Ook OM ziet af van vervolging Shell om omkoping Nigeria
DEN HAAG (ANP) - Nadat olie- en gasconcern Shell en de Italiaanse branchegenoot Eni eerder deze week in Italië werden vrijgesproken van omkoping in Nigeria, ziet ook de Nederlandse justitie af van verdere vervolging. Het Openbaar Ministerie seponeert de strafzaak omdat vervolging nu niet meer mogelijk is.
Begin vorig jaar concludeerde een lagere Italiaanse rechter al dat claims tegen Shell en Eni en enkele bestuurders ongegrond waren. Deze week besloot de procureur-generaal in Italië ook te vragen het hoger beroep af te blazen omdat de zaak ongegrond zou zijn. Dat was een unicum voor het gerechtshof in Milaan.
Shell laat in een reactie weten de beslissing van het Nederlandse OM te verwelkomen. "De beslissing van vandaag onderstreept wat we al lang volhouden, dat er geen zaak was tegen Shell of zijn voormalige werknemers en dat zij nooit aangeklaagd hadden moeten worden."
Civiele procedure
Shell en Eni zijn nog niet helemaal van de zaak af, waar al jarenlang onderzoek naar wordt gedaan. Nigeria wil in een civiele procedure financiële compensatie afdwingen.
Voor de aanschaf van exploitatierechten telden Shell en Eni in 2011 omgerekend 1,3 miljard euro neer. Die transactie voedde verdenkingen van corruptie, omdat de Nigeriaanse regering het grootste deel van de opbrengst zou hebben doorgesluisd naar een bedrijf dat eigendom was van een omstreden oud-olieminister. Shell, Eni en aangeklaagde bestuurders hebben altijd ontkend dat er iets verwijtbaars is gebeurd.
Teleurgesteld
Anticorruptieorganisaties die aangifte deden tegen Shell en Eni reageren teleurgesteld op de beslissing van het OM. "Door het Nederlandse sepotbesluit zal Shell zich nu niet hoeven te verantwoorden voor een Nederlandse rechtbank, hoewel het Openbaar Ministerie wel een vervolgbare zaak zag", reageren het Nigeriaanse HEDA, het Italiaanse Re:Common en Global Witness en Corner House uit het Verenigd Koninkrijk.
In een door hun advocaten verspreide verklaring staat dat Shell en Eni nu een strafzaak ontlopen door het principe dat een verdachte niet twee keer voor hetzelfde feit kan terechtstaan. De organisaties onderzoeken of er nog andere juridische paden zijn om de olieconcerns voor de rechter te krijgen.
Meer uit Financieel
UTRECHT (ANP) - De oorlog in het Midden-Oosten kan Nederlanders hard in de portemonnee raken. Daarvoor waarschuwen economen van Rabobank, die verschillende scenario's hebben doorgerekend met de impact op de Nederlandse economie. In het ongunstigste onderzochte scenario piekt de benzineprijs rond de 3 euro per liter, terwijl een nieuw energiecontract tijdelijk oploopt tot ruim 400 euro per maand.
42 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de Amsterdamse aandelenbeurs is woensdag hoger geopend. De hoofdgraadmeter leed eerder deze week nog forse verliezen door zorgen bij beleggers over de oorlog in het Midden-Oosten. Nu lijken beleggers weer voorzichtig in te stappen.
44 minuten geledenEINDHOVEN (ANP) - De prijzen aan de pomp in Nederland zijn woensdag verder opgelopen door de oorlog in het Midden-Oosten. Volgens consumentencollectief UnitedConsumers zijn de adviesprijzen van de grote oliemaatschappijen voor de tweede dag op rij met centen per liter gestegen. Hoeveel automobilisten precies meer kwijt zijn, verschilt per tankstation.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De verduurzaming van woningen in Nederland kan flink versneld worden als er al wordt geïnvesteerd in warmtepompen voordat de woningen helemaal op en top zijn geïsoleerd. Dat stelt onderzoeksorganisatie TNO na een nieuwe studie waarin de effectiviteit van verschillende combinaties van isolatie en verwarmingsinstallaties is onderzocht.
1 uur geledenSEOUL (ANP) - De aandelenbeurzen in Azië gingen woensdag opnieuw flink omlaag door zorgen over de oorlog in het Midden-Oosten en verstoringen van de olietoevoer uit de regio. De Kospi-index in de Zuid-Koreaanse hoofdstad Seoul dook tot wel 12 procent in de min na het scherpe verlies een dag eerder. Ook in Tokio waren de koersenborden weer dieprood.
2 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York gingen dinsdag opnieuw omlaag door de aanhoudende oorlog in het Midden-Oosten. De graadmeters op Wall Street drongen hun eerdere verliezen wel wat terug, nadat de Amerikaanse president Donald Trump had gemeld dat de marine tankers door de Straat van Hormuz zal begeleiden als dat nodig is.
11 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Energieleveranciers Vattenfall en Eneco hebben de mogelijkheden om een vast contract af te sluiten tijdelijk beperkt. Dit melden de bedrijven na berichtgeving in verschillende media. Vanwege de oorlog in het Midden-Oosten is de gasprijs flink gestegen, waardoor energie inkopen duurder is geworden.
12 uur geleden