Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Onrust gemeld in beruchte gevangenis Iran na reeks executies

Onrust gemeld in beruchte gevangenis Iran na reeks executies

PARIJS/GENÈVE (ANP/AFP/RTR) - Vrouwelijke gevangenen zijn volgens familie van een bekende gedetineerde slaags geraakt met bewakers in de beruchte Evin gevangenis in Teheran. De ongeregeldheden zouden het gevolg zijn van een reeks executies. De bewakers zouden de onrust gewelddadig hebben neergeslagen.

Familie van onder anderen de gevangene en mensenrechtenactiviste Narges Mohammadi (52) melden vanuit Parijs dat gevangenen hard geslagen zijn en er gewonden zijn gevallen. Mohammadi zou een van hen zijn. Mohammadi won in 2023 de Nobelprijs voor de Vrede voor haar rol als actievoerster tegen de doodstraf. Ze zit sinds 2021 vast in Teheran.

Vrouwelijke gevangenen begonnen volgens de meldingen op de binnenplaats te demonstreren tegen de doodstraf. Dat was mogelijk naar aanleiding van de executie van een politieke gevangene, Reza Rasaei. In het gevangeniscomplex in het noorden van Teheran zitten ook veel politieke gevangenen.

Zorg uitgesproken

De hoge commissaris voor mensenrechten van de Verenigde Naties, Volker Türk, heeft net zijn zorg uitgesproken over de vele doodstraffen die in Iran worden voltrokken. Volgens hem zijn er "in de afgelopen dagen" alleen al bijna dertig executies geweest in Iran. De meeste geëxecuteerden zouden zijn veroordeeld om drugscriminaliteit.

Ruim anderhalf jaar geleden was er volgens berichten van staatspersbureau IRNA in de gevangenis een grote brand als gevolg van botsingen tussen gevangenen en cipiers. Bij de brand zouden vier doden en meer dan zestig gewonden zijn gevallen.

Meer uit Buitenland

Doden en veel gewonden na tornado in Brazilië

BRASILIA (ANP/AFP) - Een tornado heeft een ravage aangericht en veel slachtoffers gemaakt in het zuiden van Brazilië. De wervelwind trof daar de circa 14.000 inwoners tellende plaats Rio Bonito do Iguaçu. De autoriteiten maken melding van zeker vijf doden en ongeveer 130 gewonden.

1 uur geleden
Vredesbesprekingen Afghanistan en Pakistan opnieuw mislukt

ISTANBUL (ANP/AFP) - De vredesonderhandelingen tussen Pakistan en Afghanistan zijn opnieuw op niets uitgelopen. Dat meldt de Afghaanse regering, die Islamabad een "onverantwoorde en niet-meewerkende houding" verwijt.

1 uur geleden
Noord-Korea dreigt met 'offensieve actie' na overleg zuiden en VS

PYONGYANG (ANP) - De defensieminister van Noord-Korea heeft na een veiligheidsbespreking tussen de Verenigde Staten en Zuid-Korea gedreigd met "offensieve actie". No Kwang-chol reageerde daarmee op onder meer het recente bezoek van de Amerikaanse minister van Defensie Pete Hegseth aan de gedemilitariseerde zone tussen Noord- en Zuid-Korea.

4 uur geleden
Trump mag korten op voedselhulp tot uitspraak rechter

WASHINGTON (ANP) - Het Amerikaanse Hooggerechtshof heeft vrijdagavond ingestemd met het verzoek van de regering-Trump om voorlopig zo'n 4 miljard dollar minder uit te geven aan voedselhulp. De bepaling geldt tot een lagere rechtbank uitspraak doet over een verzoek van het Witte Huis om de hele maand november minder bij te dragen aan het programma.

4 uur geleden
Hongarije mag van VS Russische olie en gas blijven importeren

WASHINGTON (ANP) - De Verenigde Staten hebben Hongarije een jaar lang vrijstelling gegeven van Amerikaanse sancties op het gebruik van Russische olie en gas. Dat maakte het Witte Huis bekend na de ontmoeting tussen de Hongaarse premier Viktor Orbán en president Donald Trump.

6 uur geleden
Trump stapt naar Hooggerechtshof om stoppen voedselhulp

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse regering heeft het Hooggerechtshof gevraagd om een rechterlijk bevel op te schorten dat Washington verplicht om tijdens de aanhoudende shutdown de voedselhulp voor 42 miljoen Amerikanen met een laag inkomen volledig te financieren. Eerder vrijdag weigerde een lagere rechtbank dat.

6 uur geleden
Internationaal verbod op kwik in tandvullingen

GENÈVE (ANP) - De landen die zijn aangesloten bij een internationaal verdrag rond kwik, zijn overeengekomen om dat metaal in tandvullingen te verbieden. Het gebruik van het vervuilende en giftige metaal wordt geleidelijk verminderd en zou rond 2034 niet meer gebruikt moeten worden.

8 uur geleden