Ook groen licht van Britse Hogerhuis en koningin voor brexitdeal
LONDEN (ANP) - Het Britse Hogerhuis heeft groen licht gegeven voor de handelsovereenkomst tussen het Verenigd Koninkrijk en de Europese Unie die vorige week na lang onderhandelen werd gesloten. Eerder op woensdag stemde ook het Lagerhuis al met grote meerderheid in met de brexitdeal.
Zowel het Lagerhuis als het Hogerhuis, het House of Lords, werd voor een speciale zitting teruggeroepen van de kerstvakantie. Koningin Elizabeth heeft inmiddels ook haar zegen gegeven aan de handelsdeal, heeft Lagerhuis-voorzitter Lindsay Hoyle gezegd.
Het Verenigd Koninkrijk verliet eind januari de EU, maar was tot het einde van dit jaar gebonden aan bestaande afspraken met het landenblok. Door het uitblijven van nieuwe afspraken over handel dreigden grote chaos en kostbare handelsbelemmeringen na de jaarwisseling. Er werden door Londen en Brussel onder meer afspraken gemaakt over visserijrechten, gelijk speelveld voor Britse bedrijven en ondernemingen uit EU-landen en naleving van afspraken.
Overigens heeft zowel het Schotse parlement als dat van Noord-Ierland het verdrag woensdag afgewezen. Hun stemmingen hadden echter geen invloed op het wetgevende proces in Londen. De Schotten benadrukten nogmaals dat ze de brexit maar niks vinden, en in Noord-Ierland leeft onvrede omdat wordt gevreesd dat het Britse vertrek uit de EU alsnog voor economische schade in het gebied zal zorgen.
Het Europees Parlement (EP) moet het akkoord nog wel goedkeuren. Omdat dat pas volgend jaar gebeurt, was er in Brussel een voorlopige regeling nodig om te verzekeren dat er op 1 januari niet opeens handelstarieven zouden gaan gelden. Dat is eerder deze week geregeld. De Europese Commissie heeft een voorlopige regeling tot 28 februari voorgesteld om het EP de tijd te geven om de deal goed door te nemen.
Meer uit Financieel
LAS VEGAS (ANP/BLOOMBERG) - Nvidia heeft een platform genaamd Alpamayo ontwikkeld waarmee auto's via kunstmatige intelligentie (AI) in de echte wereld kunnen 'redeneren'. Dat zei topman Jensen Huang tijdens een presentatie op de technologiebeurs CES in Las Vegas. Het platform is bedoeld om voertuigen te creëren die zelfstandig kunnen denken en zich uit onverwachte situaties kunnen redden, zoals een verkeerslichtstoring.
8 minuten geledenBERLIJN (ANP/DPA) - In delen van de Duitse economie is er sprake van een "zeer kritieke toestand". Dat heeft bondskanselier Friedrich Merz geschreven in een brief die hij aan het begin van het nieuwe jaar naar leden van zijn regeringscoalitie heeft gestuurd. De brief werd ingezien door persbureau dpa.
9 minuten geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - President Donald Trump heeft gesuggereerd dat de Verenigde Staten mogelijk subsidies kunnen verstrekken aan bedrijven om de olie-industrie van Venezuela weer op te bouwen. Trump zei tegen NBC News ook dat het project om Amerikaanse olieconcerns hun activiteiten in het land te laten uitbreiden binnen minder dan achttien maanden "operationeel" zou kunnen zijn. Daarmee schetste hij een tijdsbestek dat sterk afwijkt van de schattingen van experts.
35 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Bedrijven in Nederland hebben minder geïnvesteerd in het milieu. In 2024 daalde het bedrag met 39 procent ten opzichte van een jaar eerder, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Deze uitgaven moeten helpen het milieu te beschermen, herstellen of verbeteren. Denk bijvoorbeeld aan windenergie of een betere luchtkwaliteit.
1 uur geledenMECHELEN (ANP) - Het Belgisch-Nederlandse biotechnologiebedrijf Galapagos gaat de vestiging in Nederland toch sluiten. Dat meldt het bedrijf in een persbericht. Het bedrijf kondigde in oktober al aan de celtherapieactiviteiten te willen afbouwen, wat zou resulteren in een mogelijke sluiting van de vestiging in Leiden. De raad van bestuur heeft nu ingestemd met de afbouw.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De regering van president Donald Trump is van plan later deze week bijeenkomsten te houden met leidinggevenden van Amerikaanse oliebedrijven om te bespreken hoe de olieproductie in Venezuela kan worden verhoogd, zegt een bron tegen persbureau Reuters.
9 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York vonden maandag de weg omhoog, na de gemengde start van het nieuwe beursjaar op vrijdag. Net als in Europa leken Amerikaanse beleggers zich weinig zorgen te maken over de Amerikaanse aanval op Venezuela, waarbij de Venezolaanse president Nicolás Maduro werd opgepakt.
10 uur geleden