Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

'Onzeker' FrieslandCampina profiteert van recordprijzen voor melk

'Onzeker' FrieslandCampina profiteert van recordprijzen voor melk

AMERSFOORT (ANP) - FrieslandCampina heeft in de eerste zes maanden van dit jaar geprofiteerd van historisch hoge melkprijzen en de heropening van de horeca. Het bedrijf in handen van melkveehouders zette een hogere omzet en winst in de boeken. Tegelijkertijd is er veel onzekerheid over de gevolgen van de Oekraïne-oorlog en de stikstofplannen van het kabinet, dus het zuivelconcern durft het niet aan om melkveehouders tussentijds extra geld uit te keren.

De prijzen voor zuivel zijn gestegen doordat er na het einde van lockdowns in grote delen van de wereld weer veel vraag was naar melk, kaas en andere melkproducten. Zo konden restaurants weer open, een lucratieve afzetmarkt voor FrieslandCampina. Leden-melkveehouders kregen op hun beurt bijna 38 procent meer voor hun melk vergoed.

De totale opbrengsten voor FrieslandCampina stegen in het eerste halfjaar met ruim 19 procent ten opzichte van dezelfde periode vorig jaar, tot 6,6 miljard euro. De nettowinst verdubbelde ruim tot 139 miljoen euro.

Stikstofcrisis

Naast de toegenomen vraag vanuit de horeca herstelde ook de Chinese markt voor kindervoeding, die FrieslandCampina voorheen veel groei bezorgde maar de laatste jaren in het slop zat. De verkoop van melk aan supermarkten is een lastiger verhaal, omdat het bedrijf gestegen kosten voor melk niet volledig kan doorberekenen in de winkelprijzen.

Topman Hein Schumacher gaat in een toelichting in op de stikstofcrisis. Die zorgt voor "grote onzekerheid" voor leden van FrieslandCampina en de onderneming zelf. In Nederland moet in veel gebieden de neerslag van stikstof drastisch omlaag om de natuur te beschermen. Voor veel veehouders, die veel stikstof produceren, zou dit betekenen dat ze moeten vertrekken of stoppen.

Omdat ook het consumentenvertrouwen daalt en een oorlog in Oost-Europa woedt, houdt FrieslandCampina liever extra buffers in kas. Het concern doet doorgaans aan het einde van een boekjaar een nabetaling aan melkveehouders. Een deel van dat extraatje bovenop de vergoedingen voor melk wordt soms tussentijds uitgekeerd, maar net als vorige zomer doet het concern dat nu liever niet.

Meer uit Financieel

Vakantiewoningen fors duurder, ondanks fiscale onzekerheden

UTRECHT (ANP) - De markt voor vakantiewoningen in Nederland liet vorig jaar een "opmerkelijk herstel" zien, na het relatief zwakke jaar 2023. De prijzen van recreatiewoningen gingen met bijna 8 procent omhoog tot gemiddeld 246.000 euro, staat in een rapport van makelaarsorganisatie NVM.

3 minuten geleden
Goud tikt opnieuw recordprijs aan

SINGAPORE (ANP/BLOOMBERG) - De goudprijs is dinsdag naar een nieuw recordniveau gestegen, aangejaagd door bezorgdheid dat de Amerikaanse president Donald Trump centralebankvoorzitter Jerome Powell zou kunnen ontslaan.

1 uur geleden
Betalingsverwerker Adyen getroffen door cyberaanval

AMSTERDAM (ANP) - Het Nederlandse betaalbedrijf Adyen is maandagavond getroffen door meerdere ddos-aanvallen. De eerste aanval was rond 19.00 uur en had gevolgen voor klanten in Europa. De problemen werden verholpen, maar rond 20.35 uur meldde het bedrijf een tweede ddos-aanval. De functionaliteiten werden wederom grotendeels hersteld, maar rond 23.35 uur was er opnieuw sprake van een "beperkte beschikbaarheid van diensten", aldus het bedrijf.

1 uur geleden
Trump valt uit tegen Fed-voorzitter, Wall Street scherp omlaag

NEW YORK (ANP) - De Amerikaanse aandelenmarkten gingen maandag onderuit nadat president Donald Trump opnieuw tekeerging tegen Fed-voorzitter Jerome Powell. Trump riep de centrale bank op om de rente te verlagen, terwijl steeds meer signalen erop wijzen dat zijn handelsoorlog de economie van de Verenigde Staten richting een recessie duwt. In een bericht op sociale media maakte Trump de voorzitter van de centrale bank uit voor "meneer Te Laat" en een "grote loser."

7 uur geleden
Google gebruikt AI voor versterken machtspositie, waarschuwt VS

WASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse overheid wil dat er stevige beperkingen worden opgelegd aan Google, om te voorkomen dat het techbedrijf zijn AI-producten gebruikt om zijn dominante positie in het online zoeken verder uit te breiden. Dat stelde een advocaat van het ministerie van Justitie maandag bij de start van een historische mededingingszaak.

8 uur geleden
Trump spreekt top Amerikaanse winkelketens over pijn van tarieven

WASHINGTON (ANP) - President Donald Trump overlegt maandag in het Witte Huis met topbestuurders van grote Amerikaanse winkelketens, zoals Walmart, Home Depot, Lowe's en Target over de gevolgen van importheffingen, zeggen ingewijden tegen persbureau Bloomberg.

8 uur geleden
Nieuwe accu van Chinese CATL 'verandert automarkt ingrijpend'

SHANGHAI (ANP/AFP) - CATL, 's werelds grootste accuproducent, presenteerde maandag een nieuwe natrium-ionbatterij die de elektrische automarkt naar eigen zeggen ingrijpend zal veranderen. Volgens de Chinezen is de technologie goedkoper en in sommige opzichten een veiliger alternatief voor de gangbare lithium-ionbatterijen. Die kunnen bij beschadiging brandgevaarlijk zijn.

10 uur geleden