Onrust gemeld in beruchte gevangenis Iran na reeks executies
PARIJS/GENÈVE (ANP/AFP/RTR) - Vrouwelijke gevangenen zijn volgens familie van een bekende gedetineerde slaags geraakt met bewakers in de beruchte Evin gevangenis in Teheran. De ongeregeldheden zouden het gevolg zijn van een reeks executies. De bewakers zouden de onrust gewelddadig hebben neergeslagen.
Familie van onder anderen de gevangene en mensenrechtenactiviste Narges Mohammadi (52) melden vanuit Parijs dat gevangenen hard geslagen zijn en er gewonden zijn gevallen. Mohammadi zou een van hen zijn. Mohammadi won in 2023 de Nobelprijs voor de Vrede voor haar rol als actievoerster tegen de doodstraf. Ze zit sinds 2021 vast in Teheran.
Vrouwelijke gevangenen begonnen volgens de meldingen op de binnenplaats te demonstreren tegen de doodstraf. Dat was mogelijk naar aanleiding van de executie van een politieke gevangene, Reza Rasaei. In het gevangeniscomplex in het noorden van Teheran zitten ook veel politieke gevangenen.
Zorg uitgesproken
De hoge commissaris voor mensenrechten van de Verenigde Naties, Volker Türk, heeft net zijn zorg uitgesproken over de vele doodstraffen die in Iran worden voltrokken. Volgens hem zijn er "in de afgelopen dagen" alleen al bijna dertig executies geweest in Iran. De meeste geëxecuteerden zouden zijn veroordeeld om drugscriminaliteit.
Ruim anderhalf jaar geleden was er volgens berichten van staatspersbureau IRNA in de gevangenis een grote brand als gevolg van botsingen tussen gevangenen en cipiers. Bij de brand zouden vier doden en meer dan zestig gewonden zijn gevallen.
Meer uit Buitenland
BRUSSEL (ANP) - De voorzitter van de Europese Commissie Ursula von der Leyen heeft woensdag geen ontmoeting met de Amerikaanse president Donald Trump in Davos. Dat heeft een woordvoerder van de Europese Commissie gezegd. Von der Leyen reist vanuit Straatsburg rechtstreeks naar Brussel "om zich te concentreren op de voorbereidingen voor de zeer belangrijke EU-top", zei de woordvoerder.
7 minuten geledenTOKIO (ANP/AFP/RTR) - Japan heeft de kerncentrale Kashiwazaki-Kariwa weer opgestart, voor het eerst sinds de Fukushima-kernramp in 2011. Het gaat om de grootste kerncentrale ter wereld.
52 minuten geledenMOSKOU (ANP/RTR) - De Amerikaanse speciale gezant Steve Witkoff reist donderdag naar Rusland voor een ontmoeting met president Vladimir Poetin. Volgens hem hebben de Russen het initiatief genomen voor het gesprek. "En ik zie dat als een belangrijk statement van hun kant", zei Witkoff tegen CNBC.
57 minuten geledenDEN HAAG (ANP/RTR/AFP) - Meerdere Europese landen zien momenteel af van deelname aan de Raad van Vrede, een initiatief van de Amerikaanse president Donald Trump. Het gaat om in ieder geval Zweden en Noorwegen en volgens bronnen ook Italië, Frankrijk en het Verenigd Koninkrijk.
1 uur geledenSTRAATSBURG (ANP) - Meerdere partijen in het Europees Parlement hebben vanwege de spanning om Groenland uitgehaald naar uiterst-rechtse politici om hun affiniteit met de Amerikaanse president Donald Trump. Met name Jordan Bardella, rechterhand van Franse politica Marine Le Pen, en zijn partij Patriotten voor Europa kregen veel verwijten in een debat over de soevereiniteit van de EU.
2 uur geledenDAVOS (ANP) - NAVO-chef Mark Rutte en de Finse president Alexander Stubb, twee van Europa's belangrijkste 'Trumpfluisteraars', blijven monter in de hoogopgelopen ruzie waarin de NAVO zich bevindt. Gevraagd op het World Economic Forum naar zijn recept om de spanningen te bedaren, wees Stubb grappend haastig naar buurman Rutte.
2 uur geledenSTOCKHOLM (ANP/RTR/AFP) - Zweden doet voorlopig niet mee aan het door de Amerikaanse president Donald Trump voorgestelde initiatief voor een zogenoemde vredesraad. Premier Ulf Kristersson heeft laten weten dat toetreding niet zal plaatsvinden met de tekst die tot dusver over de raad is gepresenteerd.
2 uur geleden