'Onzeker' FrieslandCampina profiteert van recordprijzen voor melk
AMERSFOORT (ANP) - FrieslandCampina heeft in de eerste zes maanden van dit jaar geprofiteerd van historisch hoge melkprijzen en de heropening van de horeca. Het bedrijf in handen van melkveehouders zette een hogere omzet en winst in de boeken. Tegelijkertijd is er veel onzekerheid over de gevolgen van de Oekraïne-oorlog en de stikstofplannen van het kabinet, dus het zuivelconcern durft het niet aan om melkveehouders tussentijds extra geld uit te keren.
De prijzen voor zuivel zijn gestegen doordat er na het einde van lockdowns in grote delen van de wereld weer veel vraag was naar melk, kaas en andere melkproducten. Zo konden restaurants weer open, een lucratieve afzetmarkt voor FrieslandCampina. Leden-melkveehouders kregen op hun beurt bijna 38 procent meer voor hun melk vergoed.
De totale opbrengsten voor FrieslandCampina stegen in het eerste halfjaar met ruim 19 procent ten opzichte van dezelfde periode vorig jaar, tot 6,6 miljard euro. De nettowinst verdubbelde ruim tot 139 miljoen euro.
Stikstofcrisis
Naast de toegenomen vraag vanuit de horeca herstelde ook de Chinese markt voor kindervoeding, die FrieslandCampina voorheen veel groei bezorgde maar de laatste jaren in het slop zat. De verkoop van melk aan supermarkten is een lastiger verhaal, omdat het bedrijf gestegen kosten voor melk niet volledig kan doorberekenen in de winkelprijzen.
Topman Hein Schumacher gaat in een toelichting in op de stikstofcrisis. Die zorgt voor "grote onzekerheid" voor leden van FrieslandCampina en de onderneming zelf. In Nederland moet in veel gebieden de neerslag van stikstof drastisch omlaag om de natuur te beschermen. Voor veel veehouders, die veel stikstof produceren, zou dit betekenen dat ze moeten vertrekken of stoppen.
Omdat ook het consumentenvertrouwen daalt en een oorlog in Oost-Europa woedt, houdt FrieslandCampina liever extra buffers in kas. Het concern doet doorgaans aan het einde van een boekjaar een nabetaling aan melkveehouders. Een deel van dat extraatje bovenop de vergoedingen voor melk wordt soms tussentijds uitgekeerd, maar net als vorige zomer doet het concern dat nu liever niet.
Meer uit Financieel
ROTTERDAM (ANP) - Nederlandse reders hopen dat een vrije en veilige doorvaart door de Straat van Hormuz "zo spoedig mogelijk is hersteld". Dat laat de redersvereniging KVNR weten in reactie op de situatie rondom de zeestraat. Een heropening van de Straat van Hormuz is onderdeel van het staakt-het-vuren in het Midden-Oosten, maar Iran lijkt de waterweg nog gesloten te houden.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Directeur Coen van Rooyen van brancheorganisatie WoningBouwersNL wordt vanaf 1 juni de nieuwe algemeen directeur van LTO Nederland. Dat maakt de belangenorganisatie voor boeren en tuinders donderdag bekend. Hij volgt Hans van den Heuvel op, die sinds 1 april de voorzitter van vakbond CNV is.
1 uur geledenVILNIUS (ANP) - De omzet van kledingverkoopplatform Vinted is gestegen tot ruim 1 miljard euro. Gebruikers van het platform voor de verkoop van tweedehandsspullen kochten en verkochten vorig jaar fors meer gebruikte kleren, boeken en elektronische producten.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Een tolheffing door de Straat van Hormuz is niet in lijn met het internationale recht, benadrukt een woordvoerder van de Europese Commissie. "Het internationaal recht garandeert de vrijheid van scheepvaart", aldus de woordvoerder. "In principe betekent het dat er helemaal geen betaling of tol geheven mag worden."
2 uur geledenLONDEN (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Iran toestaan om tol te heffen voor een doorvaart door de Straat van Hormuz schept een gevaarlijk precedent. Dat zei topman van de internationale scheepvaartorganisatie IMO Arsenio Dominguez in een interview met Bloomberg TV. Teheran wil een tol van een dollar per vat olie heffen voor schepen die door de zeestraat varen.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - Het Amerikaanse ministerie van Defensie mag AI-bedrijf Anthropic voorlopig blijven aanmerken als risico. Tot dat voorlopige oordeel komt een Amerikaans hof van beroep in Washington. Anthropic stelt in twee rechtszaken dat het Pentagon het bedrijf op de zwarte lijst heeft gezet als vergelding voor een meningsverschil over beperkingen aan de inzet van zijn kunstmatige intelligentie.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De export van ruwe olie uit de Verenigde Staten stijgt deze maand naar een recordhoogte. Dat schrijft de Financial Times op basis van data- en analyseplatform Kpler. Landen in Azië moeten op zoek naar een alternatief door de oorlog in het Midden-Oosten.
4 uur geleden