Oostenrijk versoepelt lockdown ongevaccineerden voor feestdagen
WENEN (ANP) - Oostenrijk versoepelt de lockdown voor ongevaccineerde inwoners voor de feestdagen. De regering heeft bepaald dat zij tijdens Kerstmis en de jaarwisseling in groepen van maximaal tien personen mogen samenkomen, melden Oostenrijkse media.
Voor gevaccineerde en genezen Oostenrijkers geldt een maximale groepsgrootte van 25 personen. Vanaf tien gasten moeten er coronapassen worden getoond. Die zijn vanwege het 2G-beleid niet beschikbaar voor ongevaccineerden. De passen zijn in Oostenrijk verplicht op veel publiek toegankelijke locaties, bijvoorbeeld restaurants en cafés.
Gezondheidsminister Wolfgang Mückstein heeft volgens Oostenrijkse media meegedeeld dat de versoepeling alleen voor 24, 25, 26 en 31 december geldt. De regering heeft ook besloten dat de lockdown opnieuw wordt verlengd, tot en met 31 december, en de uiterlijke sluitingstijd van 23.00 uur voor restaurants niet geldt op oudejaarsavond.
Protesten
Ongevaccineerden zitten in Oostenrijk al bijna vijf weken in een lockdown. Zij mogen alleen het huis verlaten voor werk, een bezoek aan essentiële winkels en voor lichaamsbeweging. Aan de algemene lockdown voor alle inwoners kwam vorige week na drie weken een einde. Tegen de maatregelen zijn afgelopen maand meerdere keren protesten met tienduizenden deelnemers gehouden.
Door het strenge beleid is het aantal nieuwe coronabesmettingen flink teruggebracht. Daarnaast daalt ook het aantal coronapatiënten in de ziekenhuizen en worden er minder sterfgevallen gerapporteerd. De regering wil in februari ter bescherming van de bevolking een vaccinatieplicht invoeren voor iedereen vanaf 14 jaar. Ruim 69 procent van de bevolking is momenteel volledig ingeënt.
Meer uit Buitenland
BELÉM (ANP/AFP) - Het is afschuwelijk dat de Amerikaanse president Donald Trump tot twee keer toe uit het Klimaatakkoord van Parijs is gestapt. Dat zei de gouverneur van Californië Gavin Newsom dinsdag bij de klimaattop in het Braziliaanse Belém. "Donald Trump blijft hardnekkig vasthouden aan domme beslissingen."
8 minuten geledenBELÉM (ANP) - Doordat het steeds warmer wordt op aarde, explodeert de vraag naar koeling. VN-milieorganisatie UNEP voorziet tot 2050 een verdrievoudiging en pleit in een dinsdag op de klimaattop gepresenteerd rapport voor een zo duurzaam mogelijke aanpak. Met een slimme combinatie van maatregelen moet het volgens de opstellers mogelijk zijn om zo'n tweederde van de CO2-uitstoot door koeling te vermijden. Als de energiesector snel verduurzaamt, kan dat percentage nog hoger worden.
1 uur geledenISTANBUL (ANP/BLOOMBERG/DPA) - Het Turkse Openbaar Ministerie heeft 142 aanklachten ingediend tegen de burgemeester van Istanbul, Ekrem Imamoglu. Hij riskeert daarmee meer dan 2000 jaar cel.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP/RTR) - De Europese Commissie overweegt het oprichten van een nieuw soort inlichtingendienst vanwege de huidige geopolitieke spanningen. Dat laat een woordvoerder weten na berichtgeving van onder meer de Financial Times. De Commissie zit nog in de verkenningsfase over zo'n veiligheidsdienst, benadrukt de woordvoerder.
2 uur geledenBELGRADO (ANP/BLOOMBERG) - In Servië houden de protesten aan tegen de geplande komst van een Trump Tower. Duizenden mensen demonstreerden bij de locatie in Belgrado van het bouwproject, blijkt uit beelden van lokale media. Het complex moet worden gebouwd op de plek van een voormalig legerhoofdkwartier dat in 1999 werd gebombardeerd door de NAVO. Tegenstanders vinden dat die plek als cultureel erfgoed beschermd moet worden.
2 uur geledenBELÉM (ANP/RTR) - Landen hebben ingestemd met Ethiopië als gastland voor de klimaattop in 2027. De keuze wordt naar verwachting dinsdag formeel vastgesteld op de klimaattop die nu gaande is in het Braziliaanse Belém, bevestigde COP30-voorzitter André Corrêa do Lago.
3 uur geledenCHERSON (ANP/RTR) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky meldt dat hij een bezoek heeft gebracht aan Cherson. Deze Oekraïense stad ligt op slechts enkele kilometers van Russische posities aan de overkant van de rivier de Dnjepr en wordt voortdurend aangevallen met bommen en drones.
3 uur geleden