Onrust gemeld in beruchte gevangenis Iran na reeks executies
PARIJS/GENÈVE (ANP/AFP/RTR) - Vrouwelijke gevangenen zijn volgens familie van een bekende gedetineerde slaags geraakt met bewakers in de beruchte Evin gevangenis in Teheran. De ongeregeldheden zouden het gevolg zijn van een reeks executies. De bewakers zouden de onrust gewelddadig hebben neergeslagen.
Familie van onder anderen de gevangene en mensenrechtenactiviste Narges Mohammadi (52) melden vanuit Parijs dat gevangenen hard geslagen zijn en er gewonden zijn gevallen. Mohammadi zou een van hen zijn. Mohammadi won in 2023 de Nobelprijs voor de Vrede voor haar rol als actievoerster tegen de doodstraf. Ze zit sinds 2021 vast in Teheran.
Vrouwelijke gevangenen begonnen volgens de meldingen op de binnenplaats te demonstreren tegen de doodstraf. Dat was mogelijk naar aanleiding van de executie van een politieke gevangene, Reza Rasaei. In het gevangeniscomplex in het noorden van Teheran zitten ook veel politieke gevangenen.
Zorg uitgesproken
De hoge commissaris voor mensenrechten van de Verenigde Naties, Volker Türk, heeft net zijn zorg uitgesproken over de vele doodstraffen die in Iran worden voltrokken. Volgens hem zijn er "in de afgelopen dagen" alleen al bijna dertig executies geweest in Iran. De meeste geëxecuteerden zouden zijn veroordeeld om drugscriminaliteit.
Ruim anderhalf jaar geleden was er volgens berichten van staatspersbureau IRNA in de gevangenis een grote brand als gevolg van botsingen tussen gevangenen en cipiers. Bij de brand zouden vier doden en meer dan zestig gewonden zijn gevallen.
Meer uit Buitenland
LONDEN (ANP) - Het Verenigd Koninkrijk heeft 600 miljoen pond (ongeveer 680 miljoen euro) toegezegd aan de luchtverdediging van Oekraïne, om het land de winter door te helpen. Het gaat onder andere om geavanceerde systemen die Shahed-drones van Rusland kunnen neerhalen.
2 uur geledenSÃO PAULO (ANP/AFP) - De Braziliaanse president Luiz Inácio Lula da Silva heeft gezegd dat zijn land zich terugtrekt uit het project om tot een vrijhandelsakkoord met de Europese Unie te komen als het deze maand niet gereedkomt. De voorzitter van de Europese Commissie Ursula von der Leyen zou eind deze week naar Brazilië gaan om het akkoord te tekenen. Frankrijk en Italië hebben verklaard niet achter het vrijhandelsakkoord te staan en hebben aangedrongen op uitstel.
2 uur geledenBRUSSEL (ANP/BLOOMBERG) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky is donderdag in persoon bij de EU-top in Brussel. Op die top wordt gesproken over het gebruik van Russische tegoeden voor een lening aan Oekraïne.
3 uur geledenWARSCHAU (ANP) - De Poolse voormalige minister van Defensie Antoni Macierewicz is aangeklaagd voor het openbaar maken van geheime informatie, melden Poolse media als persbureau PAP en de krant Gazeta Wyborcza. De conservatieve politicus was tussen 2018 en 2022 de voorzitter van een commissie die onderzoek deed naar de vliegramp bij Smolensk (Rusland) in 2010. Daarbij kwamen oud-president Lech Kaczynski en 95 anderen om het leven, onder wie veel prominente politici en hoogwaardigheidsbekleders.
7 uur geledenLONDEN (ANP/BLOOMBERG) - Het Verenigd Koninkrijk gaat de Russische miljardair Roman Abramovitsj dwingen 2,5 miljard pond (zo'n 2,8 miljard euro) over te maken naar humanitaire doelen in Oekraïne, meldt de Britse regering. Het geld komt van de verkoop van voetbalclub Chelsea in 2022. Sindsdien staat het vast op een Britse bankrekening.
7 uur geledenOSLO (ANP/BLOOMBERG) - De Venezolaanse oppositieleider María Corina Machado heeft Noorwegen verlaten, zegt de Noorse premier Jonas Gahr Støre. Machado kreeg vorige week in Oslo de Nobelprijs voor de Vrede.
7 uur geledenKYIV (ANP/RTR/AFP/DPA) - Bij Russische aanvallen met zogenoemde glijbommen in de Oekraïense regio Zaporizja zijn zeker 26 mensen gewond geraakt, onder wie een kind. Dat meldt de gouverneur van de zuidelijke regio Ivan Fedorov op Telegram. Bij de aanval in het centrum van de gelijknamige stad zou een huizenblok zijn geraakt, dat volgens AFP-verslaggevers ter plaatse in brand staat.
7 uur geleden