
Onderzoekers: dinosauriërs waren warmbloedig
JERUZALEM (ANP) - Onderzoekers hebben aanwijzingen gevonden dat dinosauriërs warmbloedige dieren waren. Ze zijn tot die conclusie gekomen na grondige analyse van fossiele dino-eierschalen uit Canada en Roemenië.
Het onderzoeksteam onder leiding van de Israëlische wetenschapper Hagit Affek, onderzocht eierschalen van drie dinosoorten: Troödon formosus, Maiasaura peeblesorum en een dwerg-Titanosaurus. Aan de hand van koolstof- en zuurstofisotopen herleidden ze bij welke temperatuur in het lichaam van de dinosaurusmoeder de eieren konden ontstaan. Daaruit konden ze opmaken dat de lichaamstemperatuur lag tussen 35 en 40 graden.
Overigens is de term warmbloedig eigenlijk achterhaald, zegt een van de onderzoekers tegen de Israëlische krant Haaretz. Beter is het om aan te geven dat dino's zelf hun lichaamstemperatuur konden reguleren en dus niet afhankelijk waren van een externe warmtebron als de zon. Ze konden hun temperatuur verlagen om energie te sparen, maar ook weer verhogen naar boven de omgevingstemperatuur.
Uit dinosauriërs evolueerden zowel warmbloedige vogels als koudbloedige reptielen.
Meer uit Buitenland
JERUZALEM (ANP/RTR) - Israël steunt een Amerikaans plan om de levering van humanitaire hulp aan de Gazastrook te hervatten, zegt minister van Buitenlandse Zaken Gideon Saar. De Amerikaanse ambassadeur Mike Huckabee kondigde vrijdag aan dat er een nieuw 'mechanisme' zou worden opgezet voor de hulpverlening.
50 minuten geledenANKARA (ANP/AFP/RTR) - Turkije is bereid vredesonderhandelingen tussen Rusland en Oekraïne te faciliteren. De aankondiging komt nadat de Russische president Vladimir Poetin direct overleg in Istanbul had voorgesteld.
1 uur geledenVATICAANSTAD (ANP) - De nieuwe paus Leo XIV is voor het eerst voorgegaan in het zondagsgebed op het Sint-Pietersplein. Vanaf het balkon sprak hij over het lijden in Oekraïne en de Gazastrook en riep hij wereldleiders op zich hard te maken voor een einde aan oorlogen.
2 uur geledenKYIV (ANP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky zegt op X dat zijn land bereid is tot gesprekken met Rusland, maar ook dat een staakt-het-vuren de eerste stap is richting het beëindigen van de oorlog. Hij ziet het Russische voorstel voor onderhandelingen als "een positief teken".
4 uur geledenSEOUL (ANP/RTR) - Een poging van de Zuid-Koreaanse regeringspartij om op het laatste moment van presidentskandidaat te wisselen is mislukt. De partijtop wilde dat oud-minister Kim Moon-soo plaatsmaakte voor de pas afgetreden waarnemend president en premier Han Duck-soo.
5 uur geledenPRZEMYSL (ANP/AFP) - Het voorstel van de Russische president Vladimir Poetin om op 15 mei in Istanbul onderhandelingen met Oekraïne te beginnen om een eind te maken aan de oorlog is "een eerste stap, maar niet genoeg". Dat zegt de Franse president Emmanuel Macron.
6 uur geledenHAMBURG (ANP/DPA) - Zeker twintig mensen zijn zwaargewond geraakt toen fans het voetbalveld bestormden bij de viering van de promotie van Hamburger SV in het Volksparkstadion in Hamburg.
9 uur geleden