Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Ontwikkelingsbank verwacht economische druk in Zuidoost-Europa

Ontwikkelingsbank verwacht economische druk in Zuidoost-Europa

LONDEN (ANP/AFP) - De economische groei in Zuidoost-Europa zal naar verwachting volgend jaar onder druk komen te staan door Amerikaanse importheffingen, toegenomen concurrentie vanuit China en druk op de overheidsbegroting van landen. Dat meldt de Europese Bank voor Wederopbouw en Ontwikkeling (EBRD) in een rapport waarin de groeiverwachting voor de regio in 2026 licht werd verlaagd.

De in Londen gevestigde Europese ontwikkelingsbank, die begin jaren negentig werd opgericht om landen uit het voormalige Sovjetblok te helpen met de overgang naar markteconomieën, is wel iets positiever over de groei dit jaar. Voor 2025 wordt nu gerekend op een groei van 3,1 procent, tegen een eerdere voorspelling van 3 procent.

De verwachte stijging naar een groei van 3,3 procent in 2026 is echter zwakker dan aanvankelijk werd voorspeld en wordt gedrukt door Roemenië en de Balkanlanden. "Het eerste knelpunt waar iedereen aan denkt, is de toegang tot de Amerikaanse markt", zegt hoofdeconoom Beata Javorcik van EBRD.

Kazachstan

De export van EBRD-landen naar de Verenigde Staten steeg in het eerste kwartaal van het jaar in afwachting van de inwerkingtreding van de tarieven van president Donald Trump, maar daalde in het tweede kwartaal. Volgens Javorcik verhullen de gemiddelden grote verschillen tussen landen.

Zo zag Kazachstan een toename in de export van zilver en goud naar de VS, terwijl Hongarije profiteerde van de levering van farmaceutische producten en computers. De export van Slovenië stond daarentegen onder druk. Dat komt doordat het land onderdeel is van de Zwitserse farmaceutische toeleveringsketen. Voor Zwitserland geldt een hoog Amerikaans invoertarief van 39 procent.

Meer uit Financieel

Maersk vaart weer door Rode Zee en Suezkanaal

KOPENHAGEN (ANP/RTR) - Het Deense scheepvaartconcern Maersk laat schepen tussen het Midden-Oosten en de Amerikaanse oostkust weer via het Suezkanaal varen. Hiermee zet de containerrederij een nieuwe stap in het herstel van de scheepvaartroutes door de Rode Zee.

12 minuten geleden
Meer vakantiehuisjes geboekt na WK-uitschakeling Oranje

DEN HAAG (ANP) - Verschillende aanbieders van vakantiehuisjes zien een toename van het aantal boekingen na de uitschakeling van Oranje op het WK voetbal. Mensen stemmen hun vakantie steeds meer af op de actualiteit en weersvoorspellingen, zegt bestuurder Robert van Veen van Natuurhuisje.

1 uur geleden
Porsche verkoopt fors minder auto's, 911 blijft populair

STUTTGART (ANP) - Porsche heeft in de eerste helft van 2026 veel minder auto's verkocht dan in dezelfde periode een jaar eerder. Vooral in Noord-Amerika, China en in thuisland Duitsland daalde het aantal verkochte Porsches. De bekende Porsche 911 werd wel meer verkocht dan vorig jaar in deze periode.

1 uur geleden
Europees Parlement stemt in met komst digitale euro

STRAATSBURG (ANP) - Een ruime meerderheid van het Europees Parlement heeft donderdag ingestemd met de komst van de digitale euro. 416 Europarlementariërs stemden voor en 169 tegen. De onderhandelingen tussen het Parlement en de lidstaten kunnen nu beginnen.

1 uur geleden
NVM: prijzen stijgen verder als verkoopgolf huurhuizen afneemt

UTRECHT (ANP) - De huizenprijzen lopen verder op als er een dip komt in het aanbod doordat er minder voormalige huurhuizen te koop worden gezet, het zogeheten uitponden. Dat verwacht de Nederlandse Vereniging van Makelaars (NVM). Afgelopen kwartaal werd een recordaantal bestaande woningen te koop gezet. Toch liep de gemiddelde verkoopprijs op tot een nieuwe recordhoogte van ruim 506.000 euro.

1 uur geleden
Hugo Boss adviseert aandeelhouders om overnamebod af te wijzen

METZINGEN (ANP) - Hugo Boss heeft zijn aandeelhouders geadviseerd om het overnamebod van het Britse winkel- en sportconcern Frasers Group af te wijzen. Volgens de directie van het Duitse modeconcern is het huidige bod met het oog op de lange termijn te laag.

2 uur geleden
NVM: aanbod nieuwbouw sluit niet aan bij woonwensen kopers

UTRECHT (ANP) - De woningen die nieuw worden gebouwd in Nederland sluiten niet aan bij de wensen van kopers. Dat stelt de Nederlandse Vereniging van Makelaars (NVM). Volgens de makelaarsvereniging worden er vooral appartementen gebouwd, terwijl er meer vraag is naar grondgebonden woningen.

2 uur geleden