldus de onderzoekers. Er waren onder meer onvoldoende beschermingsmiddelen zoals afzuiginstallaties, kleding en stofmasker. In de jaren 90 zijn de omstandigheden verbeterd, maar niet overal.

Vooral onderhoudsmedewerkers (zoals lassers en verfspuiters) kwamen in aanraking met chroom-6. Maar ook mensen die in dezelfde ruimte werkten. Om hoeveel mensen het gaat is niet meer vast te stellen. Mensen kunnen van chroom-6 onder meer astma, longfibrose en kanker krijgen.

Informatiepunt

Bij het informatiepunt chroom-6 hebben zich inmiddels 4000 mensen gemeld van wie 1000 (oud-)medewerkers van POMS-locaties. Visser roept militairen en burgermedewerkers die denken ziek te zijn door chroom-6 zich alsnog te melden bij het informatiepunt.

Sinds 2015 heeft het ministerie 4,2 miljoen euro uitgekeerd aan slachtoffers van chroom-6. Ook kunnen er nog steeds individuele claims worden ingediend.

Meer uit Binnenland

Rode Kruis ziet steeds meer Oekraïners in schrijnende situaties

DEN HAAG (ANP) - Het Rode Kruis ziet dat het tekort aan opvangplekken voor Oekraïners tot steeds meer schrijnende situaties leidt. Steeds meer Oekraïners melden dat ze op straat of in een auto hebben geslapen. De hulporganisatie roept de overheid op om te zorgen voor genoeg opvangplekken. "Wat moet er nog gebeuren voordat de overheid in actie komt?", vraagt Suzanne Segaar, hoofd Nationale Hulp van het Rode Kruis, zich af.

2 uur geleden
Vrouwen verbergen hormonale klachten vaak op het werk

DEN HAAG (ANP) - Vrouwelijke werknemers verbergen hormoongerelateerde klachten vaker op het werk dan andere gezondheidsklachten. Dat blijkt uit nieuwe cijfers van het CBS.

7 uur geleden
Nederlandse boot vertrokken om aan te sluiten bij vloot naar Gaza

MILOS (ANP) - Een Nederlandse boot is woensdag samen met vijf andere boten vanaf het Griekse eiland Milos vertrokken om zich aan te sluiten bij de Global Sumud Flotilla (GSF). Dat is een vloot met hulpgoederen die onderweg is naar Gaza. De ongeveer twintig boten worden bemand door pro-Palestijnse activisten, onder wie Greta Thunberg.

13 uur geleden
Doden in Alkmaar niet door toedoen derden om het leven gekomen

ALKMAAR (ANP) - De drie doden die woensdag werden aangetroffen in een woning aan de Stikkelwaard in Alkmaar zijn niet door toedoen van derden om het leven gekomen, meldt de politie op basis van onderzoek. "Er zijn geen aanwijzingen dat er anderen bij betrokken waren." Waardoor de drie dan wel zijn overleden, is niet bekendgemaakt.

13 uur geleden
OM eist werkstraffen en geldboete tegen klimaatactivisten

DEN HAAG (ANP) - Het Openbaar Ministerie heeft woensdag vijf werkstraffen en een geldboete geëist tegen klimaatactivisten, voor uiteenlopende vergrijpen die volgens de officier van justitie niet vallen onder hun demonstratierecht. De hoogste werkstraf die de officier van de rechtbank verlangt, is 120 uur voor een activist die twee keer werd betrapt op het bekladden van een muur langs de A12 in Den Haag en op het blokkeren van het verkeer op diezelfde weg.

13 uur geleden
Lading cocaïne gevonden bij controle in haven Vlissingen

VLISSINGEN (ANP) - Bij een controle in de haven van Vlissingen heeft de douane vorige week donderdag 1001 kilo cocaïne gevonden. De drugs zaten in een lading fruit vanuit Ecuador, meldt het Openbaar Ministerie.

15 uur geleden
Woningen Heerlen ontruimd om vondst mogelijk explosief

HEERLEN (ANP) - Vanwege de vondst van een mogelijk explosief in een woning aan de Corneliuslaan in Heerlen worden enkele woningen in die straat ontruimd. Dat melden de hulpdiensten.

15 uur geleden