Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Onderzoeker: snel ingrijpen nodig om verzekeren toekomst visserij

Onderzoeker: snel ingrijpen nodig om verzekeren toekomst visserij

NOOTDORP (ANP) - Er is snel actie nodig om te voorkomen dat de Nederlandse visserij verdwijnt, zegt Kees Taal, onderzoeker bij Wageningen University & Research (WUR). "De vloot die weg is, is weg en komt niet op de een of andere manier terug. Dus er zal alles aan gedaan moeten worden om de bestaande vloot te blijven behouden."

Vrijdag maakte de WUR bekend dat de Nederlandse visserij een zorgelijk jaar achter de rug heeft gehad. De kottervisserij schreef rode cijfers en vooral garnalenvissers hadden het moeilijk, voornamelijk door sanering van de vloot en tegenvallende opbrengsten.

Volgens Taal is er in de eerste plaats geld nodig. Er moet gezocht worden naar nieuwe technieken en vaartuigen, zegt hij. Daarnaast is vlootvernieuwing nodig en andere manieren van vissen. "Dan heeft de vloot die er nu is echt wel bestaansrecht."

Sociaal-economisch belang

Er gaat verhoudingsgewijs met andere sectoren niet veel geld om in de Nederlandse visserij, maar het sociaal-economische belang van de sector is groot, benadrukt Taal. Kleine productie-industrieën kunnen heel aantrekkelijk zijn, zegt hij. Daar wordt ook brood verdiend, "normaal gesproken".

"Er zijn lokale visserijgemeenschappen in Nederland waar dat heel erg speelt. Als je in Den Oever komt, en ook op Urk, is de visserij een onderdeel van het leven."

Voornemens

Nederland is in feite groot geworden door de visserij in het verleden, volgens Taal. "Dat zou je nu haast niet zeggen, maar Nederland heeft veel aan de visserij gehad. Er zijn allerlei nieuwe activiteiten uit voortgekomen. En nu is de visserij dan relatief klein, maar ook dat heeft een gevoel. Het is een wortel die ergens zit."

Verwijzend naar het hoofdlijnenakkoord en de aandacht voor de visserij daarin, zegt Taal dat hij het belangrijk vindt dat de steun voor de visserij er is. "Het lijkt dat de politiek een andere koers gaat varen." Wel zegt hij dat het afwachten is wat ervan terechtkomt. "Tot nu toe zijn het voornemens."

Meer uit Financieel

Wall Street sluit gemengd, consumentenvertrouwen VS zwak

NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag wisselend gesloten na de koersverliezen een dag eerder. De aandacht van beleggers op Wall Street ging onder meer uit naar zwakke cijfers over het Amerikaanse consumentenvertrouwen.

47 minuten geleden
Trump: geen zorgen over bubbelvorming bij AI-investeringen

WASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump is niet bezorgd over de vorming van bubbels door de enorme investeringen in kunstmatige intelligentie. Op de financiële markten zijn er juist wel zorgen dat de waarderingen van techbedrijven te sterk zijn gestegen en bestaan twijfels of de grote AI-investeringen uiteindelijk rendabel zullen zijn.

52 minuten geleden
Honderden vluchten VS geannuleerd om shutdown

WASHINGTON (ANP/AFP) - Honderden vluchten zijn vrijdag geannuleerd in de Verenigde Staten als gevolg van de shutdown van de Amerikaanse overheid en het krimpplan voor het vliegverkeer door luchtvaartautoriteit FAA. Vrijdag kwam 4 procent van de binnenlandse vluchten in de VS te vervallen. Dat raakte ongeveer zevenhonderd vluchten van de vier grootste maatschappijen American Airlines, Delta Air Lines, Southwest Airlines en United Airlines.

4 uur geleden
Opnieuw verlies voor AEX-index op beurs Amsterdam

AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de aandelenbeurs in Amsterdam is vrijdag opnieuw lager gesloten na de min een dag eerder. Staalconcern ArcelorMittal wist zich wel te onttrekken aan het overwegend negatieve sentiment en stond opnieuw bij de sterkste stijgers in de hoofdindex.

5 uur geleden
Consumentenvertrouwen VS naar laagste niveau in ruim 3 jaar

ANN ARBOR (ANP/BLOOMBERG) - Het vertrouwen van Amerikaanse consumenten in de economie is deze maand gezakt naar het laagste niveau sinds juni 2022. Dat meldt de Universiteit van Michigan op basis van een voorlopige raming. Amerikaanse consumenten zijn vooral bezorgd over de aanhoudende shutdown van de overheid en de afzwakkende arbeidsmarkt in de Verenigde Staten.

6 uur geleden
Airbnb en Expedia bij winnaars op Wall Street na resultaten

NEW YORK (ANP) - Airbnb en Expedia behoorden vrijdag tot de stijgers op de beurzen in New York na kwartaalcijfers van de twee bedrijven die actief zijn in de reissector. Verhuurplatform Airbnb presteerde afgelopen kwartaal beter dan verwacht door de aantrekkende vraag naar accommodaties en gaf een positieve verwachting af voor het huidige kwartaal. Het aandeel klom meer dan 1 procent.

7 uur geleden
Lukoil na klappen deal alsnog dicht bij verkoop buitenlandse tak

BRUSSEL (ANP) - Het Russische olieconcern Lukoil is in "vergevorderde gesprekken met andere partijen" over de overname van de internationale activiteiten na het afhaken van het Zwitserse Gunvor. Het doel is "zo snel mogelijk tot een nieuwe verkoopovereenkomst te komen", laat de Nederlandse tak van Lukoil weten in een verklaring. Donderdag ging de verkoop aan grondstoffenhandelaar Gunvor niet door na weerstand vanuit de Verenigde Staten.

7 uur geleden