 
                    Ook Wall Street daalt door spanningen in het Midden-Oosten
NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York gingen vrijdag flink omlaag door de oplopende spanningen in het Midden-Oosten. De Israëlische aanvallen op militaire en nucleaire doelen in Iran voeden de angst voor een breder conflict in de regio. De Verenigde Staten waren volgens de minister van Buitenlandse Zaken Marco Rubio niet betrokken bij de aanvallen, maar waren wel vooraf op de hoogte gebracht door Israël.
Rubio waarschuwde Iran wel Amerikaanse militaire bases ongemoeid te laten mocht het land de Israëlische aanvallen vergelden. President Donald Trump riep Iran op om zo snel mogelijk een deal te sluiten over het kernprogramma. "Iran moet een deal sluiten, voordat er niets meer van over is", meldde hij. Trump probeert al maanden een nieuwe overeenkomst met Iran te sluiten over het kernprogramma van het land. Ook komend weekend staan onderhandelingen met Iran op het programma.
De Dow-Jonesindex noteerde kort na opening van de markt 1 procent lager op 42.532 punten. De brede S&P 500-index daalde 0,7 procent tot 6004 punten en techgraadmeter Nasdaq zakte 0,8 procent tot 19.500 punten.
Amerikaanse defensiebedrijven wonnen terrein na de Israëlische aanval op Iran. De VS zijn een nauwe bondgenoot van Israël en historisch gezien een grote wapenleverancier aan het land. Lockheed Martin steeg 0,9 procent en RTX Corporation klom 1,2 procent. Northrop Grumman won 1,8 procent.
Olieproducenten ExxonMobil en Chevron stegen 2,3 en 1,3 procent, dankzij een sterke stijging van de olieprijzen. Door de vrees voor een escalatie van het conflict in het olierijke Midden-Oosten steeg de prijs van Amerikaanse olie met 7,5 procent tot 73,14 dollar per vat. Een vat Brentolie werd 7,1 procent duurder op 74,28 dollar.
Luchtvaartmaatschappijen stonden juist onder druk door de hogere olieprijzen. American Airlines verloor 4,8 procent, Delta Air Lines daalde 3,8 procent en United Airlines zakte 4,5 procent. Boeing daalde 1,8 procent. De vliegtuigfabrikant zakte een dag eerder bijna 5 procent, na de dodelijke crash van een Boeing 787-8 Dreamliner van Air India bij het vliegveld van de Indiase stad Ahmedabad.
Goud, dat in onrustige tijden als een veilige belegging wordt gezien, werd 1,8 procent duurder.
Meer uit Financieel
CAPELLE AAN DEN IJSSEL (ANP) - Huiseigenaren die de afgelopen tien jaar een hypotheek hebben afgesloten, krijgen door de gestegen hypotheekrente hogere maandelijkse kosten als hun rentevaste periode de komende jaren afloopt. Het effect op hun portemonnee is echter minder groot dan verwacht, meldt De Hypotheker. Door de hogere rente profiteren ze namelijk van een groter belastingvoordeel.
17 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Geen enkel bedrijf heeft een poging gedaan om de bouw en exploitatie van een nieuw windmolenpark in het Nederlandse deel van de Noordzee binnen te halen. Dat schrijft demissionair minister Sophie Hermans van Klimaat en Groene Groei in een Kamerbrief over de nu gesloten aanbesteding.
5 uur geledenCUPERTINO (ANP/BLOOMBERG) - Apple heeft in het afgelopen kwartaal de omzet opgevoerd, mede dankzij goede verkopen van zijn nieuwe iPhone-modellen. Op de belangrijke Chinese markt verloor het Amerikaanse techconcern juist terrein.
5 uur geledenSEATTLE (ANP/BLOOMBERG) - Techconcern Amazon heeft in het derde kwartaal een 13 procent hogere omzet geboekt van ruim 180 miljard dollar. De sterkste motor achter die groei was de divisie die clouddiensten aanbiedt. Daarbij was er volgens topman Andy Jassy een sterke vraag naar rekenkracht voor AI-toepassingen.
5 uur geledenNEW YORK (ANP) - Techaandelen zijn donderdag bij de grootste verliezers geëindigd op de aandelenbeurzen in New York. Onder andere socialmediaconcern Meta was een opvallende daler. Het moederbedrijf van Facebook en Instagram waarschuwde een dag eerder bij zijn kwartaalcijfers dat de uitgaven aan kunstmatige intelligentie fors zullen stijgen.
7 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Olie- en gasconcern BP schrapt 150 banen in Nederland, meldt vakbond CNV. Het Britse energiebedrijf doet de ingreep volgens de bond om de winstgevendheid te beschermen, nu de olieprijzen zijn gedaald.
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het demissionaire kabinet wil werkgevers toch blijven toestaan om huur in te houden op het minimumloon van arbeidsmigranten, schrijft VVD-minister Mariëlle Paul (Sociale Zaken en Werkgelegenheid) aan de Tweede Kamer. Haar voorganger Eddy van Hijum (NSC) wilde vanaf volgend jaar stapsgewijs af van deze regeling, omdat die uitbuiting in de hand zou werken.
8 uur geleden 
             
                             
                             
                             
                             
                             
                            