Onderzoek: Nederland versterkt positie in quantumtechnologie
MUNCHEN/PARIJS (ANP) - De Nederlandse quantumsector is de afgelopen jaren verder uitgebreid met nieuwe bedrijven en investeringen. Dat melden het Europees Octrooibureau (EOB) en de Organisatie voor Economische Samenwerking en Ontwikkeling (OESO) in een nieuw onderzoek naar de sector. De quantumtechnologie verder opschalen en commercialiseren is volgens de organisaties nu de grootste uitdaging.
Quantumtechnologie biedt het potentieel om de manier waarop we rekenen, communiceren en de wereld om ons heen meten, te veranderen. Zo kunnen quantumcomputers complexe problemen oplossen die gewone computers niet aankunnen. Dit kan in de toekomst leiden tot doorbraken in klimaatmodellering, financiële modellering en AI. Verwacht wordt dat de wereldwijde quantummarkt tegen 2035 ongeveer 93 miljard euro bedraagt.
De Nederlandse quantumsector bestaat uit 63 partijen, van bedrijven en startups tot universiteiten. Van deze partijen zijn 44 procent zogeheten kern-quantumbedrijven, die zich voornamelijk of volledig richten op quantumtechnologie. Deze concentratie is een van de hoogste ter wereld en bijna even hoog als in het Verenigd Koninkrijk en Canada.
Betrokkenheid van de overheid
Tussen 2014 en 2024 was Nederland goed voor 5,5 procent van de gefinancierde kern-quantumbedrijven wereldwijd en voor 4,3 procent van de wereldwijde financiering die naar dergelijke bedrijven ging. Dat onderstreept volgens EOB en OESO de strategische rol van Nederland in het internationale quantum-ecosysteem.
De betrokkenheid van de overheid is cruciaal geweest voor de Nederlandse quantumsector. Zo is 71 procent van de investeringen in Nederlandse kernbedrijven in de periode tussen 2021 en 2024 afkomstig van de overheid. Nederland onderscheidt zich bovendien in quantumrelevante export, met name in gespecialiseerde halfgeleiderapparatuur.
"Quantumtechnologie heeft een enorm potentieel, maar bevindt zich nog in een vroeg ontwikkelingsstadium", aldus EOB-voorzitter António Campinos. Volgens hem benadrukken het onderzoek en het eerdere Draghi-rapport dat de EU ruimte heeft om de quantuminvesteringen te laten groeien, vooral in vergelijking met toonaangevende landen zoals de Verenigde Staten. "Financiering uit de private sector is nu nodig om fundamenteel onderzoek te commercialiseren en regeringen moeten hier een prioriteit van maken", aldus Campinos.
Meer uit Financieel
SANTA CLARA (ANP/RTR) - Nvidia, de belangrijkste chipverkoper ter wereld voor kunstmatige intelligentie, is in gesprek met Anthropic om in de beursgang van het AI-bedrijf te investeren. Dat vertellen twee ingewijden aan persbureau Reuters over wat mogelijk de grootste beursgang ooit kan worden.
1 uur geledenMILAAN (ANP/RTR) - De Italiaanse premier Giorgia Meloni verwacht dat de economie van het land dit jaar met 1 procent groeit. De politica deed haar voorspelling in een interview met de Italiaanse krant Il Foglio.
2 uur geledenEINDHOVEN (ANP) - Diesel tanken is zaterdag iets duurder geworden in Nederland. Uit cijfers van UnitedConsumers komt naar voren dat de gemiddelde adviesprijs voor een liter diesel is gestegen naar 2,725 euro, bijna 2 cent meer dan vrijdag. De gemiddelde benzineprijs is volgens het consumentenvoordeelplatform ook iets toegenomen tot 2,702 euro.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De Amerikaanse president Donald Trump staat ervoor open dat Chinese autofabrikanten elektrische auto's in de Verenigde Staten produceren, mits ze daarvoor Amerikaanse werknemers inzetten. De feitelijke Amerikaanse blokkade op de import van Chinese auto's wil hij wel handhaven.
5 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Verenigde Staten hebben tankers die door de Straat van Hormuz varen gevraagd dat alleen op bepaalde tijdstippen te doen, zodat het Amerikaanse leger bescherming kan bieden. De maatregel volgt op een toename van Iraanse aanvallen op schepen die 's nachts door de zeestraat varen, meldt de Financial Times.
6 uur geledenSAN FRANCISCO (ANP/RTR) - AI-systemen van ChatGPT-maker OpenAI hebben al in mei honderden schadelijke softwarepakketten geüpload naar het platform RubyGems. Dat zeggen AI-onderzoekers. Het incident gebeurde twee maanden voordat AI-systemen van OpenAI tijdens veiligheidstests inbraken bij het programmeursplatform Hugging Face.
6 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag met winsten de handel uitgegaan. Daarmee werd wat herstel getoond van de vier verliesdagen op rij daarvoor. Het sentiment onder beleggers op Wall Street kreeg steun van een daling van de olieprijzen. Daarnaast ging de aandacht uit naar cijfers over de inflatie in de Verenigde Staten.
14 uur geleden