Ook RvS stelt: mobiel asielzoeker mag bij grens niet doorzocht
DEN HAAG (ANP) - De telefoon van een asielzoeker mag bij het binnengaan van Nederland niet zonder toestemming van de vreemdeling doorzocht worden, oordeelt na de rechtbank in Haarlem nu ook de Raad van State (RvS). De minister van Asiel en Migratie meende dat dit wel mocht, maar ook de hoogste bestuursrechter stelt nu dat daarvoor geen wettelijke grondslag bestaat. Een Iraanse vrouw en haar twee zonen, om wie het in deze zaak gaat, mochten wel in grensdetentie worden geplaatst.
Toen de drie vreemdelingen in april 2024 op Schiphol aankwamen en asiel aanvroegen, doorzocht de Koninklijke Marechaussee hun mobiele telefoons. Als iemand asiel aanvraagt, mag een grensbewaker het lichaam of kleding onderzoeken en bagage doorzoeken, maar een mobiele telefoon hoort daar niet bij, aldus de RvS.
In afwachting van beslissingen over hun asielaanvragen werden de drie op de luchthaven in grensdetentie geplaatst. Die detentie moet voorkomen dat asielzoekers op Nederlands grondgebied komen. De Haarlemse rechtbank oordeelde dat de informatie uit de telefoons ook werd gebruikt om de vreemdelingen de vrijheid te ontnemen. Maar daar gaat de hoogste rechter niet in mee. De RvS stelt dat het doorzoeken van de telefoons bedoeld was om documenten te vinden voor de beoordeling van de asielaanvragen en "niet afhankelijk van de grensdetentie" was. De asielzoekers kunnen het doorzoeken van de telefoons en de informatie die daarmee is verkregen via de rechter aanvechten bij de beslissing op hun asielaanvraag.
De bestuursrechter koppelt "uitdrukkelijk aan de wetgever terug" dat de vreemdelingenwet verder uitgewerkt moet worden als de minister meent dat het mogelijk moet zijn om telefoons van asielzoekers zonder hun toestemming te doorzoeken. Daar is asielminister Marjolein Faber ook mee bezig, meldt haar woordvoerder. In een eerder verstuurde Kamerbrief is te lezen dat de bewindsvrouw een eerste concept van de wetswijziging komend najaar openbaar wil maken, zodat belanghebbenden hun mening hierover kunnen geven.
Meer uit Binnenland
OIRSCHOT (ANP) - In de buurt van Oirschot is zaterdagmiddag opnieuw vuur waargenomen in een natuurgebied waar eerder ook al brand heeft gewoed. Dat meldt de veiligheidsregio van Zuidoost-Brabant.
8 minuten geledenDEN HAAG/ATHENE (ANP) - De Nederlandse ambassade in Griekenland heeft consulaire bijstand verleend aan drie Nederlandse deelnemers aan de Global Sumud Flotilla, de burgervloot met hulpgoederen voor Gaza. Dat laat het ministerie van Buitenlandse Zaken weten.
59 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - De voormalige televisiepresentator en politicus Carlo Strijk is op 59-jarige leeftijd overleden. Dat laat Niels Jens Uitvaartzorg weten aan het ANP namens de familie. Strijk overleed afgelopen week in zijn slaap.
3 uur geleden'T HARDE (ANP) - De brandweer heeft het sein brand meester gegeven voor de grote natuurbrand in 't Harde. Dat meldt de Veiligheidsregio Noord- en Oost-Gelderland.
6 uur geledenHOUTEN (ANP) - Het warme en droge weer van de afgelopen dagen maakt in het weekend plaats voor fris en regenachtig lenteweer. Op zowel dodenherdenking als Bevrijdingsdag is het fris, met op maandag temperaturen tussen de 14 tot 16 graden. Op Bevrijdingsdag wordt het niet warmer dan 12 tot 16 graden.
7 uur geledenWEERT (ANP) - De natuurbrand tussen Weert en Budel is nog steeds onder controle en is daarom afgeschaald. De brandweer is er nog wel bij, maar met minder eenheden, meldt de veiligheidsregio. Er kan nog worden ingegrepen als het nodig is.
14 uur geledenWINSCHOTEN (ANP) - In Winschoten zijn twee mensen gewond geraakt. Dat is waarschijnlijk het gevolg van een steekincident, maar dat kan een woordvoerder van de politie Groningen niet met zekerheid zeggen. Ook is er vermoedelijk geschoten.
14 uur geleden