Onderzoeker: voorrang bank en fiscus bij bankroet is achterhaald
LEIDEN (ANP) - Het hoeft helemaal niet vanzelfsprekend te zijn dat banken en de Belastingdienst voorrang hebben als schuldeiser bij een faillissement. Dat stelt universitair docent Ruben van Uden in zijn promotieonderzoek bij de Universiteit Leiden.
Het gaat om een heikele kwestie. Andere schuldeisers, tot de klusjesman en de maaltijdbezorger aan toe, sluiten steevast achteraan in de rij aan en zien hun geld daardoor vaak nooit meer terug. Bij een faillissement is er vaak niet genoeg geld om alle schuldeisers volledig te betalen.
Maar het kan ook anders, betoogt Van Uden. Hij onderzocht hoe die rangorde is ontstaan en ging voor antwoorden ver terug in de wets- en rechtsgeschiedenis. Zo wordt er doorgaans op gewezen dat de Belastingdienst voorrang heeft om het algemeen belang. "De schatkist van de overheid is immers in het geding, via de fiscus", legt Van Uden uit.
Efficiëntere uitkomst
Toch zou je ook anders kunnen redeneren: dat andere schuldeisers altijd achteraan staan benadeelt volgens Van Uden soms ook het algemeen belang. Daarbij wijst hij op schuldeisers die dat ongewild zijn geworden, bijvoorbeeld doordat ze nog een schadevergoeding van het failliete bedrijf hadden moeten ontvangen. "Op dit punt is er ruimte om via de rangorderegels tot een economisch efficiëntere uitkomst te komen."
Volgens Van Uden is er al met al geen overtuigende rechtvaardiging te vinden om de ingesleten rangorde aan te houden. Hij dringt er daarom op aan dat de politiek nog eens goed naar de kwestie kijkt.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - De beursgraadmeters in Amsterdam zijn woensdag hoger geopend, in navolging van de koerswinsten op Wall Street dinsdag. De beurshandel daar kreeg een opsteker van een herstel van de bitcoin. Afgelopen weken ging de toonaangevende cryptomunt hard omlaag, wat voor grote onrust zorgde bij beleggers.
13 minuten geledenEDE (ANP) - Heijmans heeft opdracht gekregen van netbeheerder TenneT om de komende vijf jaar belangrijke onderdelen te produceren voor hoogspanningsstations in een nieuwe fabriek in Ede. Het contract voor de levering van de zogeheten hoogspanningsvelden heeft een waarde van bijna 80 miljoen euro, maakten het bouw- en infrabedrijf en TenneT woensdag bekend.
41 minuten geledenLONDEN (ANP) - Het Amerikaanse AI-bedrijf Anthropic gaat mogelijk volgend jaar naar de aandelenbeurs, meldt Financial Times op basis van bronnen. Volgens de zakenkrant heeft Anthropic advocatenkantoor Wilson Sonsini ingehuurd om voorbereidingen te treffen voor een eventuele beursgang die begin volgend jaar al kan plaatsvinden.
1 uur geledenUTRECHT (ANP) - De Nederlandse economie blijft de komende jaren groeien, verwachten economen van Rabobank. Zij voorzien voor dit jaar een groei van 1,7 procent ten opzichte van 2024. Voor volgend jaar en 2027 voorspelt de bank een verdere groei van 1,3 procent per jaar.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Voor het eerst in jaren zijn mensen terughoudender geworden om binnen vijf jaar over te stappen naar elektrisch rijden. Volgens een onderzoek van de ANWB komt dit onder meer door het verminderen van de stimuleringsmaatregelen door de overheid. Zo is de aankoopsubsidie voor elektrische auto's geschrapt en moet er sinds dit jaar ook motorrijtuigenbelasting voor deze voertuigen worden betaald.
3 uur geledenPARIJS (ANP) - De Europese vliegtuigbouwer Airbus meldde dinsdag dat wereldwijd mogelijk tot 628 van zijn populaire A320-vliegtuigen moeten worden geïnspecteerd vanwege een 'kwaliteitsprobleem' met metalen platen dat aan het licht is gekomen.
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Voor het eerst in jaren zijn mensen terughoudender geworden om binnen vijf jaar over te stappen naar elektrisch rijden. Volgens een onderzoek van de ANWB komt dit onder meer door het verminderen van de stimuleringsmaatregelen door de overheid. Zo is de aankoopsubsidie voor elektrische auto's geschrapt en moet er sinds dit jaar ook motorrijtuigenbelasting voor deze voertuigen worden betaald.
8 uur geleden