Ontbonden Thaise oppositiepartij verder onder nieuwe naam
BANGKOK (ANP/RTR/AFP) - De ontbonden Thaise oppositiepartij Move Forward heeft bekendgemaakt onder een andere naam door te gaan. De nieuwe Volkspartij, die nu de grootste partij in het parlement is, belooft de progressieve ideologie van Move Forward aan te houden.
Het hof stelde woensdag een verbod in op Move Forward omdat de partij voorstelde de zeer strenge wet op majesteitsschennis te versoepelen. Een versoepeling zou de democratie en de monarchie kunnen ondermijnen, aldus het hof. De Europese Unie, de Verenigde Staten, de Verenigde Naties en mensenrechtengroepen uitten kritiek op deze beslissing.
In het vonnis werd tevens bepaald dat de partijleider en verschillende hooggeplaatste partijleden tien jaar lang niet politiek actief mogen zijn. De 143 overgebleven parlementariërs hebben zich nu bij de Volkspartij aangesloten. De 37-jarige Natthaphong Ruengpanyawut, een voormalig directeur van een cloudsoftwarebedrijf, gaat de groep leiden.
De voorganger van Move Forward, Future Forward, werd in 2020 al verboden. Move Forward werd bij de verkiezingen in 2023 met ruim 36 procent van de stemmen de grootste partij van Thailand, maar kreeg niet de kans een regering te vormen. De partij kreeg vooral steun van jonge kiezers en stedelijke gebieden.
Meer uit Buitenland
BRUSSEL (ANP) - België dirigeert een van zijn mijnenjagers naar het Midden-Oosten, melden Belgische media. Het marineschip is zo dichter bij de Straat van Hormuz, waar een groep landen mogelijk zeemijnen gaat ruimen om de belangrijke zeestraat weer bevaarbaar te maken.
5 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG/RTR) - Iran heeft er volgens de Amerikaanse president Donald Trump mee ingestemd het eigen nucleaire programma voor onbepaalde tijd stil te leggen. Onderhandelingen over een deal worden "waarschijnlijk" dit weekend weer gehouden, zei hij tegen persbureau Bloomberg. "De meeste hoofdpunten zijn afgerond. Het zal vrij snel gaan."
5 uur geledenBEIROET (ANP/RTR/DPA/AFP) - De Libanese president Joseph Aoun zegt dat het versterken van het bestand met Israël zijn prioriteit is. Ook na het ingaan van het bestand werden nog aanvallen op Libanon gemeld, maar toch noemt Aoun het "een kans om stabiliteit en wederopbouw te promoten."
5 uur geledenWARSCHAU (ANP) - Ook het concert van rapper Ye, beter bekend als Kanye West, dat half juni in Polen stond gepland, gaat niet door. Dat heeft de directie van het Śląski-stadion in de stad Chorzów vrijdag gemeld.
7 uur geledenPARIJS (ANP) - Een dozijn landen heeft bijdragen toegezegd aan een "multinationale missie" om de scheepvaart in de Straat van Hormuz weer op gang te brengen, aldus Frankrijk en het Verenigd Koninkrijk. Die twee landen zullen de missie leiden zodra de omstandigheden dat toelaten, zeiden ze na topoverleg met 49 deelnemers aan de 'Hormuz-coalitie'.
10 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het internationaal recht staat onder druk, juist ook door "landen die unieke verantwoordelijkheden hebben voor het handhaven van internationale vrede en veiligheid", zei VN-chef António Guterres bij een viering van tachtig jaar Internationaal Gerechtshof in Den Haag. Daar zijn ook onder anderen minister van Buitenlandse Zaken Tom Berendsen en koning Willem-Alexander aanwezig.
10 uur geledenDOUALA (ANP/DPA/AFP) - Paus Leo heeft de grootste bijeenkomst geleid sinds hij begon aan zijn rondreis door Afrika. Zo'n 120.000 mensen woonden volgens het Vaticaan een mis bij in Kameroen.
10 uur geleden