Ook S&P verlaagt kredietwaardigheid Israël om escalatie geweld
LONDEN (ANP/BLOOMBERG) - Kredietbeoordelaar S&P Global verlaagt de rating van Israël nu het conflict met Hezbollah steeds verder escaleert en het geweld in de regio almaar toeneemt. Daarmee volgt S&P het voorbeeld van branchegenoot Moody's die eerder ook al met een verlaging van de Israëlische kredietwaardigheid kwam.
De rating bij S&P gaat nu naar A, van een eerdere A+. Het is de tweede keer dit jaar dat S&P die beoordeling verlaagt. De outlook is negatief, wat betekent dat er een verdere daling van de rating kan komen.
S&P verlaagde ook zijn verwachtingen voor de groei van de Israëlische economie voor dit jaar en volgend jaar. Voor dit jaar wordt nu stagnatie verwacht, terwijl eerder op een kleine groei van 0,5 procent werd gerekend. Voor volgend jaar is de prognose meer dan gehalveerd naar 2,2 procent groei.
Geweldsescalatie
"We zien een toenemende waarschijnlijkheid dat het conflict met Hezbollah langduriger en intensiever wordt, gezien de recente escalatie van de strijd, wat veiligheidsrisico's oplevert voor Israël", aldus S&P. Het bureau ziet ook steeds meer risico's voor vergeldingsaanvallen tegen het land, wat volgens S&P wordt onderstreept door de Iraanse raketaanvallen op Israël van dinsdag.
S&P verwacht ook dat het begrotingstekort van Israël verder zal oplopen door de hoge uitgaven aan defensie. Israëlische functionarissen hebben geschat dat die militaire kosten tot en met het einde van volgend jaar kunnen oplopen tot wel 66 miljard dollar. De economie van Israël heeft tegelijkertijd te kampen met problemen in het toerisme, de landbouw en bouwsector door de oorlog.
Weerbaarheid
De Israëlische kredietrating is met een status van A overigens nog wel sterk. Door een dalende kredietwaardigheid kunnen investeerders hogere rentes vragen op staatsleningen, omdat die als risicovoller worden gezien.
Een functionaris van het Israëlische ministerie van Financiën zegt in een reactie op het besluit van S&P dat het land een diverse economie heeft en dat Israël een "bewezen vermogen" heeft om te herstellen van crisissituaties. Volgens hem is de betalingsbalans sterk en heeft Israël ook hoge reserves aan vreemde valuta die een veiligheidsbuffer vormen voor de economie.
Meer uit Financieel
SYDNEY (ANP/AFP/RTR) - Australië gaat de boete voor techbedrijven die het socialmediaverbod voor kinderen omzeilen verdubbelen. Daarnaast krijgt de toezichthouder meer bevoegdheden om socialmediabedrijven te toetsen. Het verbod voor jongeren onder de 16 jaar lijkt nog weinig effect te hebben gehad.
17 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Nieuwe aanvallen tussen de Verenigde Staten en Iran hoeven niet te betekenen dat de olie- en gasprijzen weer flink zullen oplopen. Dat zal vooral afhangen van hoe beide landen reageren op de aanvallen, verwachten energiedeskundigen. Zowel de olie- als gasprijzen zijn de afgelopen dagen fors gedaald na het voorlopige vredesakkoord tussen de VS en Iran en de heropening van de Straat van Hormuz.
18 uur geledenSTUTTGART (ANP) - Sportwagenmaker Porsche wil de productie van het Cayenne-model verplaatsen van Slowakije naar Duitsland. Dat meldt de Duitse krant Frankfurter Allgemeine Zeitung. De Duitse autobouwer wil daarmee de capaciteit in de fabrieken in eigen land beter benutten.
20 uur geledenCUPERTINO (ANP) - Apple wil geheugenchips kopen bij een Chinese chipfabrikant die op de zwarte lijst staat van het Pentagon. Dat schrijft de Financial Times op basis van ingewijden. CXMT zou banden hebben met het Chinese leger. Het bedrijf achter de iPhone lobbyt daarvoor bij de Amerikaanse regering.
22 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - Anthropic mag zijn meest geavanceerde AI-model Mythos weer beschikbaar stellen aan een selecte groep organisaties. De Amerikaanse regering heeft het AI-bedrijf daartoe toestemming gegeven. Het Amerikaanse bedrijf schakelde zijn AI-model eerder uit na exportrestricties vanuit Washington.
23 uur geledenSAN FRANCISCO (ANP) - ChatGPT-maker OpenAI heeft vrijdag een voorlopige versie van zijn nieuwe AI-model GPT-5.6 alleen in de Verenigde Staten beschikbaar gemaakt voor een beperkte groep partijen. Volgens het bedrijf gebeurt dat op verzoek van de Amerikaanse overheid vanwege zorgen over de nationale veiligheid.
1 dag geledenNEW YORK (ANP) - De Amerikaanse aandelenbeurzen zijn vrijdag met kleine koersdalingen het weekend ingegaan. Apple stond bij de winnaars op Wall Street na een dag eerder nog flink te zijn gedaald door het nieuws dat het techconcern de prijzen van onder meer MacBooks en iPads verhoogt vanwege de sterk gestegen kosten voor geheugenchips. Chipbedrijf Micron Technology deed juist een stap terug na de sterke stijging een dag eerder.
1 dag geleden