Ontwikkelingsbank verwacht economische druk in Zuidoost-Europa
LONDEN (ANP/AFP) - De economische groei in Zuidoost-Europa zal naar verwachting volgend jaar onder druk komen te staan door Amerikaanse importheffingen, toegenomen concurrentie vanuit China en druk op de overheidsbegroting van landen. Dat meldt de Europese Bank voor Wederopbouw en Ontwikkeling (EBRD) in een rapport waarin de groeiverwachting voor de regio in 2026 licht werd verlaagd.
De in Londen gevestigde Europese ontwikkelingsbank, die begin jaren negentig werd opgericht om landen uit het voormalige Sovjetblok te helpen met de overgang naar markteconomieën, is wel iets positiever over de groei dit jaar. Voor 2025 wordt nu gerekend op een groei van 3,1 procent, tegen een eerdere voorspelling van 3 procent.
De verwachte stijging naar een groei van 3,3 procent in 2026 is echter zwakker dan aanvankelijk werd voorspeld en wordt gedrukt door Roemenië en de Balkanlanden. "Het eerste knelpunt waar iedereen aan denkt, is de toegang tot de Amerikaanse markt", zegt hoofdeconoom Beata Javorcik van EBRD.
Kazachstan
De export van EBRD-landen naar de Verenigde Staten steeg in het eerste kwartaal van het jaar in afwachting van de inwerkingtreding van de tarieven van president Donald Trump, maar daalde in het tweede kwartaal. Volgens Javorcik verhullen de gemiddelden grote verschillen tussen landen.
Zo zag Kazachstan een toename in de export van zilver en goud naar de VS, terwijl Hongarije profiteerde van de levering van farmaceutische producten en computers. De export van Slovenië stond daarentegen onder druk. Dat komt doordat het land onderdeel is van de Zwitserse farmaceutische toeleveringsketen. Voor Zwitserland geldt een hoog Amerikaans invoertarief van 39 procent.
Meer uit Financieel
KOEWEIT (ANP/BLOOMBERG) - Koeweit, de op vier na grootste olieproducent van oliekartel OPEC, heeft de olie- en raffinageproductie teruggeschroefd na de vertraging van het scheepvaartverkeer door de Straat van Hormuz. Het terugschroeven van de olieproductie door Koeweit kan de olieprijzen verder opstuwen, waardoor benzine aan de pomp mogelijk nog duurder wordt.
4 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Europese Unie onderzoekt of ze de druk op bedrijven die worstelen met de hoge energieprijzen kan verlichten, onder andere door te kijken naar energiebelastingen, kosten voor het elektriciteits- en gasnetwerk en CO2-kosten. Dat staat in een document dat door persbureau Reuters is ingezien.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Door het beperkte aantal vluchten uit het Midden-Oosten en delen van Azië vragen sommige luchtvaartmaatschappijen extreem hoge bedragen voor stoelen op vluchten richting Europa, waarschuwt Frank Radstake, directeur van de ANVR.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Reisorganisatie TUI kan nog niet zeggen wanneer gestrande reizigers in het Midden-Oosten en het Verre Oosten naar huis kunnen. Inmiddels zijn al honderden reizigers terug, maar er zitten er ook nog honderden vast, zegt een woordvoerster van TUI.
9 uur geledenDUBAI (ANP/AFP) - Dubai Airport hervat zaterdag deels het vliegverkeer, kort nadat de operaties waren stilgelegd. Eerder op de dag werd het vliegverkeer stilgelegd nadat de luchtverdediging een object boven het gebied had onderschept. In Dubai werden twee explosies gemeld.
10 uur geledenDUBAI (ANP) - Dubai Airport, een van de drukste luchthavens ter wereld, heeft zaterdag het vliegverkeer stilgelegd nadat de luchtverdediging een object boven het gebied had onderschept. Eerder op de dag werden in Dubai twee explosies gemeld.
11 uur geledenDUBAI (ANP/RTR) - Emirates heeft alle vluchten van en naar Dubai voor onbepaalde tijd opgeschort, maakte de luchtvaartmaatschappij zaterdag bekend. Vrijdag kondigde Emirates juist aan vanaf zaterdag weer dagelijks van thuisbasis Dubai naar tientallen bestemmingen te vliegen, waaronder Schiphol.
12 uur geleden