Ongediertebestrijders: ‘Muizen komen door kou weer vaker naar binnen’
THOLEN - De winter staat voor de deur. De kou brengt helaas niet alleen sneeuwpret met zich mee. Ratten en muizen gaan in deze tijd van het jaar op zoek naar een warm plekje. En dat is slecht nieuws voor alle huishoudens in Nederland. “Rond deze tijd zien we het aantal meldingen van ratten en muizen flink toenemen”, zegt Peter Traas, ongediertebestrijder bij Beestjes Kwijt. “Deze knaagdieren zijn er natuurlijk het hele jaar door, maar vooral als het buiten kouder wordt, kruipen ze naar binnen.”
Om maar direct een breed verspreid misverstand de wereld uit te helpen: overlast van ratten of muizen staat in principe los van slechte hygiëne, zegt Traas. “Met andere woorden, iedereen kan last krijgen van ratten of muizen. Deze beestjes zijn simpelweg altijd op zoek naar eten en onderdak. Muizen hebben een goed ontwikkeld reukorgaan. Ze eten eigenlijk alles, maar hun voorkeur gaat uit naar vetrijk voedsel.”
“Is dat bij jou aanwezig? Dan ruiken ze dat van ver en komen ze een kijkje nemen”, legt hij uit. “Lukt het de beestjes om bij jou binnen te komen, dan hebben ze ook direct een plekje om te overwinteren. Ze nestelen zich in je spouwmuur of bouwen een nestje op zolder. Lekker warm en droog.”
Dierenvoedsel dé oorzaak van muizenoverlast
Oorzaak nummer één van de aanwezigheid van muizen en ratten is dierenvoedsel. “Kippenvoer in het bijzonder”, aldus Traas. “Heb je kippen thuis? Geef ze dan altijd ‘s morgen te eten, nooit ‘s avonds. Als het donker wordt gaan ze namelijk op stok en ligt het voer voor het oprapen. Gegarandeerd dat dit ‘s nachts wordt opgegeten door muizen en ratten.”
Ook hangen veel mensen elke winter vetbollen in de tuin. “Dat is inderdaad goed voor de vogeltjes”, zegt Traas. “Maar ook ratten en muizen smullen hiervan. Het is natuurlijk prima om vogels een handje te helpen, maar hang het voedsel dan wel op grote hoogte, zodat muizen er niet makkelijk bij komen. Doe je dat niet, dan nodig je het ongedierte eigenlijk gewoon uit om bij jou in de tuin te komen buurten. Maar ook het voer voor huisdieren trekt knaagdieren aan. Bewaar hondenbrokken en kattenvoer dan ook altijd in plastic, afgesloten bakken. Want echt, muizen en ratten ruiken het van ver en komen hiervoor via het kleinste gaatje je huis binnen.”
Houd ratten en muizen deze winter buiten
Muizen en ratten komen via allerlei manieren je huis binnen. Dat kan via een klein gaatje in je rioleringsbuis, maar ze glippen ook via ventilatieroosters in je spouwmuur, of kruipen langs de buitenmuur onder de dakpannen zo je zolder op. “Wil je ongedierte zo veel mogelijk buiten de deur houden? Loop dan eens kritisch rond je huis”, vervolgt Traas. “Stop bijenbekjes in je ventilatieroosters, dicht gaten en kieren en plaats bijvoorbeeld dakgoot egels in je goten. Bewaar daarnaast vuilniszakken niet open en bloot naast je huis, maar gooi ze direct in de kliko.”
Muizen in huis, herken de signalen
Muizen in huis herken je in eerste instantie aan de muizenkeutels. Ze poepen waar ze lopen. Maar er zijn veel meer signalen die de aanwezigheid van deze beestjes verraadt. “Muizen in huis maken altijd geluiden. Als het stil is in huis en je goed luistert, hoor je ze gewoon lopen en knagen. Ze knabbelen op alles wat los en vast zit. Dit is vervelend, maar ook gevaarlijk. Muizen zijn tenslotte dragers van ziektekiemen en besmetten zo je eten. Ook bijten muizen en ratten elektriciteitskabels kapot. Hierdoor kan kortsluiting ontstaan, met brand tot gevolg.”
Verder laten ratten en muizen altijd een spoor achter. Denk hierbij aan buiksmeer en poot- of staart afdrukken, maar ook een geurspoor. Hangt er plots een penetrante urinegeur op zolder? Dan kan dat duiden op de aanwezigheid van ratten of muizen. “Houd je ogen en oren daarom altijd goed open en check regelmatig op lastig te bereiken plekken.”
Meer uit Tholen
SINT-ANNALAND - Op zaterdag 23 mei starten meer dan tweehonderd teams aan de Roparun. Dag en nacht leggen zij kilometers af om geld in te zamelen voor palliatieve zorg voor mensen met kanker. Teamcaptain Mustafa Khuder reist dit weekend met zijn team Vrienden van Siem naar Frankrijk voor de estafetteloop. Het team uit Tholen deed vorig jaar voor het eerst mee en had de smaak meteen te pakken.
15 uur geledenSINT-ANNALAND - In 1974 begon Anco Fase bij de jeugd. Vervolgens heeft bij nagenoeg bij elk team binnen WHS gespeeld. Op het veld is hij anno 2026 nog steeds actief bij het walking football, maar naast het veld is hij één van de onmisbare krachten van WHS.
22 uur geledenOUD-VOSSEMEER - Kickbokser Rico Verhoeven heeft tijdens een reis door Egypte een emotioneel eerbetoon gebracht aan zijn moeder, die begin februari overleed. De sporter bezocht plekken waar zijn moeder ruim 33 jaar geleden ook foto's maakte en recreëerde die beelden nu zelf. Verhoeven groeide de eerste zes jaar van zijn leven op bij zijn moeder in Oud-Vossemeer, voordat hij bij zijn vader Jos in Tholen ging wonen.
1 dag geledenSINT-ANNALAND - Al 95 jaar vormt het groen-wit van WHS de vertrouwde basis voor voetbalminnend Stalland. Een feestje wat dan ook niet onopgemerkt voorbij kon gaan. Met een internationaal U11-toernooi, walking football en een afsluitende feestavond was het drie dagen één groot feest op sportpark De Waaije. "Niet enkel een terugblik op het verleden, maar vooral vooruitkijken en ruimte bieden voor de jongere generatie", zo vertelt penningmeester Peter Wielaard.
1 dag geledenTHOLEN - Elke week prijkt er op de ontspanningspagina van de wekelijkse Thoolse Bode een lezersfoto. Dit keer was het een foto van Wim Reichardt die de spotlight mocht vangen.
2 dagen geledenSCHERPENISSE/SINT-MAARTENSDIJK/SINT PHILIPSLAND - In drie dorpen van de gemeente Tholen start op maandag 18 mei de avondvierdaagse. Wandelaars kunnen in al deze dorpen kiezen uit drie verschillende afstanden.
3 dagen geledenTHOLEN - Van 6 tot en met 12 september is de landelijke collecteweek van het Prinses Beatrix Spierfonds. In deze week zetten mensen in heel Nederland zich in voor de strijd tegen spierziekten. Ook in Tholen zoekt het Spierfonds extra hulp. Wil jij een paar uurtjes iets betekenen voor een ander? Meld je dan aan als collectant.
4 dagen geleden